Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
26.01.2021 3 minuty čtení

Konopné spoločnosti naberajú opäť na obľube

Konopné spoločnosti (pot stocks) zažívajú od amerických volieb pozvoľný rast. Aká je však ich dlhodobá perspektíva?

Marihuanové spoločnosti zažili prvý prudký rast cien akcií niekedy v priebehu roka 2018, kedy rástli niektoré o stovky a niektoré o tisícky percent v priebehu pár týždňov. Nasledovala strmá korekcia o vyše 95 %, z ktorej sa do dnes spoločnosti nespamätali. Ako príklad si uveďme akcie spoločnosti Tilray. Tie v priebehu pár mesiacov vzrástli z 20 USD na 300 USD a následne prišiel postupný pád až na nejaké 3 USD za akciu a momentálna cena je okolo 15 USD. Práve v tomto období sa začalo prvýkrát v USA vo väčšom hovoriť o nejakej väčšej vlne dekriminalizácie či legalizácie marihuany. Investori začali zbesilo nakupovať akcie konopných spoločností, a dúfali, že do extrémnych valuácií (P/E vo veľa prípadoch ani nebolo možné vyjadriť, keďže spoločnosti nič nezarábali a pomer cien k tržbám P/S bol v rádoch desiatok či stoviek) časom dorastú. K veľkej legalizácii však nedošlo a táto bublina spľaskla, čo bolo pre mnoho investorov veľmi bolestivé. Vývoj cien akcií Tilray môžete vidieť na obrázku nižšie.

Zdroj: xStation5

Dnes je ale rok 2021 a marihuanové spoločnosti opäť získavajú na obľube. Americké štáty môžu prezidentské voľby spájať aj s inými otázkami. Minulý rok bola zrejme najzaujímavejšia „vedľajšia“ otázka práve postoj voličov k legalizácii marihuany, ktorá bola v množstve štátov legalizovaná alebo dekriminalizovaná. Vo väčšine štátov USA je teda možné marihuanu využívať minimálne na medicínske účely (konkrétne informácie na obrázku nižšie) a do karát hralo tomuto sektoru aj to, že pravidlá chceli zvoľňovať najmä demokrati, ktorí vyhrali a ktorí chcú aj takýmto spôsobom znižovať počet trestných činov a väzňov za drogovú trestnú činnosť.

Zdroj: National Conference of State Legislatures

Investori sa teda opäť pustili do nákupu „pot stocks“, aj keď teraz rástli tieto akcie, v porovnaní s rokom 2018, iba veľmi mierne. Aj v prípade ďalšieho uvoľnenia to však budú mať tieto firmy ťažké, keďže marihuanu si prakticky každý dokáže vypestovať doma sám a mnoho užívateľov nebude mať zrejme motiváciu ju nakupovať ani keď sa podmienky zjemnia. Ak sa investor rozhodne pre nákup marihuanových spoločností, kupuje si hlavne plány do budúcna a víziu, keďže sú tieto firmy v strate (riadok Net Income) a ani zarábať ešte minimálne pár rokov nebudú a ich kapitalizácia je vo vysokých násobkoch ročných tržieb (Market cap vs. Revenue). Investor teda v tomto prípade nekupuje hodnotu ale spolieha sa na to, že firmy raz začnú zarábať.

Zdroj: Bloomberg Terminal

Na druhej strane ale musíme podotknúť, že ak by sa o pot stocks začalo opäť hovoriť viac, mohlo by ísť, aj napriek veľmi neistej budúcnosti, o priestor pre zaujímavý špekulatívny obchod a tieto akcie môžu mať rastový potenciál stoviek percetnt.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Zrovna dneska taky řeším konopí, byť teda jen jednu "pot stock" https://warengo.com/stories/148582-splneny-sen-dividendoveho-investora-tato-akcie-za-posledni-3-roky-zvysila-svou-dividendu-o-727. Hlavní problém dnes není až tolik legalizace, jako spíš federální legislativa, na základě které si tyhle společnosti nemohou od velkých bank půjčovat peníze a musí platit horentní daně, protože konopí je dle zákonů "velký špatný". Pokud by měly přístup k úvěrům a nepohlíželo se na ně skrz daně jako pomalu na zločince, nejenže by víc rostly, ale dokázaly by i vykazovat zisk. U Trumpa bylo jasné, že na konopí ani nesáhne, u Bidena nyní existuje všeobecná naděje, že se věc zase nějak posune. Ale kdo ví.

  0
  • Pekný článok. Tých otázok a obáv je tam ale z nášho pohľadu viacero. Dajme tomu, že by tie firmy dokázali získať lacné pôžičky a marihuana by bola úplne zlegalizovaná. Čo ak ale vláda uvalí na výrobky vysoké spotrebné dane, alebo nejaký systém registrácie aby mala prehľad o spotrebe? Aká je konkurenčná výhoda tých spoločností? Prečo by si mali ľudia kupovať niečo, čo si jednoducho dokážu vypestovať aj doma? Tabak si doma človek tak jednoducho nevypestuje, marihuanu áno. To sú všetko otázky, na ktoré asi odpovie až čas a hlavne to neznamená, že tie akcie nemôžu medzitým rásť o stovky či tisíce %.

   0
 • je fakt, že za současných nálad na trhu, může taková $ACB vyletět, pokud se tam objeví nějaké momentum...

  0
  • Aurora je nehodnotna naredena akci, ale deji se ruzne iracionality 😉

   0
  • @robertoBlanco vím vím..provoz byl dlouhodobě financovaný emitací nových akcií...jenom bych byl zvědavý, co by dělo, kdyby někteří spekulanti viděli, že třeba začala aurora výrazněji růst a pak se podívali na historický graf :-D

   0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím