Čínské akcie jsou dnes pod výrazným prodejním tlakem, který způsobila Čínská lidová banka (PBoC). Čínský regulátor totiž jako první z oficiálních entit vyjádřil své obavy ohledně nadprůměrné likvidity v mezibankovním systému, která by mohla nafukovat ceny některých tříd aktiv.
PBoc stahuje likviditu
Nešlo však pouze o varování, nebo vyjádření obav čínské centrální banky. Především se investoři pozastavili nad faktem, že PBoC stáhla 12 miliard dolarů likvidity přes otevřené tržní operace. Jde o proces, kdy si centrální banka a komerční banky mezi sebou půjčují peníze. V návaznosti na to vzrostla repo sazba na 2,8 %, což je nejvýše od konce roku 2019. Hongkongský index Hang Seng, který tento měsíc výrazně vzrostl díky ohromnému nárůstu objemů, spadl o více jak 2 %.
Šanghajský index spadl také o přibližně 2 %. Investoři po celém světě bedlivě sledují přístup PBoC, který měl především zafungovat jako pojistka proti propadu ekonomické aktivity a cen aktiv. Šanghajský index však tento měsíc rostl na svá nová rekordní maxima, což dostalo centrální banku pod tlak, aby utáhla finanční podmínky. Banku však stále trápí pomalu rostoucí inflace, a to navzdory obnovenému ekonomickému růstu. Nemůže si tím pádem dovolit tolik utáhnout šrouby měnové politiky.
Banka bude muset dále upravovat svou politiku
Poradce centrální banky Ma Jun tento týden však varoval, že riziko bubliny na některých aktivech bude dále narůstat, pokud banka neupraví svou politiku. Podle něj bude muset banka do konce roku svou politiku ještě několikrát upravit, aby zabránila riziku, které by dále narůstalo a mohlo vést k větším ekonomickým a finančním problémům. Banka začala s restrikcemi týkajících se krátkodobé likvidity už na konci minulého roku, kdy vzrostly mezibankovní sazby na dvouletá maxima. Poté však začaly opět pomalu klesat.
Čínští regulátoři už přistoupili k omezení růstu cen nemovitostí. Omezili částku, kterou mohou banky poskytnout sektoru a spustili nástroje, které omezují růst cen. I přesto však podle investorů zůstává nálada na trzích převážně pozitivní, což dokazují předchozí seance, které byly v některých případech až euforické. Rostoucí výpůjční náklady by neměly být z dlouhodobého hlediska pro trhy velký problém, jelikož výnosy ve většině krajin jsou stále nízké a americký dolar nyní nedává smysl, jelikož rizika budou dále klesat.