25.01.2021 5 minut čtení

Joe Biden mění směr Ameriky

Hned po inauguraci 46. amerického prezidenta Joe Bidena můžeme sledovat přijímání nových zákonů. Kromě tvrdšího přístupu v boji proti koronaviru se Biden začal zaměřovat na zvrácení některých zákonů přijatých během působení Donalda Trumpa.

Hned po inauguraci 46. amerického prezidenta Joe Bidena můžeme sledovat přijímání nových zákonů. Kromě tvrdšího přístupu v boji proti koronaviru se Biden začal zaměřovat na zvrácení některých zákonů přijatých během působení Donalda Trumpa. První den v úřadě jsme mohli pozorovat povinnost nošení ochranných roušek po dobu 100 dní, prodloužení moratorií na hypotéky a studentské půjčky a zrušení Trumpova zákazu cestování.

Očekává se, že Biden přistoupí k celkově 17 výkonným opatření, z toho nejméně 15 bude výkonných příkazů zaměřených na celou řadu problémů, mezi které patří i prosazování přistěhovaleckého balíčku a množství imigračních předpisů. Z těchto 17 opatření bude 9 zahrnovat zvrácení politiky z doby Trumpovy administrativy.

Velké plány Joe Bidena

Během následujících dvou let mají demokraté v senátu pouze minimální většinu, což znamená, že iniciativu může zablokovat pouze jeden demokratický senátor. Biden má pouze dva roky s jistotou demokratické většiny v Senátu. Jestliže v polovině listopadu 2022 republikáni získají i jen o jedno křeslo více než demokraté, do ledna 2023 vše skončí a republikánský senát zamítne většinu předložených zákonů Bidena. Demokratická většina ve Sněmovně reprezentantů se navíc snížila.

Po Trumpových opatřeních směrovaných hlavně proti Rusku, Číně a Íránu je zahraniční a obchodní politika v dezolátním stavu. Bidenova vláda se chce vrátit k mnohostrannému přístupu Obamových let. Během jednání Senátu o potvrzení funkce ministra zahraničních věcí, 19. ledna Antony Blinken uvedl, že bude usilovat o revitalizaci poškozené americké diplomacie.

Bidenův plán nastartoval ekonomiku

Bidenovy plány by mohly poskytnout podstatný impuls k ekonomickému růstu, a to i z dlouhodobého hlediska. Iniciativy Bidena v oblasti fiskální politiky jsou rozděleny do krátkodobého plánu záchranných opatření (americký záchranný plán) a střednědobého až dlouhodobého plánu ("plán obnovy"). Z krátkodobého hlediska můžeme očekávat další fiskální balíček opatření ke zmírnění následků Covid-19. Financování růstu bude z části pokryt vyššími daněmi a také zvyšováním rozpočtového deficitu. Znamená to však i expanzivní fiskální politiku v následujících dvou letech zaměřenou na stimulaci růstu doprovázenou zvýšenými investicemi do vzdělávání, výzkumu, vývoje a infrastruktury.

Zvrácení Trumpových zákonů

Nejhlavnější bude zastavení výstavby pohraničních nařízení, i když Fox News uvedlo, že smlouva se stavební společností byla již zaplacena. Biden také chce zvrátit kroky bývalého prezidenta Trumpa ohledně vystoupení ze Světové zdravotnické organizace. Jak se dalo očekávat, Biden také zruší Trumpův zákaz cestování občanů některých muslimsky většinových zemí, který byl zaveden již na samém počátku Trumpovy administrativy.

Zastavení polarizace v nedohlednu 

Očekává se, že Bidenovy hospodářské plány podpoří ekonomiku, ale pravděpodobně nesníží polarizaci v politice a společnosti. Vpád Trumpových stoupenců do kapitolu jen prokázal zvyšující polarizaci politiky a společnosti, což představuje vážnou hrozbu pro stabilitu země. Také většina republikánských voličů dodnes nevěří tomu, že Biden je legitimním prezidentem Spojených států.

Mezitím zahraniční protivníci jako Rusové, Číňané a Íránci mohou prohlubovat vzájemnou nedůvěru prostřednictvím kybernetické války. Občanské nepokoje a turbulence v politice a společnosti v USA nebudou pravděpodobně překonány bez ohledu na to, kdo by volby vyhrál.

S největší pravděpodobností budeme moci pozorovat normalizaci a uklidnění sentimentu na trhu. Stav země na tom však není nejlépe. To může Bidena brzdit v uskutečnění nastolených plánů během celého prezidentského období.

@Lukas_Baloga_ProfitLevel, hlavní analytik ProfitLevel

Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd (dříve OX Capital Markets Ltd), kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Limassol, Cyprus.

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76.44 % účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

 


Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.