Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
25.01.2021 2 minuty čtení

Jak vypadá Vaše bilance výdajů za rok 2020?

Jelikož jsem bonvinán, tak jsem si na vysoké škole začal vést výdaje. V rámci sebeobrany :). Vydrželo mi to do dneška.

Obecně se říká, že by měl člověk odložit 30% příjmů. 

Letos se to povedlo. Celkově 39%. 

Nutno dodat, že jsem jeden z těch, kterého covidová situace nezasáhla, za to jsem velmi vděčný. 

A taky nebylo za co utrácet :)

Nejsem z těch, kteří mají šetření zakodováno v DNA. Proto si vedu výdaje. Používám spendee. Nejsem zastánce bankovních automatizací. Vše vkládám ručně. Chci to mít pod kontrolou a nad platbami přemýšlet.  

Zapisování výdajů mi pomáhá nakupovat vědoměji. Motivuje mě to méně utrácet a vím, kdy mám připrzdit. Třeba v létě, kdy je hromada příležitostí, akcí a výletů. Je to skvělé i z analytického hlediska. Kolik dáte za dárky, jídlo, zdraví, restaurace a kavárny? Nebo pro určitá životní rozhodnutí. Můžu si dovolit přestěhovat se do většího bydlení, koupit do rodiny druhé auto, nebo odkádat více do investic? Pravděpodobně ano. Jelikož vidím, že mohu snížit náklady na restaurace a oblečení, kde je zjevný prostor.

Hromada lidí říká. "Moje výdaje, to bych vidět nemohl, z to by se mi zatočila hlava". Podle mě právě o tohle jde! Aby se nám sem tam zatočila hlava a my si uvědomili co vlastně chceme. Říkám tomu podívát se pravdě do očí. Je hloupé se našim výdajům vyhýbat. Je to jako kdybych měl vřed na zadku a nemluvil o něm jen proto, že ho nevidím. :)

Není potřeba vést výdaje stále. Taky jsem někdy na chvíli přestal. Když jsem se s penězi necítil konfortně, tak to byla ta první věc, kterou jsem začal dělat. Výdaje, aktiva, rezervy. Všechno důkladně prošel a hups měl jsem o motivaci postaráno.

Často přemýšlím co mi důsledné vedení výdajů bere a co dává. Zatím vede to, že si je vedu.

Přec jen jsem ten bonviván :)

Krásný den.

Jakub.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím