Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
25.01.2021 4 minuty čtení

CapitalPanda: „covid-krize“ neodvrátí přijetí Eura v Chorvatsku v roce 2023

Současná krize způsobená pandemií COVID-19 pravděpodobně o několik měsíců posune termín přijetí eura v Chorvatsku. Zatím je chorvatskou vládou a centrální bankou oficiálně uváděn na 1. leden 2023.

Současná krize způsobená pandemií COVID-19 pravděpodobně o několik měsíců posune termín přijetí eura v Chorvatsku. Zatím je chorvatskou vládou a centrální bankou oficiálně uváděn na 1. leden 2023. S rokem 2023 se jako s nejbližším termínem počítá i díky silné podpoře veřejnosti, kterou přijetí eura v Chorvatsku má.

Podpora přijetí eura Chorvaty v loňském roce výrazně vzrostla:

 

Zdroj: Eurobarometer, HNB – Chorvatská národní banka

Také jeden z nejčtenějších portálů v Chorvatsku indeks.hr provedl mezi svými čtenáři průzkum, který ukázal, že z 3 994 lidí, kteří hlasovali, je 64 % pro, zatímco jen 36 % je proti zavedení eura. 

Podpora pro zavedení eura je významně vyšší než v posledních letech. Národní banka to vysvětluje rostoucím povědomím občanů o různých přínosech členství v eurozóně. Nezávislí ekonomové zároveň připomínají, že Chorvatsko je mimořádně „euroizovaná“ země, a proto je zavedení eura další logický krok. 

Od poloviny 60. let 20. století, kdy bylo Chorvatsko součástí Jugoslávie, občané spořili v německých markách a dnes si většinou spoří a půjčují v eurech. V eurech jsou uváděny pronájmy a nájemné bytů.  Většina turistů přichází z eurozóny. Se zavedením eura zmizí přepočty měn, náklady společností se sníží a další snížení nákladů lze očekávat po připojení k Schengenu. 

V pátek 13. července 2020 se Chorvatská republika oficiálně zapojila do Evropského mechanismu směnných kurzů II (ERM II), kde setrvá nejméně dva roky. Premiér Andrej Plenković však usuzuje, že Chorvatsko v mechanismu zůstane tři roky a poté se očekává formální zavedení eura. * 

Mezi kritéria, která musí Chorvatsko splnit (součást Maastrichtské smlouvy), tj. kritéria nominální konvergence, patří stabilita směnného kurzu, cenová stabilita a stabilita úrokových sazeb. Kromě těchto kritérií existují další dva mimořádně důležité ukazatele, které souvisejí s veřejnými financemi – rozpočtový deficit a veřejný dluh. 

Od podzimu je Chorvatsko také členem bankovní unie, což znamená, že má jednoho zástupce v centrálním dohledovém orgánu se stejnými právy a povinnostmi jako ostatní členové eurozóny. Vstupuje proto do systému společného ozdravení bank na evropské úrovni. Pozitivní je další snížení úrokových sazeb. 

Referenčním směnným kurzem byl směnný kurz 7,53540 HRK za 1 euro v den přijetí ERM II. To samozřejmě nemusí být konečný směnný kurz. Pokud jde o občany, došlo k viditelnému nárůstu podpory zavedení eura. 

@JozoPeric, hlavní analytik CapitalPanda

*Zdroj: Jednání Národního výboru Chorvatské republiky pro zavedení eura.

Upozornění na rizika:

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. 76.44 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Přečtěte si prosím tuto Upozornění na rizika, Oznámení o ochraně osobních údajů, Obchodní podmínky, Podmínky používání internetových stránek, Dokument s klíčovými informacemi pro CFD, Dokument s klíčovými informacemi pro Forex a Dokument s klíčovými informacemi pro fyzické akcie.

Právní status:

CapitalPanda je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd (dříve OX Capital Markets Ltd), kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Limassol, Cyprus.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím