Proč si nedávat vysoké cíle? I když si nastavíte laťku příliš vysoko, možná ji nepřekonáte, ale nakonec stejně doskočíte mnohem výš, než kdybyste si laťku nastavili níže a měli jistotu, že ji lehce zdoláte.
Proč byste tedy měli snít o tom, že se stanete milionářem, když se můžete prostřednictvím investic stát i multimilionářem. Pro část populace může být tento cíl nedosažitelný, ale stále existuje relativně mnoho lidí, kteří ho s vhodným plánem zvládnou naplnit.
Pokud budete dodržovat těchto pět pravidel, můžete přeskočit i velmi vysoko nastavenou laťku.
1. Naplánujte si, jak se stanete multimilionářem
Nejprve si vytvořte plán. Možná vás o tom, co je možné, přesvědčí čísla.
Je pravděpodobné, že peníze dlouhodobě nejlépe porostou, pokud je investujete na akciovém trhu. Výkonnost amerického akciového trhu se dlouhodobě pohybuje kolem 10 %, ačkoliv jsou roky, kdy dopadne výsledek lépe (jako loni – více než 15 %) i hůře.
Budete-li investovat na akciovém trhu, měli byste investovat dlouhodobě – několik desetiletí. To znamená, že by dosažení průměrné výkonnosti amerického akciového trhu nemělo být problém. Pokud odečteme od potenciální výkonnosti poplatky za nákup a náklady na zajištění měnového rizika, můžeme zcela reálně počítat s ročním zhodnocením okolo 8 % ročně.
Z tabulky je zřejmé, že se vám může podařit nahromadit spoustu peněz – pokud je budete investovat a necháte je zhodnocovat několik desítek let. Z tabulky je také zjevné, že se mnohem lépe podaří dosáhnout statusu multimilionáře vašim dětem a obecně lidem, kterým je například kolem 25 let. Pokud začnou s odkládáním už dnes, bude pro ně poměrně reálné dosáhnout ještě před dosažením šedesátky na obrovské částky.
2. Odkládejte stranou dostatečnou částku
Když už mluvíme o milionových částkách, je pravděpodobné, že budete muset investovat pravidelně, pokud chcete dosáhnout skutečně významného posunu.
Takovým otřepaným pravidlem je úspora 10 % vašeho příjmu, což je částka, která vám dlouhodobě může zajistit multimilionové bohatství, pokud před sebou máte dostatek času. Jste-li už staršího věku a hodláte dohnat časovou ztrátu, ani 10 % příjmu vám stačit nebude. Nemusíte však házet flintu do žita, v zásadě máte dvě jednoduché možnosti, jak zajistit, abyste zvládli odkládat peníze v dostatečné míře.
- Snižte životní náklady
Začněte svou misi za dosažením statusu multimilionáře tím, že se podrobně podíváte na své výdajové návyky a třeba zjistíte, že můžete výrazně ušetřit. Možná platíte členství ve fitku nebo za streamovací platformy, které nevyužíváte.
Možná utratíte mnohem více peněz za jídlo v restauracích, než jste předpokládali, zkuste se více stravovat doma. Možná využívá vaše rodina vícero aut, které nemají dostatečné využití. Chcete-li se dostatečně zajistit do budoucna zauvažujte o redukci vašeho vozového parku. I veřejná doprava může často velmi dobře posloužit. Případně zkontrolujte konkurenční nabídky vašich dodavatelů pojištění, energií a dalších služeb a podívejte se, zda není možné někde ušetřit.
- Vydělávejte více
Druhá možnost je pravým opakem výše zmíněného. Zkuste zkrátka do rodinného rozpočtu přinést více peněz. Můžete přijmout práci na částečný úvazek. Můžete také z domova vykonávat práci na volné noze. Mnoho lidí vydělává peníze tím, že čas od času pronajme místnost ve svém bytě nebo provozuje služeb sdílených jízd.
V závislosti na vaší zručnosti a dovednostech můžete také vyrábět řemeslné výrobky – opracování dřeva, šperky atd. Možností je zkrátka mnoho a kdo chce, ten si cestu k dalšímu přivýdělku určitě najde.
3. Investujte dostatečně efektivně
Pravidelné odkládání stranou dostatečné částky je nezbytným členem rovnice, jak se stát multimilionářem, ale samo o sobě to nestačí. Musíte zajistit, aby se vaše peníze zhodnocovaly v průběhu let se smysluplnou návratností.
Můžete začít studovat investování do jednotlivých akcií. Abyste se ale stali aktivním investorem, bude to vyžadovat čas, dovednosti, trpělivost a odhodlání. Mnohem jednodušší alternativou, která vám může přinést podobné výsledky, je investice do nízkonákladových indexových fondů. Například ETF sledující výkonnost amerického indexu S&P 500, vám poskytnou zhruba stejný výnos, jako byste investovali do 500 největších amerických společností naráz.
V Evropě lze poměrně snadno nakupovat následující fondy kopírující výkonnost benchmarku amerického akciového trhu:
4. Buďte trpěliví
Jakmile jste připraveni odkládat stranou dostatečnou částku a víte kam, nyní už musíte být pouze trpěliví, což může vypadat snazší teoreticky než v praxi. Cesta ke statusu multimilionáře trvá desítky let, přičemž svého plánu byste se měli držet dlouhodobě navzdory tržním propadům a růstům.
Mějte na paměti, že trh může být volatilní, ale z dlouhodobého hlediska vždy stoupal. Období poklesu a následného zotavení však budou trvat i delší období, než jsme viděli loni. Proto byste neměli do akcií investovat peníze, které budete v příštích 5-10 letech potřebovat.
5. Zamyslete se nad tím, zda se potřebujete stát multimilionářem
Máte-li na to prostředky a budete-li schopní se návodu držet, pak vám všechny výše uvedené kroky mohou zajistit, že se stanete multimilionářem. Je však také v pořádku, pokud cíle nedosáhnete.
Ne každý musí nutně odejít do důchodu jako multimilionář. Pravděpodobně vám jako penzistovi, bude stále hradit nějaký důchod stát a třeba budete ochotní stále ještě v důchodovém věku pracovat na částeční úvazek v zaměstnání, které vás baví. Tyto příjmy vám můžou pomoci zajistit značnou část nákladů, které v důchodu budete mít, pravděpodobně však ne většinu. Proto je vhodné si nastavit laťku vysoko a mít skutečně ambiciózní cíl, i když se vám ho nepodaří dosáhnout, je pravděpodobné, že vám takto naspořené peníze v důchodu velmi dobře poslouží.
#akcie #jakinvestovat #investovani #akcioveinvestice #dlouhodobeinvestovani #pravidelneinvestovani #duchod #penze #multimilionar
Milionářem se může stát každý, ještě jde o to, co si za ten milion koupíte.... Pokud budete spořit 50 let, nemusí to být nic moc... :-)
tak to máte pravdu ? člověk může být milionářem a zároveň být chudákem, ale to je asi zase téma na trochu jiný článek..
@PatrikKudlacek podle mě jediný dosažitelný způsob jak se vyrovnat s inflací je neinvestovat konkrétní částku, ale například procento z výplaty ( nebo procento vztažené k nějaké jiné referenci) s předpokladem, že váš příjem bude alespoň částečně reflektovat inflaci. ( Pokud budete vydělávat stejnou částku po dobu deseti let, bez zohlednění alespoň inflace, pak je čas změnit práci tak jako tak)
Jak se konkrétně realizuje zajištění měnového rizika při dlouhodobých nákupech?
Pokud vím, tak efektivně to nelze. Setkávám se se dvěma názory - buď investovat tak, abych měl výsledky v měně, která pro mně bude relevantní po uplynutí inv. horizontu (čili zde v důchodě), nebo diverzifikovat do několika měn, kterým dlouhodobě věřím - třeba euro, dolar, (pro někoho rubl, jen, juan, bitcoin)
@reznicekjan1 omlouvám se, že jsem nereagoval hned, ale otevřel váš komentář a sám jsem nad tím přemýšlel, protože nevím jak na to... já to momentálně beru tak, že nakupuji víceméně každý měsíc, takže si průměruju i ten střední kurz CZK/USD ..ale jinak asi ta diverzifikace...neumím si představit, že bych investice v dolarech hedgeoval stejným objemem korun...
@PatrikKudlacek Děkuji. Mě to také napadlo, že jediná možnost je to průměrovat. Nebo obchodovat v eurech, v dlouhodobém horizontu nás stejně nemine. Shortovat forexem dlouhodobé investice do akcií se podle mě nedá.....
no úprímně...z čistě sobeckého hlediska by mě to euro u nás ani nevadilo ?
@PatrikKudlacek Nápodobně :-)
Měnové riziko já neřeším, ochranou je investování v různých měnách a pravidelné investování - to vám bude vše průměrovat...