26.01.2021 5 minut čtení

Chcete kupovat investiční nemovitost? Jak s úspěchem odhadnout její skutečnou hodnotu?

Zjištění skutečné hodnoty nemovitosti je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou si můžete jako investor osvojit. Jak tedy rozvíjet myšlení profesionálního odhadce a schopnost analyzovat hodnotu nemovitosti?

Oceňování nemovitosti je zásadním aspektem většiny realitních transakcí. U potenciálního kupujícího, který si chce vzít hypotéku, budou věřitelé požadovat odhad nemovitosti před tím, než určí, zda je nemovitost vhodná jako zástava.

Schopnost správného ocenění také ukazuje kupujícímu, zda se mu dostalo vynikající nabídky nebo je uváděn v omyl. Do hodnoty nemovitosti přitom mohou také promluvit neobvyklé okolnosti, jako jsou problémoví sousedé, nedostatečná občanská vybavenost, klesající nabídka práce, případně aktuální vývoj na realitním trhu, proto se může

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Nemovitosti jsou dobrá investice. Samozřejmě, cena může zakolísat, ale není reálné, že by dlouhodobě výrazně klesly (pokud nedojde k nějaké zásadní katastrofě, válce apod.). Ceny vstupů se razantně zvýšily (mzdy, materiál, obecně stavební práce aj.), takže novou nemovitost nelze postavit pod určitou cenu, což samozřejmě ovlivňuje i ceny starších nemovitostí.

  +2
 • To co je dnes totálně přestřelené bude za rok podezřele levné. Aneb, proč si zde nafukujeme tak velkou realitní bublinu? A kde jsou ty garsonky za milion, které byli ještě před pár lety v Praze i Brně docela běžné?

  +1
  • Do růstu cen nemovitostí promlouvá mnoho faktorů. Rostou dlouhodobě od roku 2008, ale realitní bublina? Dlouhodobě máme problém s nabídkou nového bydlení a dokud se tohle nezlepší, tak není důvod se obávat nějakých poklesů...(dle mého..poklesů řádově v desítkách procent, co se týče trhu jako celku)

   +2
  • @PatrikKudlacek Přesně tak.

   0
  • @PatrikKudlacek souhlasím. pokud vůbec budeme mít nějaký pokles, tak max. do 20% (za celý trh). máme v ČR totiž několik faktorů, které do toho hrají - neuvěřitelně dlouhé stavební řízení, poměrně vysokou hustotu obyvatel, zájem o přesun do větších měst a navíc lidé (podle mých pozorování) docela často preferují investici do druhého bydlení před investicemi třeba do akcií, dluhopisů a podobně. dohromady to způsobuje přesně to, co pozorujeme. podle mně to není bublina na našem trhu, ale ve srovnání s jinými zeměmi to bublinu připomíná (jedině, že bychom čekali silný růst mezd v nejbližších letech).

   0
  • podtrhuji, co jste napsal...zejména pak ten faktor, o kterém se tolik nemluví -> nemovitostní trh u nás poměrně výrazně supluje roli akciového trhu, který u nás nenabízí moc atraktivní investičních příležitostí...

   0