Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
26.01.2021 5 minut čtení

Kdo sesadí TESLU z vedoucího místa v EV?

Statistiky jsou neúprosné

Asi nikdo dnes nezpochybňuje, že TESLA je dnes leaderem mezi výrobci elektrických vozidel. Ale zkusme se zamyslet, jak dlouho se na první příčce udrží?

Už vidím, jak se skalní fanoušci Tesly do mne pustí, stejně jako investoři do Tesly...

Jenže svět se vyvíjí jinak. Legislativa některých zemí již zakazuje od určitého roku vyrábět automobily se spalovacími motory. Některé automobilky mají vážné problémy vejít se do emisních limitů schválených EU - např. VW. To lze řešit jediným způsobem - zavést do výroby více bezemisních vozidel - EV. 

A jak…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tesla to není jenom Ev ale celý ekosystém od solární střechy , power wall přes síť nabíjecích stanic až po obchodníka s elektřinou který vámi vyrobenou elektřinu ve špičce dráze prodá a případně vám ji levně dokoupí mimo špičku k dobití vašeho Ev.

  +3
  • To máte samozřejmě pravdu, ale já v článku řešil, kdo vystřídá Teslu coby největší výrobce EV.... Solární energii článek neřešil. Ale děkuji za příspěvek.

   0
 • Jako zuřivý zastánce a investor Tesly :-) si dovolím nesouhlasit a tvrdím, že většina současných automobilek bude v příštích 5 letech bojovat o přežití. Můj odhad prodejů Tesly v příštích letech:

  2021 - 0,9M; 2023 - 2,5M; 2025 - 5M

  V čem s vámi souhlasím je to, že vše ukáže čas.

  Disclaimer: Long $TSLA since 2016 ~ 7500 shares

  +1
 • Opomenul jste zcela 1 důležitý aspekt.

  Dostupnost baterií a jejich výrobu. K čemu bude GM, že umí vyrobit 10 mil EV ročně, když do nich nebudou mít baterie? 

  Baterie jsou to, co bude brzdou nástupu EV na celém světě. Ten kdo si s tím poradí nejlépe, ten bude vyrábět nejvíce EV.

  +1
  • To je samozřejmě pravda, ale Tesla není jediný výrobce baterií... Budou i další... Ale pravdu máte v tom, že to může být limitující faktor....

   0
  • @Stan1000 Není jediný výrobce, ale již mnoho let se soustředí na to, aby měli dostatečnou dodávku materiálů. Dělají to i ostatní?

   A mimochodem, jelikož těžaři reagují pomalu, tak Tesla dokonce skupuje naleziště lithia v Nevadě a připravují se na to, že v případě nouze budou sami těžit. Dělají to i ostatní?

   I to může být rozhodující. Nicméně díky za Vaše postřehy, vždy je osvěžující přečíst si názor "druhé strany". :)

   +1
  • @filipH Souhlasím. Z rozborů aut jsem také viděl, že ostatní automobilky používají "pouch battery cells" a další u kterých je problematické je vyrábět ve velkých objemech a levně. Oproti tomu baterie 2170, které ve velkých objemech vyrábějí LG a Panasonic jsou stavěné na velkokusovou produkční výrobu. Pokud je mi známo baterie 2170, používá a nakupuje od LG a Panasocic pouze Tesla.

   0
 • Ja osobne tu vsadzam viac na $GM a uch valuacia je tiez uplne inde ako u tulipanovky $TSLA :)

  +1
 • 2020 doručení vozidel:Xpeng 27041 Ks, NIO 36721 ks, Li auto 32624 ks..

   

  Ano ostatní automobilky mají síť prodejen (autosalonu), a to je věc o kterou se Musk asi 3 roky v Americe soudil protože tohle mít nechtěl.. Autosalony a platit tak další lidi a budovy a spotřebu..Chtěl doručovat vyrobená auta přímo zákazníkům a to se mu nakonec povedlo.. 

  A že ostatní automobilky mají síť servisů?Na Tesle vám v servisu vymění asi 6 věci a to jsou 4 pneumatiky a 2 stěrače :) spalovací motory potřebuji o hodně větší servisní práce než EV..

   

  A jak už jsem to tady jednou dával ..Ano Musk v rozhovoru ze šéfem businessinsider řekl že ještě na elektrifikaci není pozdě a pracuje na tom minimálně 70% automobilek..A napsal že největší šanci aby ho někdo předběhl tak to bude pravě ta čína..

   

  Pokud někdo vidí v Tesle jen automobilku, tak je to slepý člověk..Trh z obnovitelných zdrojů, tím pádem výroba elektrické energie je 10x větší než samotné EV a myslím že tam má Musk ještě pořad 100% navrh před všema automobilkama (Ano toto jsou automobilky) které jste napsal..

  +1
  • Tak jako mnozí zde mluvíte o něčem jiném. Článek byl o tom, kdo vyrobí nejvíce EV, nebyl o obnovitelných zdrojích, nebyl o solárních střechách. A dnešní EV sice nepotřebují tolik údržby, ale jsou nabity elektronikou, také mají brzdy, tlumiče.... A v převodovkách se také občas mění olej. Tvrdit, že EV nepotřebují servis je nesmysl, potřebují ho také. A i baterie se musí kontrolovat, zda mají ještě dostatečnou kapacitu. Pokud by neměla Tesla servisní síť, tak bych si takové auto nikdy nekoupil. Nebudu si ho opravovat doma na koleně a do Ameriky ho k servisu také nebudu posílat... Jinak servisy se řeší u automobilek franšízami, neplatí ho automobilky. Počkejme tedy 3-4 roky a pak uvidíme, kdo bude v čele výroby EV...

   +4
  • @Stan1000 Tak jestli je článek o tom kdo vyrobí více EV aut, přemýšlel bych na co je automobilce výroba třeba 5 milionu aut ročně když s toho prodají třeba 1 milion a zbytek jim bude stát ve skladech a na letištích jak už se tak stalo vícekrát..Tesla auto co vyrobí tak už má zákazníka.. Mezitím až vyjedou ostatní nové EV a ukáže se jejich skutečný dojezd ne papíroví tak uvidíte že ty jejich auta nepůjdou opravdu na dračku tak jak MB EQC..

   Když už bych psal článek o Tesle tak bych ji bral jako celek..

   Kdybych to bral z vašeho pohledu tak firmu Apple kupuji lidé asi jenom kvůli toho kolik vyrobí telefonu..A ty ostatní věci by mě nezajímaly.. Jako například macbooky (pro,Air),iMac (pro) ,iPad, jejich iOS, jejich claudove úložiště, jejich Apple TV, a spoustu dalšího..Ano pro někoho je to firma co vyrábí pouze“předražené” telefony..

    

   Pro mě to je článek stylu “Kdo sesadí Apple z trůnu a vyrobí více telefonu“ ?A o tom to přeci není..

   0
  • Já to vzdávám. Někteří lidé prostě nechápou, o čem článek je. Není o ničem jiném, než kdo vyrobí nejvíce EV, nic víc, nic méně. Někteří lidé to prostě nepochopí nikdy. Počkejme tedy 3-4 roky... Už se k tomu dále nebudu vyjadřovat, reakci zarytých Tesláků jsem ostatně čekal...

   +7
  • @Stan1000 Nic si z toho nedělejte. Dnes je prostě populární Bitcoin, Tesla a Virgin Galactic. Všichni mají své argumenty, proč to změní svět a proč opačný názor je "špatný" názor.

   +3
  • @BinosCZ Já jsem v klidu, ostatně jsem tuto reakci očekával, píši to na začátku příspěvku... :-)

   +1
  • @BinosCZ Dobrý den, já jsem nenapsal že opačný názor je špatný..Pán má investováno v GM a myslí si že jako první překoná Teslu ve výrobě vozů (stát se to může)..Proto by spíš nadpis měl vypadat “Kdo může sesadit TESLU z vedoucího místa v EV?” ale napsané je to jako že to je prostě 100% jasné že Teslu sesadí..

    

   Ano BTC, to je jako kdybych měl jinou kryptoměnu a napsal bych článek “Kdo sesadí BTC z vedoucího místa v kryptoměnach?”samozřejmě je to špatně, muže se stát a proto by mělo v nadpisu být napsáno “Kdo může sesadit” (Ale u toho je za mě opačný názor špatný, ano)

    

   A taky o pánovy neříkám že je zarytý GeeMák.. Kašlat na to..

   -6
  • @Stan1000 komentář jenom vyvrací argumenty, které jste uvedl v článku jako výhody oproti Tesle, pro připomenutí servisní a prodejní síť

   -1
  • Dnes většina aut, co se vyrábí má předem svého zákazníka. Nedělej z Tesly boha...

   +1
  • @Stan1000 to vzdejte, radikální Tesla fans Vám stejně nikdy neodpustí, že máte odlišný názor na vývoj. Ale napsat, jak někdo vyrobí 5mil. aut a prodá jen 1mil. byl pro mě úplný vrchol pomatenosti. 

   Nedávno jsem na LI viděl statistiku růstu prodejů EV a Tesla neměla zdaleka nejvyšší růst, což nahrává tvrzení, že prostě brzy nebude největším prodejcem EV. 

   A dalším faktorem bude tlak na využití vodíku. Ten začíná svou popularitou elektrice konkurovat a pro dálkovou a univerzální dopravu je mnohem vhodnější.

   +1
  • @janDanhelka Jsem rád, že se tu najdou i lidé rozumně uvažující. Nicméně útoky fanatických zastánců Tesly jsem dopředu očekával, psal jsem to i v textu. On nám čas během 3-4 let ukáže, kdo měl pravdu...

   0
 • Zajímavá úvaha, ale za mě postrádá hlubší hledání informací. Proto místo toho, abych se Vás snažil nějak přesvědčovat rád bych vás odkázal na kvalitní zdroj informací. Sandy Munro je člověk, který se v automobilovém průmyslu pohybuje od 1978. V roce 1988 si založil vlastní konzultační firmu, kde různé automobily rozebere do šroubku a z toho co zjistí vytvoří důkladný a rozsáhlý report, který potom prodává konkurenci. Existuje spoustu rozhovorů s tímto expertem stačí vyhledat "Sandy Munro Tesla". V některých probírá i rozdíly mezi Voltem/Boltem a Teslou. Myslím, že každý, kdo by rád hodnotil aktuální revoluci probíhající v automobilovém průmyslu, by měl mít nastudované první a poslední od toho Experta. Jestli tak učiníte, napište potom jaký máte názor na dané téma po nastudování těchto informací.

  +1
  • Děkuji za příspěvek. Tento mnou zveřejněný článek prezentuje čistě můj osobní názor, necituji zde informace jiného člověka. To, že přesné informace nemám k dispozici, jsem veřejně přiznal - není jednoduché je najít. Např. u světové výroby automobilů jsem našel několik příspěvků, ale každý vykazoval zcela jiné výsledky. Těžko se tedy dopracovat k přesným číslům. Proto jsou čísla spíše obecná, ale v řádech se jistě nemýlím, pro potřebu mé úvahy jsou dostačující a na mém názoru, že bude Tesla sesazena z trůnu, to nic nemění. Počkejme tedy 3-4 roky a uvidíme...

   0
  • @Stan1000 Myslím, že jste nepochopil můj komentář. Já se nesnažím Vám vnucovat můj názor. Ani jsem nenarážel na nepřesná čísla. Někde pod jinym článkem jsem viděl, že hodně čtěte, proto jsem vám chtěl nabídnout zdroj informací. Váš názor na věc i po nastudování informací od Munra může zůstat stejný, ale Vaše informovanost na dané téma se jistě velmi zvýší.

   +2
  • Ale pochopil, ale kdo mi zaručí, že zrovna informace od Munra jsou ty pravé správné? Kde se o tom mohu přesvědčit? Pro mne jsou to zcela stejné informace jako každé jiné, které si na internetu dohledám. Není to auditorská ověřená zpráva, které bych mohl bezmezně věřit...

   +1
  • @Stan1000 No on ten Sandy Munro je hlavně technik a rozebírá opravdu do podrobna po technicky stránce jak jsou ty auta dělaný. Je to pro někoho kdo chce fakt do hloubky pochopit a do hloubky analyzovat. Pro mě to má neskutečnou přidanou hodnotu stejně jako sledovat co kterej hacker našel ve zdrojových souborech autopilota. Ale já mám v TSLA dost zásadní pozici takže chápu že ten kdo ji tam nemá, toho to tolik nezajímá. Ale pokud držíte GM a doufáte že začnou dělat EV a jednoduše  tak konkurovat Tesle tak bych přeci jen doporučil o Tesle si zjistit víc. Ono fakt nebude lehké pro ostatní ji dohnat. A ta revoluce co prichazi fakt není jen o tom že se jeden druh pohonu vymění za jiný :)

   0
  • @petikPetik Však já hovořím o několika letech... Netvrdím, že zítra...

   0
  • @petikPetik A ještě jedna praktická poznámka - řeč v článku je o tom, kdo vyrobí nejvíc EV, není to o technologii ani kvalitě, Mercedes také není nejprodávanější značkou...

   0
  • @Stan1000 Zpochybňovat zdroj informací, bez jakéhokoliv důvodu jde proti mé logice. Já se snažím zjistit co nejvíce informací, především ty, které jdou proti mému názoru a při čtení si o tom udělám vlastní obrázek. 

   Munro vlastní nezávislou firmu, která dělá nezávislé auditorské zprávy, které poté prodává jiným automobilkám. V jeho zájmu je, aby všechny informace byly co nejpřesnější. To co vytváří se definuje jako nezávislé auditorské zprávy produktů. V tomto případě aut. Tedy plně splňuje Váš požadavek na věrohodnost informací. Vy se k celému reportu asi nedostanete, ale můžete si přečíst shrnutí, nebo rozhovor v kterém Vám prozradí dost. 

