Pokud s tradingem začínáte, tak si jako první zapamatujte následující pravidlo: obchodujte pouze, když jste psychicky v pohodě.
Je to ta nejdůležitější zásada, kterou byste měli za každých okolností dodržovat. Ne vždy tomu však je (ani si to nemusíte uvědomovat) a důsledky mohou být i takové, že Vás potká tradingový syndrom vyhoření.
Proto si v dnešním článku představíme 4 hlavní zásady, jak si při obchodování udržet „pozitivní myšlenkové nastavení“ + naši vlastní originální vychytávku.
Obsah:
- Zásada #1 – Obchodujte pouze s „chladnou hlavou“
- Zásada #2 – U každého obchodu musíte vědět proč, jak, kolik,…
- Zásada #3 – Veďte si tradingový deník
- Zásada #4 – Nesledujte své investice každý den
- Tajná vychytávka
Zásada #1 – Obchodujte pouze s „chladnou hlavou“
Jinými slovy neobchodujte za každou cenu. Jsou totiž tradingové i životní krizové situace, které Vám mohou zatemnit úsudek, aniž byste si to vůbec uvědomovali.
A ano – možná se budete divit, že krizová situace není jenom „ta se ztrátovými obchody“.
Podíváme se na to, v jakých konkrétních situacích se tradingu raději vyhnout (pokud už obchodujete, možná se v některým poznáte ;)).
1. Syndrom supermana
Ten Vám skvěle vysvětlím na svém vlastním příkladu…
Když jsem začal obchodovat, hned první den se mi podařilo vytvořit zisk 20 %. V tu chvíli jsem se cítil jako „superman“, který pokořil celý trh.
Nicméně hned druhý den jsem „propálil“ celý účet. Jak se mi něco takového mohlo stát? Protože v tu chvíli jsem se cítil neporazitelně a hodlal jsem „vyždímat“ celý trh.
Tak jsem začal sázet bez rozmyslu jeden obchod za druhým. Riskoval jsem více, než jsem měl a přehlížel jsem důležitost některých signálů. A moji „nabubřelost“ trh po zásluze potrestal.
Pokud se i Vy dostanete do takové situace, nenechte se tímto pocitem strhnout. Raději vypněte počítač a jděte se odměnit jinou pro Vás příjemnou aktivitou.
Také jsem vymyslel vlastní „tajnou vychytávku“, která funguje jako skvělá prevenci proti „syndromu supermana“. Více se o ni s Vámi podělím na konci článku.
2. Syndrom vyhoření
Pokud se dostanete do nekontrolovatelné ztráty, je průběh de facto stejný jako v předchozím bodě – snažíte se ztrátu co nejrychleji dohnat, takže ignorujete pravidla a více riskujete.
Syndromu vyhoření a jak se z něho dostat jsme věnovali celý samostatný článek zde >> .
3. Nepříznivá situace doma, v práci apod.
Vždy říkám, že nemůžete být úspěšným traderem, pokud nemáte podporu doma. Takový psychický tlak se na Vašem obchodování vždy podepíše.
Nedávno jsem takovou situaci řešil s jedním klientem. Ten udělal 4 ztrátové obchody v řadě.
Když jsme spolu nějakou dobu nemohli najít příčinu, zeptal jsem se, co na to jeho manželka.
Z klienta vypadlo, že aktuálně prochází nepříznivou situací doma – manželka na něho tlačí ohledně obchodů, aby více vydělával. A také mu dala ultimátum „buď vyděláš určitou částku, nebo to vybereme“.
Když jsem to slyšel, ihned jsem mu řekl, ať peníze raději vybere – jelikož téměř na 100 % udělá další průšvih.
Možná si řeknete: „No jo, ale když mám dobrou strategii, tak to, jestli se doma hádám s manželkou, nijak nemůže ovlivnit moje obchody.“ A přesto opak je pravdou.
V tomto případě právě manželčino ultimátum mělo stěžejní dopad na úspěšnost – klient se dlouho rozmýšlel před vstupem do obchodu – ztratil tak sebedůvěru a přišly první ztráty.
A jak se to klient snažil řešit? Ihned chtěl dohnat ztrátu dalšími obchody. A asi Vám musí být jasné, jaký měla taková taktika výsledek.
Proto rozhodně nepodceňujte sílu psychické pohody i mimo Váš trading. Pohádali jste se s partnerem či partnerkou? Máte stresy v práci? Tak na sebe určitě nenakládejte ještě stres z obchodování – však ony na Vás ty trhy pár dní počkají :).
4. Když Vám peníze „neříkají pane“
Několikrát za mnou přišli lidé, kteří si chtěli na své obchodování půjčit – na to jsem jim vždy říkal „V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ!!!“
V tu chvíli jste vázáni snad tím nejhorším ultimátem – musíte své peníze někomu jinému vracet – tudíž musíte mít vždy určitý zisk, aby se Vám půjčka alespoň zaplatila.
