Někdo má dnes asi pocit, že se burza zbláznila. Situace na burze může vyvolat zejména u mladých nebo nezkušených investorů ohromnou paniku. Nikdo z nás nemá rád poklesy svých investičních účtů.
Co se tedy děje?
Dějí se dvě věci - máme tu korekci a máme tu nestandardní chování některých investorů v případě některých společností (GME, AMC, NOK)...
Korekce:
Co způsobilo současnou korekci? Mnoho zejména velkých investorů vybírá zisky. Proč? V těchto dnech vrcholí výsledková sezóna u nejdůležitějších společností (MSFT, AAPL, FB a mnohé další). Signály hlásí, že výsledky posledního čtvrtletí nejsou kdoví jaké. Investoři uvažují zhruba takto: Prodáme akcie s nahromaděnými zisky, protože se obáváme prudkého poklesu hodnoty akcií a nechceme o ty zisky přijít. Raději vybereme zisk a zaplatíme za prodej malé poplatky (u IB kolem 5 USD za každý prodej), než prodělat např. 10-15% na hodnotě ceny akcií. Pokud dopadnou výsledky dobře, pozice zpět nakoupíme... To je běžná praxe, takto se minimalizují ztráty. U těchto velkých investorů se jedná o velké peníze v milionech USD. Spolu s těmito velkými investory se svezou i vyplašení drobní investoři. Je třeba ale akcie prodávat? Pro drobné investory, kteří nemají v akciích miliony USD a považují se za dlouhodobé investory, je to zbytečné. Cena se zpátky vrátí na původní hodnoty. Není třeba podléhat panice, Tyhle korekce jsou poměrně pravidelné a nepředstavují pro dlouhodobé investory žádné mimořádné riziko. I můj účet spadl o 240.000 Kč, přesto jsem naprosto v klidu. U větších účtů dochází k větším poklesům, stejně tak ale dokáží tyto účty narůst za den i o statisíce.
Nestandardní chování investorů na burze:
Jedná se o poměrně nový jev. Skupina mladých investorů se pokouší narušit svým chováním burzovní obchody a poškodit velké fondy. K situaci se vyjádřil jeden z významných investorů spravující miliardy USD Louis Navallier:
GameStop Corp. (GME) byla nejvíce obchodovanou akcií na obchodní platformě finančního manažera Fidelity. Každodenní obchodníci se hromadili v akciích, zatímco zasvěcenci z Wall Street s masivními krátkými pozicemi, které předpokládali, že spadnou, se začali chlubit. Před nedávným vzestupem GameStop se akcie po léta pohybovaly na sestupné trajektorii, protože hráči videa začali přesouvat vkus na online stažené hry. Obchodníci z Wall Street byli většinou prodejci krátkých pozic, což znamená, že očekávali, že akcie budou i nadále klesat. Nárůst GameStop je fascinujícím příkladem „krátkého stisknutí“. Jednoduše řečeno, když obchodníci akci „zkrátí“, půjčí si akcie, o kterých si myslí, že v daném časovém rámci spadnou. Pokud akcie klesnou, vrátí akcie a shromáždí rozdíl mezi počáteční vypůjčenou cenou a skutečnou prodejní cenou. Pokud ale vypůjčené akcie neočekávaně vzrostou ceny, obchodník nyní musí akcie odkoupit za tuto vyšší cenu. Čím blíže se čas blíží k vypršení krátkého obchodu, tím více obchodník ztratí.
Obchodníci s krátkými pozicemi často začínají okamžitě uzavírat své pozice, aby omezili ztráty, což znamená, že začnou kupovat akcie společnosti. Náhlý nárůst rychlého nákupu od prodejců nakrátko však nakonec zvýší cenu akcií tzv. „Krátkého stlačení“. Dramatický obrat akcií GameStop v posledních dnech podle agentury Bloomberg pravděpodobně začal ve fóru online chatu Reddit známém jako WallStreetBets téměř před dvěma lety . Lidé začali chatovat o tom, co vnímali jako podhodnocení GameStop a silnou pozici v hotovosti - pohled, který nezastávají zkušení analytici z Wall Street. Poté začali na GameStop zaujímat pozice další protikladní investoři, včetně Michaela Burryho, který byl ve filmu The Big Short z roku 2015 vylíčen pro svou roli v předpovídání hypoteční krize rizikových hypoték a z toho profitoval. Další zpráva z oboru varovala, že akcie v GameStopu jsou nebezpečně krátké. Podle CNBC bylo v jednom okamžiku více než 138% obchodovatelných akcií společnosti vypůjčeno a prodáno nakrátko. Díky FactSetu se tak akcie staly nejkratší na americkém akciovém trhu. Poté spoluzakladatel a bývalý generální ředitel společnosti Chewy (CHWY) Ryan Cohen řekl, že se připojil k představenstvu GameStop 11. ledna, a akcie prudce vzrostly, což od té doby zahájilo vlnu krátkého krytí.
Co bude dál?
Nyní je tedy čas skočit dovnitř? Teď ne! Realita je taková, že akcie jsou příliš volatilní. Očekává se, že společnost nebude zisková až do roku 2023, zatímco ve stejném časovém rámci se očekává růst pouze o 10,6%. Šest analytiků revidovalo své předpovědi výnosů pro společnost za posledních 90 dní nižší, zatímco nula revidovaných odhadů příjmů vzhůru. Jinými slovy, akcie jsou s nesmyslnou cenou a pravděpodobně bublinou čekající na splasknutí.
Krátké zakrytí by nikdy nemělo být zaměňováno se skutečnou hodnotou, proto doporučuji vyhnout se GameStop a dalším krátkým stiskům.
Tolik tedy odborné vyjádření předního amerického investora a já s ním souhlasím. Samotné vysvětlení této hry ale po mně nechtějte. Podobných her se nikdy nezúčastňujte - jsou to uměle vyráběné bubliny, které splasknou a vy přijdete o peníze. Vy nebudete tím, kdo bude celý proces řídit...
Akcie vybírejte zásadně podle technické a fundamentální analýzy, podle účetních výkazů a také podle aktuálních světových trendů. Nikdy ne podle toho, že ostatní nakupují...
No a co tedy říci na závěr? Včerejší mohutné poklesy cen akcií využili připravení investoři k výhodným nákupům. I já toho využil a za výhodnou cenu nakoupil akcie Fordu ( $F ) se slevou 4% (očekávám letos nárůst 25%), dále zejména skvělé akcie LG Display Co., Ltd. ( $LPL ) se slevou přes 6% (očekávám letos nárůst min. 50%) a ze sportu jsem zakoupil i Penny akcie OGEN a ZOM, v jejichž postupný růst věřím.
Krásná korekce. Sledovat jak část portfolia otevřela se ziskem cca 3500 USD, za 1,5 hodiny vyjela na 4700 USD, aby následně spadla na 127 USD. Nechává mě to zcela chladným, ale mám krásnou možnost vše ukazovat a vysvětlovat synovi. Manželka je na tom hůře :-)
A ještě jedna zajímavá věc k GME : Jakto že se neaktivoval halt při tak velkém poklesu?Během týdne se 2x aktivoval kvůli opačnému případu.. Kdyby to byla jiná akcie tak se halt aktivuje..
Tady jde vidět že pravidla platí selektivně a jen pro někoho jak se mu to zrovna hodí..
Na to mám jedinou radu - přejděte pod jinou vám vyhovující platformu a tam si investujte, do čeho uznáte za vhodné... Bojovat proti vlastní platformě se nedá.
@Stan1000 Děkuji za radu, ale nejsem ani na jedné kterých se to týká..
Dobrý den pane Socha, výsledky pro Apple, FB a MFST už se přece dávno zveřejnili tak proč říkáte že investoři raději vybrali peníze před tím?Výsledky byly i lepší než očekávali analytici..
Jako že velcí investoři vybrali své zisky aby raději zaplatili daně?Protože se velcí investoři báli propadu??
Tahle korekce co přišla..Je vyvolaná Robinhoodem a IBKR který zakazoval nakupovat určité akcie (GME,AMC,BB) a sám je prodával místo zákazníka za vyšší cenu a zákazníkovi to pak prodal o hodinu později za úplně směšnou cenu..(Korekce: Odchod lidí od RH,IBKR se svými pozicemi, možná někteří i z T212)
Robinhoodu trvalo 7 let než si získal důvěru lidí a přišel o ní za 1 den..Toto je protest a prodej všech pozic na RH a odchod jinam kde burza nediktuje co si můžete a nemůžete koupit (když to má zrovna v nabídce) A taky mají spojitost s Citadel Capital který si první zvýšil short pozici na GME a pak vzkázal RH ať zakáže obchodování..(Takže to nejspíše skončí vězením)
Tady tohle byla krásná ukázka manipulace trhu.
Mimochodem v obchodování s obcemi bylo kdysi 85% retail investorů ve ztrátě, později se psalo 90% a nyní už někteří brokři píší i že 95% investorů skončí ve ztrátě..Takže fondy si takhle 30 let “okrádali” lidi a když poprvé v dějinách se povede lidem obrat fond tak už je to i v Bílém domě a zakazuje se s tím obchodovat..
Tohle je váš názor a já vám ho nevyvracím. O daně tu až tak nejde. Sám mám mnoho akcií s nárůstem 80 a více procent. Já ale investuji své peníze za sebe, to je velký rozdíl. Mně korekce nevadí, já si klidně počkám, až se mi cena vrátí na původní úroveň a případně začne znovu růst, nesoupeřím s jinými investory. Ale např. mezi fondy je velká konkurence, nechci říkat nevraživost.... Nejúspěšnější fondy se nejvíce nakupují a tím i rostou zpravidla na ceně. Pokud tedy kterýkoliv fond má vyděláno např. 80% jako já, nechce o tyto peníze kvůli korekcím přijít, proto včas realizuje zisky. Daň je kolem 15%. To je z 80% tuším 12%, pořád 68% zisků zachrání. Nic jim přitom nebrání, až se korekce přežene, tyto peníze zpět investovat a klidně i do stejných akcií. Ten fond, který nejlépe obstojí při korekcích a nejméně prodělá, ten bývá zpravidla úspěšný a dále roste. Oficiální výsledky byly zveřejněny až tento týden - např. u APLLE 27.1. Uvědomte si, že fondy v podstatě spravují peníze mnoha investorů, musí se tedy o tyto peníze starat velmi dobře, jinak jim investoři utečou k jiným úspěšnějším fondům. Tyto korekce jsou poměrně pravidelné, poslední byla koncem září a protáhla se až do října. Stejný důvod - vybírání zisků před korekcí. Tím zároveň korekci samozřejmě sami podporují. Ale korekce jsou v podstatě zdravé - brání nafukování trhu a vrací ceny akcií více k realitě. Nemyslím si, že současná korekce je způsobena řáděním Reddit, fondy mají ve svých portfoliích mnoho akcií a tento případ se týkal pouze několika akciových titulů. Vy se díváte na opatření RH či IB záporně, ale je třeba si uvědomit, že právě tímto opatřením brání podvodným machinacím na burze a fakticky chrání právě drobné investory, kteří mohou na tyto praktiky lehce naletět a přijít o mnoho peněz. Co se týče opcí - sám jsem je studoval, ale nemám k nim důvěru, opční obchody neprovádím. Těch 5-10% úspěšných opčních obchodníků si vydělá 8x více než na akciích, ale těch zbylých 90-95% opčních obchodníků velmi prodělá... Je to mnohem větší riziko než investovat do akcií.
@Stan1000: Ohledně akcíí Ford psal v září @PatrikKudlacek a citoval analytika Collosea Petra Lajska, že nemají moc co dalšího nabídnout. Já se více ztotožnuji s Vaším názorem, i když cena od září dost vyletěla. https://warengo.com/stories/101712-muze-se-ford-opet-jednou-vratit-na-vysluni-a-stat-se-akcii-do-ktere-ma-smysl-investovat
Oni mají co nabídnout, ale proti GM jsou např. více zadluženi, to může brzdit rozvoj...
V akciovém světě se teprve rozhlížím a občas žasnu. Mám $AMC a byla to nejvíc prodělečná akcie (-40%), ani se mi ji nechtělo dokupovat a včera se z ní stala nejziskovější (stejný příběh jako $GME). ?
Jinak moc díky za články. ?
@jirkaDolezal1 Tak hlavně ty zisky nezapomeňte včas vybrat. ?
@tomasdurcak Hm, nevyplnila se mi objednávka a už to žuchlo. Každopádně vklad sem vybral včera tak budu pozorovat co se bude dít dál. :)
@jirkaDolezal1 Tyhle short squeezy bohužel nikdy dlouho nevydrží. A myslím si, že dnešní pohružky ze strany regulátorů i samotných brokerů ohledně omezení obchodování docela dost lidí vystraší a raději vyberou zisky, dokud to jde. Oni všichni ti komedianti dělají ramena, jak budou holdovat až do 1000 babek, ale jelikož jsou to zpravidla všechno amatéři a primárně hazardéři bez pevně dané strategie, stačí když to části povolí nervy a je to jako lavina.
@tomasdurcak Je to tak! Už sem docela vycvičený z Bitcoinu. :) Amc sem měl koupený ještě před tím než s nim začali blbnout, takže mi jen přihráli do karet. A docela se mi líbí taktika (nevím jak je pojmenovaná) vybrat vklad a nechat zisk. Zatím mám takto odolný akcie vůči všemu jen 3 ale líbí se mi to.
Dobrý den, @Stan1000 bylo by prosím možné si články po sobě aspoň základně přečíst? Například tato část, která je očividně z nějakého překladače zrovna moc česky nezní: "hráči videa začali přesouvat vkus na online stažené hry." Jinak samozřejmě díky za obsáhlý článek plný informací!
Máte pravdu, zde jsem pro přesnou citaci použil překladač, a nepřesného překladu jsem si nevšiml. Omlouvám se.
Moc díky za zajímavé shrnutí aktuální situace @Stan1000 Už dříve jsem si všiml na Finviz.com mnoha penny stocks, které po dlouhém období cenové stability najednou explodují do závratných výšin, načež se (zpravidla po pár dnech) vrací zase dolů. Přemýšlím o těchto možnostech zobchodování:
1) Short akcie na vrcholu (Zde je nejtěžší určit ten vrchol, technická analýza v tomto zpravidla moc nepomůže, protože chybí precedens. Také bývá problém s omezeními brokerů ohledně shortování akcií).
2) Být včas na long (Tady je samozřejmě nejtěžší výběr té správné akcie. Penny stocks jsou mraky. Technická a fundamentální analýza sice hodně napoví, ale ne vždy. Často mnoho důležitých údajů o firmě chybí nebo ukazují na nedobré výsledky).
Takže chtě nechtě člověk musí byt asi trochu hráč a vsadit si v podstatě naslepo a doufat v zázrak. Nebo existuje sofistikovanější způsob, jak takovouto "náhodu" odhalit včas?
Tak já nehraji takové ty Penny hry počkám, až povyskočí a hned prodám... Nejsem spekulant... Jsem dlouhodobý investor. Když kupuji Penny akcii, chci ji na dlouho, protože věřím, že poroste... Samozřejmě to je vždy trochu riziko, na druhé straně ty akcie stojí velmi málo, takže škody velké nejsou... Navíc nekupuji 1000 ks akcií, je to spíš takový můj osobní sport dohledat dobré Penny akcie... Samozřejmě že je nekupuji nahodile - musí mít dobrý výrobní program, perspektivu, dobrý trend... A celkem se mi daří... Našel jsem SUNW - dnes + 532%, JAGX - dnes +274%, DDD - dnes +246%, LAC - dnes +148%, GILT - dnes +88%, BNGO - dnes +56%... Všechny jsem nakoupil do 11 USD za akcii...
@Stan1000 Ani já nehraji "penny poker". Riziko je tam velké, i když potenciál zisku ještě větší (viz i Váš příklad úspěšných penny stocks). Ale jako investor to sleduji a promýšlím možnosti zobchodování. Nic víc, nic míň.
Dobrý den, děkuji za pěkný článek..
Mám rád Vaše články, považuji je za velmi přínosné. Chci se zeptat, jestli využíváte měnové zajištění?
Přiznám se, že ho nepoužívám, investuji dlouhodobě.
Mám za to , že za $GME bublinou a případnými dalšímy nájezdy na burzu, bude stát jen pár jedinců ,kteří vydělají na najivnosti účastníků REDDITU.
Tak samozřejmě, protože zodpovědní investoři takové akcie nenakupují, nejsou podloženy výsledky...
@robertKonvalina Zrovna o tom píšu glosu ?
Dobrý deň prajem pán Socha. V prvom rade vďaka za všetky vaše články a príspevky, ktoré sú veľmi obohacujúce a tiež inšpiratívne. Čo sa týka aktuálnej korekcie a dokupovania akcií, nemyslíte, že korekcia bude pokračovať ešte nižšie a bude sa podobať tým v septembri a októbri 2020, kde trh padol cca. 10 percent v rozmedzí 3 týždňov? Ak sú nejaké vyhliadky na dlhšiu korekciu, uvažujem, či s dokúpením nepočkať. Resp. aké pravidlo/percentuálne merítko používate pri dokupovaní resp. prikupovaní pozícií v rámci dlhodobého investovania? Ďakujem.
Jsem spíše přesvědčený, že korerkce je způsobena pouze obavami z výsledků posledního čtvrtletí... Do týdne bude jasno...