Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
24.01.2021 2 minuty čtení

Hypotéky 2021: Co se dá očekávat? A co se očekávat nedá?

Pokud jde o hypotéky, máme za sebou rekordní rok. Navzdory koronaviru a bezpečnostním opatřením, která zákonitě přinesla pokles tržeb a příjmů, Češi v roce 2020 projevovali nebývalý zájem o financování bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru.

Pokud jde o hypotéky, máme za sebou rekordní rok. Navzdory koronaviru a bezpečnostním opatřením, která zákonitě přinesla pokles tržeb a příjmů, Češi v roce 2020 projevovali nebývalý zájem o financování bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru. Jistě tomu pomohlo i snížení úroků ČNB, a tím i zlevnění hypoték.

Klesající úroky?

Již na jaře 2020 ČNB snížila základní úrokové sazby, ceny hypoték od té doby klesají. Po osmi měsících permanentního snižování se úroky hypoték na konci roku 2020 dostaly na pomyslné dno. Průměrná úroková sazba se dle ukazatele Fincentrum Hypoindex propadla pod dvě procenta. Přesně se ocitla na hodnotě 1,98 %, na tak nízké hladině přitom byla naposledy na jaře 2017.

Žádné zásadní zdražování hypoték se v roce 2021 nedá očekávat. Dle makroekonomické prognózy ČNB z listopadu 2020 bychom se však měli připravit na snahy o stabilizaci tržních úrokových sazeb, kterou bude následovat i jejich zvyšování. Guvernér ČNB Jiří Rusnok sice nevyloučil, že ČNB sazby nezvýší po celý rok 2020,  jenže jsou tu faktory oslabené ekonomiky, rostoucí nezaměstnanost a zvýšená rizikovost žadatelů o hypotéku.

Rostoucí sazby na mezibankovním trhu potáhnou vzhůru i úroky hypoték. Ceny hypoték navíc ovlivňuje i emise státních dluhopisů, které pro hypotéky z hlediska bank představují konkurenční investici. Porostou-li výnosy z dluhopisů, budou tlačit na vyšší úročení hypoték.

Další rekordní rok?

Pád cen hypoték se odrazil v silné poptávce. Hypotéky 2020 v objemu nejspíš překonají i rekordní rok 2016, kdy Češi vypůjčili na bydlení 225,8 miliardy korun. Bydlení dělá dostupnější i zákon rušící daň z nabytí nemovitostí. Přestože ani k případnému zdražování hypoték nedojde hned, očekávaný pokles makroekonomických výsledků, a s tím související zpřísnění poskytování hypoték rekordy na trhu pravděpodobně rázně stopne.

Zdá se tedy, že není na co čekat. Pokud zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku, nyní je ta správná doba. Vybírat můžete z nabídky PSN, samozřejmostí je i odborná pomoc s formálními náležitostmi a financováním zdarma.

www.hypoindex.cz/clanky/aktualni-sazby-hypotek-sazby-zamrzaji-kdy-zamiri-vzhuru/

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím