6 minut čtení

Divoká burza: Proč přišla korekce, co ten GameStop a je potřeba nějak reagovat?

Zbláznila se burza?

Někdo má dnes asi pocit, že se burza zbláznila. Situace na burze může vyvolat zejména u mladých nebo nezkušených investorů ohromnou paniku. Nikdo z nás nemá rád poklesy svých investičních účtů.

Co se tedy děje?

Dějí se dvě věci - máme tu korekci a máme tu nestandardní chování některých investorů v případě některých společností (GME, AMC, NOK)...

Korekce:

Co způsobilo současnou korekci? Mnoho zejména velkých investorů vybírá zisky. Proč? V těchto dnech vrcholí výsledková sezóna u nejdůležitějších společností (MSFT, AAPL, FB a mnohé další). Signály hlásí, že výsledky posledního čtvrtletí nejsou kdoví jaké. Investoři uvažují zhruba takto: Prodáme akcie s nahromaděnými zisky, protože se obáváme prudkého poklesu hodnoty akcií a nechceme o ty zisky přijít. Raději vybereme zisk a zaplatíme za prodej malé poplatky (u IB kolem 5 USD za každý prodej), než prodělat např. 10-15% na hodnotě ceny akcií. Pokud dopadnou výsledky dobře, pozice zpět nakoupíme... To je běžná praxe, takto se minimalizují ztráty. U těchto velkých investorů se jedná o velké peníze v milionech USD. Spolu s těmito velkými investory se svezou i vyplašení drobní investoři. Je třeba ale akcie prodávat? Pro drobné investory, kteří nemají v akciích miliony USD a považují se za dlouhodobé investory, je to zbytečné. Cena se zpátky vrátí na původní hodnoty. Není třeba podléhat panice, Tyhle korekce jsou poměrně pravidelné a nepředstavují pro dlouhodobé investory žádné mimořádné riziko.  I můj účet spadl o 240.000 Kč, přesto jsem naprosto v klidu. U větších účtů dochází k větším poklesům, stejně tak ale dokáží tyto účty narůst za den i o statisíce.

Nestandardní chování investorů na burze:

Jedná se o poměrně nový jev. Skupina mladých investorů se pokouší narušit svým chováním burzovní obchody a poškodit velké fondy. K situaci se vyjádřil jeden z významných investorů spravující miliardy USD Louis Navallier:

GameStop Corp. (GME) byla nejvíce obchodovanou akcií na obchodní platformě finančního manažera Fidelity. Každodenní obchodníci se hromadili v akciích, zatímco zasvěcenci z Wall Street s masivními krátkými pozicemi, které předpokládali, že spadnou, se začali chlubit. Před nedávným vzestupem GameStop se akcie po léta pohybovaly na sestupné trajektorii, protože hráči videa začali přesouvat vkus na online stažené hry. Obchodníci z Wall Street byli většinou prodejci krátkých pozic, což znamená, že očekávali, že akcie budou i nadále klesat. Nárůst GameStop je fascinujícím příkladem „krátkého stisknutí“. Jednoduše řečeno, když obchodníci akci „zkrátí“, půjčí si akcie, o kterých si myslí, že v daném časovém rámci spadnou. Pokud akcie klesnou, vrátí akcie a shromáždí rozdíl mezi počáteční vypůjčenou cenou a skutečnou prodejní cenou. Pokud ale vypůjčené akcie neočekávaně vzrostou ceny, obchodník nyní musí akcie odkoupit za tuto vyšší cenu. Čím blíže se čas blíží k vypršení krátkého obchodu, tím více obchodník ztratí.

Obchodníci s krátkými pozicemi často začínají okamžitě uzavírat své pozice, aby omezili ztráty, což znamená, že začnou kupovat akcie společnosti. Náhlý nárůst rychlého nákupu od prodejců nakrátko však nakonec zvýší cenu akcií tzv. „Krátkého stlačení“. Dramatický obrat akcií GameStop v posledních dnech podle agentury Bloomberg pravděpodobně začal ve fóru online chatu Reddit známém jako WallStreetBets téměř před dvěma lety . Lidé začali chatovat o tom, co vnímali jako podhodnocení GameStop a silnou pozici v hotovosti - pohled, který nezastávají zkušení analytici z Wall Street. Poté začali na GameStop zaujímat pozice další protikladní investoři, včetně Michaela Burryho, který byl ve filmu The Big Short z roku 2015 vylíčen pro svou roli v předpovídání hypoteční krize rizikových hypoték a z toho profitoval. Další zpráva z oboru varovala, že akcie v GameStopu jsou nebezpečně krátké. Podle CNBC bylo v jednom okamžiku více než 138% obchodovatelných akcií společnosti vypůjčeno a prodáno nakrátko. Díky FactSetu se tak akcie staly nejkratší na americkém akciovém trhu. Poté spoluzakladatel a bývalý generální ředitel společnosti Chewy (CHWY) Ryan Cohen řekl, že se připojil k představenstvu GameStop 11. ledna, a akcie prudce vzrostly, což od té doby zahájilo vlnu krátkého krytí.

Co bude dál?

Nyní je tedy čas skočit dovnitř? Teď ne! Realita je taková, že akcie jsou příliš volatilní. Očekává se, že společnost nebude zisková až do roku 2023, zatímco ve stejném časovém rámci se očekává růst pouze o 10,6%. Šest analytiků revidovalo své předpovědi výnosů pro společnost za posledních 90 dní nižší, zatímco nula revidovaných odhadů příjmů vzhůru. Jinými slovy, akcie jsou s nesmyslnou cenou a pravděpodobně bublinou čekající na splasknutí. 

Krátké zakrytí by nikdy nemělo být zaměňováno se skutečnou hodnotou, proto doporučuji vyhnout se GameStop a dalším krátkým stiskům.

Tolik tedy odborné vyjádření předního amerického investora a já s ním souhlasím. Samotné vysvětlení této hry ale po mně nechtějte. Podobných her se nikdy nezúčastňujte - jsou to uměle vyráběné bubliny, které splasknou a vy přijdete o peníze. Vy nebudete tím, kdo bude celý proces řídit... 

Akcie vybírejte zásadně podle technické a fundamentální analýzy, podle účetních výkazů a také podle aktuálních světových trendů. Nikdy ne podle toho, že ostatní nakupují...

 

No a co tedy říci na závěr? Včerejší mohutné poklesy cen akcií využili připravení investoři k výhodným nákupům. I já toho využil a za výhodnou cenu nakoupil akcie Fordu ( $F ) se slevou 4% (očekávám letos nárůst 25%), dále zejména skvělé akcie LG Display Co., Ltd. ( $LPL ) se slevou přes 6% (očekávám letos nárůst min. 50%) a ze sportu jsem zakoupil i Penny akcie OGEN a ZOM, v jejichž postupný růst věřím.