26.01.2021 3 minuty čtení

Moja 8-ročná skúsenosť s obchodovaním na Pražskej burze

Toto je môj prvý článok na Warengo a vznikol na podnet @tomasdurcak Tomáša Durčáka, keď som mu odpovedal na jeho otázku či niekto investuje na BCCP/RMS.

Na pražskej burze (BCCP/RMS) som začínal v roku 2012, ako svoje prvé investície do akcií. Prvé akcie, ktoré som si vtedy kupil, boli akcie CEZ, vtedy za 700Kč. Potom postupne prišli ďalšie "domáce" akcie, O2, Erste, NWR, Paegas, E4U, Fortuna, Nokia, Detel, Intel, Philip Morris CR, Kofola, KB, Energoaqua, Moneta, Stock. Teda akcie, ktoré vyplácajú/vyplácali dividendy. Ako je vidno vlastnil/vlastním väčšie množstvo dividendových akcií, ktoré sa dajú v Prahe kúpiť. Dividendy som reinvestoval buď do stávajúcich akcií alebo kúpil akcie nové, dividendové. Niečo som si o firmách pred investíciou do…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Díky za sdílení zkušeností! 😉🙏 Jinak s reinvestováním dividend bych souhlasil všemi deseti.

  +5
 • Dobrý den, taky bych rád měl v portfoliu něco v českých korunách. Myslíte začít ČEZem? Na korekci asi smysl čekat nemá, to jsem čekal a zatím to šlo o 15 % nahoru. Klasická chyba no.

  +2
  • Klasická chyba je čekat na korekci :-) Pokud nejsi trader a myslíš to s investováním vážně, tak investice do akcií jsou na 5, lépe 10, nejlépe 15-20 let a pravidelně investovat. Takže pokud nemáš na začátku milion, tak je ze všeho nejdůležitější začít co nejdříve, protože nejcennější je čas. A na těch 10-15 letech je úplně jedno, jestli začneš  s 10 % nebo - 15 %. Je  dobré mít finanční plán. Abys věděl kam míříš (cíl), kolik toho budeš potřebovat (vyčíslená hodnota cíle), jak se tam dostaneš (jaké použiješ fin. a jiné instrumenty)  a co budeš dělat, až na cestě budou problémy (propad, krize, atd).

   0
  • @Nyvlt1983 Davide, tak ako ste sám napísal a @Inev Pavel Vám to potvrdil, nemá zmysel časovať, pokiaľ chcete investovať dlhodobo. Moje naväčšie pozície v Prahe sú CEZ, Kofola a po minulom roku aj KB a Moneta. Tu uvidíme čo sa bude diať v súvislosti s druhým pokusom PPF o prevzatie. Včera skok hore, dnes ideme zase dole. Osobne sedím a nepredávam, mal som to na dlhodobé držanie a na tom sa nič nezmenilo. Je to vec, ktorú ja ako drobný akcionár nemôžem ovplyvniť.

   A CEZ budem, tak ako som pisal prikupovat, hlavne pravidelne! Korunka ku korunke. Akcia k akcii. Veď to poznáte.

   0
 • To vypadá, že já jsem jediný, který má na CZ trhu jednu akcii a ještě ji vyprodává :-) Tak já šel vždycky jinou cestou :-)

  +1
  • @Inev Ako ste povedal, dôležitý je cieľ. Cestu k tomu cieľu si už potom môžeme nájsť podľa svojho uváženia, pretože ako bolo povedané na inom mieste, akcií sú milióny ;-) Veľa úspechov!

   0
  • @romanPrachar Děkuji. Vám také. Ani by to nebylo ono, kdyby jsme šli všichni stejnou cestou. Neměli by jsme vlastně ani o čem diskutovat :-)

   0
  • Kdepak. Nejste jediný.

   Začal jsem v roce 2015 na PSE a investoval pravidelně nebo nepravidelně v řádu tisíců. V podstatě nejvíce jsem přikupoval 2019 a 2020 asi také díky reinvestici dividendy. Zkoušel jsem i koupit levně a prodat draho, ale jelikož trhy byly poměrně nahoře a rostly během předchozích let, moc příležitostí nebylo. Nicméně držím O2, Kofolu, Stock, Philip Morris a Zbrojovku.

   ČEZ jsem prodal letos v lednu, Monetu minulý týden (zbytečně brzy, den potom ohlásili odkup PPF), Nokii dnes (příliš brzy, na US trhu je po uzavření české burzy 2usd v plusu, zítra by tedy měla v ČR růst).

   Peníze jsem použil na $MMM a $JNJ, oboje šlo slušně nahoru na US burze.

   Nicméně na Fio a české akcie jsem nezanevřel, budu to sledovat dále a možná něco zase koupím.

   Jinak kdo jste nebo chcete ČEZ, mrkněte se na jejich web do sekce pro investory, prohlédněte si čísla. Někdo si z toho dělá dojnou krávu na peníze, dluh 5mld., zisk meziročně klesá už několik let, ale dividendu chtějí dát 60Kč za rok 2020, to není normální.

   Komu to nestačí, koukněte na video Rozumný investor od Jindřicha Pokory na YouTube. Jako ČEZ asi nepadne, ale takhle nevypadá zdravá a dobře řízená firma.

   0
 • Na dividendové portfolio naprosto ideální, díky za sdílení osobní zkušenosti!

  +1
 • Mít nějaké české akcie, proč ne. Ovšem z hlediska diverzifikace měny a lokality byste měli spíš většinu investic směřovat do zahraničí, tedy do USA. Proč? V ČR máte momentálně všechno - bydlení, účty, stavebka, penzijka, životko, podnikání, zaměstnání atd. Pokud by se u nás něco stalo a celé se to podělalo, přijdete o vše. Jsme jenom malá země. Proto je vhodné mít něco v záloze jinde....

  0
 • Máte podobnou zkušenost jako já. V roce 2011 jsem si koupil 3 akcie ČEZu (760kc), několik akcií NWR, O2. Jako takový cvičný vzorek, a abych akciový trh začal víc sledovat. Větší nákup na RM systému jsem udělal v roce 2018. A do dneška po 2,5 letech mám zisk 2,5% na ceně akcie (plus dividendy, které jsou u českých akcií slušné). Kolem roku 2018 jsem se odvážil nakoupit i pár německých akcií.

  0
 • Já mám na BCPP zainvestováno dlouhodobě (ČEZ,O2,Moneta , KB , Erste , PM) a letošní dividendový výnos (před daněmi) by měl být 7,9% p.a.(pokud všichni vyplatí predikované dividendy). Což bylo podobné i v roce 2018 a 2019  za 2020 je to ovlivněno zadržením dividend u bank. Takže určitě spokojenost a nebudu nic prodávat i při poklesech ceny.

  0
 • České akcie jsem ve větším objemu nakupoval začátkem října loňského roku... CEZ, KB a TABAK ..právě kvůli dividendám, které hodlám reinvestovat :-)) ..každopádně ten pravidelný příkup, který používám spíše u amerických akcií a u českých mě vlastně nenapadl (nevím proč) vypadá také zajímavě... díky za tip 😎

  0