V podstatě se jedná o podobnou situaci jako u klienta s manželkou, viz výše. Ale tahle „manželka“ Vás v případě neúspěchu může připravit i o Váš majetek.
Bohužel mám osobní zkušenost, že člověk takovýmto způsobem přišel o střechu nad hlavou.
S břemenem jako je toto, opravdu nemáte šanci ziskově obchodovat.
Proto vždy jděte do tradingu pouze s penězi, o které když přijdete, tak to neohrozí Vaši finanční situaci.
Zásada #2 – U každého obchodu musíte vědět proč, jak, kolik,…
V předchozí části jsme si rozebrali, jak naše psychické rozpoložení může ovlivnit úspěch v obchodování. A to může dozajista hodně. Nicméně se jednalo pouze o situace, které se obchodování týkaly nepřímo.
Určitě neplatí, že pokud jste psychicky v pohodě, tak už nemusíte nic hlídat a obchodování Vám půjde samo.
Musíte být ostražití před, během i po uzavření obchodu. Nyní se tedy podíváme, co si musíte hlídat ještě před otevřením pozice:
- Proč vstupujete do obchodu? Př.: Na základě technické analýzy.
- Kdy vstupujete? Př.: Při dotyku s čárou podpory.
- Kde vystupujete? Př.: Před nejbližší překážkou (kritická hodnota, denní maximum apod.).
- Jaký je potenciální zisk? Př.: 20 pipů.
- Jaká je potenciální ztráta? Př.: 30 pipů.
- Jsou dnes vyhlašované fundamentální zprávy? Ano./Nikoli.
- Jste maximálně soustředěni na obchodování? Ano./Ne, protože …
Jakmile máte odpovědi na všechny otázky + na tu poslední samozřejmě kladnou, tak se můžete do tradingu pustit.
Zásada #3 Veďte si tradingový deník
De facto si své odpovědi z předchozího bodu přepíšete do fyzické podoby.
Toto je stejně důležité, jako mít dobrého brokera nebo kvalitní strategii. Vždy musíte mít deník, do kterého si budete zapisovat následující věci:
- měnový pár, na kterém obchodujete,
- cenu, na které jste obchod otevřeli a uzavřeli,
- výsledek (zisk nebo ztrátu),
- strategii, podle které jste obchodovali,
- co jste dělali za aktivitu před obchodem, v jeho průběhu a po obchodu a v jaké náladě jste byli.
Výhodou tohoto deníku je především v tom, že ve zpětné analýze Vašich obchodů můžete vidět, jaká strategie je pro Vás nejvýnosnější.
Zároveň zde můžete objevit chyby, které lze pak snadno odstranit (př. nízký Stop Loss, posouvání Stop Lossů apod.)
Také uvidíte, zdali Vaše obchodování neovlivňovaly vnější okolnosti (hádka s kolegou, partnerem, či pokuta od policisty apod.) Jakmile si tyto pocity budete umět včas uvědomit, dáte si od tradingu raději pohov.
Nebo naopak můžete také vypozorovat určitě rituály, které Vám při obchodování pomáhají.
Kupříkladu já si před vstupem do obchodu dám vždy kafe a cigaretu. Několikrát se mi pak stalo, že ztrátové obchody byly v případě, kdy jsem vstup do obchodu uspěchal a své rituály vynechal.
Každý máme nějaký – neopouštějte je a držte se jich.
Zásada #4 Nesledujte své investice každý den
Pokud investujete do bankovních fondů, zpravidla sledujete svoji investici až na výpisu z účtu – nesledujete obchody, které proběhly, ale pouze výsledek.
Když investujete do akcií, sledujete to v průměru jednou za měsíc, jelikož akcie nemají takový pohyb (pokud se zde neděje něco výjimečného).
Ale když obchodujete na forexu, sledujete to téměř každý den.
Musíte si uvědomit, že díky možnosti obchodovat na tomto trhu na bázi hodin, jste vystaveni i vyššímu „chtíči“ investici podle toho kontrolovat. A tím se dostáváme ke „kameni úrazu“.
Co mám zkušenost, tak skoro každý investor hodnotí svojí investici ve velmi krátkém horizontu (zpravidla 1 – 2 měsíců). A to je špatně.
Uvědomme si, že je na nás na tomto trhu vyvíjen větší tlak – vyšší volatilita, potenciály zisku i ztráty, vyšší rychlost, s jakou se trh mění,…
Ale ve finále to funguje stejně jako trading na všech ostatních trzích – nikdy nebude Vaše křivka vývoje účtu jenom rostoucí. Důležité jsou pouze výsledky, které máte na konci a zda jsme splnili svůj plán.
Stanovte si, kolik chcete vydělat za rok, za měsíc, popř. za týden a dle toho si naplánujte svůj trading.
A i když je ztráta na Vašem účtu třeba 2 měsíce za sebou, nemusí to hned znamenat, že máte začít panikařit. Dejte si pár dní volno jako restart, upravte si svůj tradingový plán a pak zase pokračujte v zavedeném tempu.
Tajná vychytávka
U zásady #1 jsem sliboval, že se s Vámi podělím o svůj trik, jak předejít „syndromu supermana“.
Při „opilosti ziskem“ máte větší tendence riskovat, takže je důležité, abyste se naučili pracovat s vytvořeným ziskem. Proto si teď ukážeme unikátní systém, který znají pouze naši klienti:
Systém spočívá ve využívání více účtu u brokera:
- Máte účet kde obchodujete – konzervativní (riskujete 3 – 5 % kapitálu). V momentě, kdy vytvoříte zisk, přesunete ho na druhý účet – vyvážený.
- Zde se peníze prozatím kumulují, dokud nedosáhnou výše vkladu prvního účtu.
- V tu chvíli si pak můžete vybrat: buď nakumulované peníze vybrat, nebo diverzifikovat obchodování a na druhém účtu obchodovat „vyváženým“ způsobem (riskujete 5 – 10 % kapitálu).
- V tu chvíli zakládáte třetí účet – agresivní, kde kumulujete prostředky stejným způsobem (z vyváženého účtu i z konzervativního). Zde si pak můžete dovolit obchodovat agresivně (risk 10 – 20 % kapitálu).
Máte tedy 3 účty ve stejné výši, ale každý s odlišným způsobem obchodování. Ale samozřejmě si stejným způsobem můžete účtů otevřít více.
Můžete zde kombinovat i měnové páry, komodity, indexy apod.
Co Vám tento systém přinese:
- Tzv. oblbnete svůj mozek tím, že když uvidíte velikost účtů, kde je stejná výše jako Váš počáteční vklad, obchodujete zodpovědněji.
Je to rozhodně lepší, než když na jednom účtu uvidíte zisk 50 % a začnete tak více riskovat. - Diverzifikujete své obchodování.
- Vytváříte si rezervy.
- Peníze můžete mezi účty přeposílat, takže pokud by se stal jakýkoliv „průšvih“, máte rychlejší převod peněz, než když budete posílat peníze ze svého bankovního účtu.
Takže si to ještě jednou shrňme…
1. Nyní už víte, v jakých situacích se tradingu vyhýbat:
- pokud jste zažili extrémní úspěch a přestali jste dodržovat pravidla (což hned uvidíte na poklesu úspěšnosti),
- pokud jste se naopak dostali do ztráty,
- nebo když zažíváte psychické vypětí doma, v práci, s dětmi apod.
- NIKDY se nepouštějte do obchodování s vypůjčenými penězi!!!
2. Vždy si před každým obchodem zkontrolujte: proč, kdy, kde a za kolik pozici otevíráte. Nezapomeňte také na fundamentální zprávy a zdali jste v dobrém psychickém rozpoložení.
3. Veďte si tradingový deník. To Vám poslouží jako rychlý feedback na Váš trading.
4. Hodnoťte svoji investici až po minimálně 6 měsících.
Závěrem…
Je ještě jedna věc, která Vám nesmírně pomůže, když zápasíte s úspěšností – když se se svými problémy máte na koho obrátit.
Možná že jste dostali do jedné z výše popsaných situací a ani o tom nevíte, tím pádem hledáte příčinu ztráty na špatných místech.
Proto vždy mějte k dispozici zkušeného mentora, který Vaši situaci objektivně posoudí, analyzuje příčinu ztrátových obchodu a společně dáte dohromady nejlepší řešení.
Jak se Vám článek líbil? Co Vám nejvíce pomáhá, když se chcete dostat zpět do pohody (i mimo trading)? Podělte se s námi do komentářů.
To je ale slátanina. Klient měl za sebou 4 ztrátové obchody. To je přeci naprosto běžná situace. Potom konzervativní způsob obchodování - risk 5%. To už je docela nezodpovědný cajmrsk. Dám ruku do ohně, že článek psal člověk, který se dostal k obchodování předevčírem ...
Dobrý den. Máte pravdu v tom, že v tradingu jsou ztrátové obchody naprosto normální. Pokud jste však v obchodování na začátku, více ztrátových obchodů za sebou Vás může rozhodit (což tento klient na začátku byl) a pak, jak se snažíte dohnat co nejrychleji ztrátu, děláte zbrklé chyby. Důležité je to "podchytit" v začátku a najít příčinu.Co se týká risk managementu, konzervativní nastavení 3 - 5 % tak má autor článku. Ale samozřejmě každý tyto intervaly může mít nastavené jinak. Hlavní myšlenkou je rozdělení kapitálu do více účtů.
Perfektní článek. Myslím, že k většině zásadám si každý po pár letech obchodování dospěje. Pokud má disciplínu a vydrží.
Dobrý den, pane Sladovníku. Jsme moc rádi, že se Vám článek líbil. A je to přesně jak říkáte - nakonec je to vždy nejvíce o dodržování pravidel a disciplíně, ty Vás v tradingu dostanou nejdále.