   Kdo vyrobí nejvíce EV závisí nejen na nabídce nad kterou se zamýšlíte, ale také na poptávce a také na funkčním ekonomickém modelu. Tedy jestli daný produkt může být ziskový. Proto zmiňovaný zdroj...

   +4
  • Elon Musk: Munro’s analysis of Tesla engineering is accurate, both pro & con. I think he will appreciate some elements of the Model Y body design. https://twitter.com/elonmusk/status/1218290871126216704?s=20

   0
  • Já vás chápu, máte k němu velkou důvěru. Neznám ho, proto ho nemohu soudit. Nicméně článek řešil, kdo vystřídá Teslu v počtu nejvíce vyrobených EV, a zde si budeme muset 3-4 roky počkat...

   0
  • No já jsem myslel, že článek se snaží přijít na nejpravděpodobnější scénář, který může nastat. A kdo v takovém případě bude leader v počtu vyrobených EV. Ale jestli jde čistě o Váš subjektivní názor, tak třeba bude pro někoho také přínosný. Z Vašich reakcí se mi zdá, že ani nechcete rozšiřovat svůj náhled na možné budoucí počty vyrobených a prodaných aut jednotlivých automobilek. V každém případě Vám děkuji za diskuzi a třeba pod dalším článkem neshledanou.

   +4
  • Ale já přece svůj názor vyslovil, to vy se mně snažíte neustále můj názor změnit. Není to nic neočekávaného, čekal jsem, že se najdou zuřiví zastánci Tesly, kteří článek nezkousnou... Nejste jediný. I jiní sem pletou solární střechy, obnovitelné zdroje a nevím co ještě. Nebo si nechtějí připustit, že i EV potřebují servis, i když proti spalovacím motorům je zdánlivě jednodušší. Ale článek byl čistě jen o tom, kdo vyrobí nejvíce EV. Na mém odhadu to nic nemění. Ani váš automobilový znalec. Já se dívám jako bývalý obchodník čistě na prodejní stránku věci. Neřeším ani kvalitu, ani jméno...

   0
 • Toyotu rozhodně nepodceňovat, jelikož ta si jediná opravdu uvědomuje, že elektromobilita uhlíkovou stopu zas o tolik nesníží. Líbí se mi jejich postavení k celému tomuto EV hypu. Ale rozhodně budou nuceni chrlit také jedno EV za druhým.

  +1
 • Myslím, že nikdo.Od jejich počátků se hledá někdo kdo je sesadí a nikdo takový se nenašel.Věřím,že se někdo přiblíží a v rámci konkurenčního boje je to dobře, ale tím to končí.

  0
 • Lucid je za mě dobře promyšlený vyhypovaný scam. Reklama před superbollem a mají jenom 5000 plně vratných rezervací. Ta reklama byla aby nalákala retail investory... https://www.youtube.com/watch?v=9zdLiNcLVRQ&ab_channel=HyperChange

  0
 • @Stan1000 Díky za bezva článek. Jsem rád, že se nevzdáváte a všem zde vysvětlujete jak jste článek myslel a napsal. Minulý týden jsem se nad stejným téma zamýšlel také. Jsem fanoušek Tesly a to znamená, že bych ji rád viděl nahoře ještě dlouho. Ale buďme realisté tzv flipening určitě jednou přijde. Musk také mnoho nápadů nechal "open source" aby adopce EV byla masivnější a rychlejší. Avšak, vzhledem k tomu, že mi cena akcií Tesly pro vstup do trhu loni nenávratně utekla, tak investuji do konkurence $LI $NIO $XPEV a BYD Co Ltd. Škoda, že zmiňovaný Lucid není "zatím" obchodovatelný na burze. I když něco se šušká :-) https://1url.cz/XznI6 Ale hledám si další. V EV sektoru je mnoho příležitostí k investování. Teslu může z trůnu sesadit klidně značka, která doposud ani neexistuje. I to se může stát. Navíc dnes jsem četl informaci, že Joe Biden chce nahradit stovky tisíc vládních vozidel za elektromobily. A to je velmi zajímavá zakázka pro kteroukoliv již existující automobilku. Takový kontrakt (který je snad tou nejlepší reklamou co mě napadla) by se určitě na ceně akcií projevil. Kdopak to bude?

  0
  • Biden říká, že celá federální flotila bude nahrazena elektrickými vozidly - Workhorse, Lordstown Surge. „Jednalo by se o největší mobilizaci veřejných investic a veřejných zakázek, infrastruktury a výzkumu a vývoje od druhé světové války,“ řekl Biden. 

   Americkou flotilu tvoří 645 000 vozidel, z toho 245 000 civilních vozidel, 173 000 vojenských vozidel a 225 000 poštovních vozidel, uvádí Federal Fleet Report.

   0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím