Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.01.2021 4 minuty čtení

BIG EXPERT (21. 1. 2021) – Král je mrtev, ať žije král!

Zámořské trhy prorazily během středeční obchodní seance historická maxima, když se 46. prezidentem USA stal Joe Biden a holubičí komentáře zaznívající z úst nové ministryně financí Janet Yellenové ospravedlňují upuštěné otěže expanzivní politiky.

Optimistické sázky na probíhající výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál roku nahrávají i indexovým gigantům a vrací zrak investorů zpět k technologiím. Ty působí jako součást trhu, která si dokáže vést dobře, ať už covid-19 zůstane problémem, nebo bude nakonec vítězně odsunut stranou.

Optimismus ohledně vakcíny a sázky na plán proti pandemické pomoci v rámci demokratického Kongresu pomáhají hlavním zámořským indexům v posledních několika měsících dosáhnout rekordních výšin. Větrem do plachet současného růstu jsou však i personální změny na nejvyšších místech americké byrokracie. Demokrat Joe Biden během včerejší obchodní seance konečně oficiálně složil prezidentskou přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu Johna Robertse a stal se 46. prezidentem Spojených států. Své nové funkce první viceprezidentky v historii USA se oficiálně ujala i Kamala Harrisová. Biden vyzval k jednotě a společnému boji proti pandemii koronaviru, rasismu a vnitřnímu terorismu.

Biden již počátkem měsíce ledna ohlásil nový stimulační balíček, tzv. americký záchranný plán, ve výši 1,9 bilionu dolarů, který má navazovat na Trumpovu fiskální injekci v objemu 900 mld. dolarů. Návrh zahrnuje pomoc v objemu 415 mld. dolarů zaměřených na boj s covid-19, přibližně 1 bilion dolarů na přímou úlevu domácnostem a 440 mld. dolarů pro malé podniky a komunity tvrdě zasažené pandemií. Ať už půjde o jakýkoliv ze světových regionů, Bidenův nástup do úřadu se na zahraniční politice USA odrazí zásadním způsobem. Základním motivem Bidenova plánu je návrat k poválečnému řádu, který byl založen na mnohostranné spolupráci v rámci mezinárodních organizací a dohod. Lze očekávat znovunastolení rovnováhy v zahraniční politice a navázání mezinárodní spolupráce v oblastech, které Donald Trump poslal tzv. k vodě.

Janet Yellenová na svém úvodním slyšení v pozici ministryně financí vyzvala zákonodárce v Kongresu, aby jednali ve velkém a podpořili další stimuly k oživení ekonomiky. Podle bývalé předsedkyně americké centrální banky výhody velkého stimulačního balíčku pro boj proti pandemii koronaviru jsou větší než náklady na vyšší dluhové zatížení země. Fiskální úleva by měla mít přednost před zvyšováním daní a vyzvala korporace a bohaté, tedy oba vítěze republikánského snížení daní v roce 2017, aby v budoucnu zaplatili svůj spravedlivý podíl. Americký dolar reagoval na tato slova oslabení z měsíčních maxim a potvrzuje názory analytického konsenzu, že výhled pro dolar zůstávají stále spíše negativní. Údaje ukazují, že investoři jsou na dolar velmi pesimističtí a zůstávají medvědy.

Minulý týden se počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti vyšplhal na nejvyšší úroveň od měsíce srpna, což nenahrává pozitivním komentářům o oživení amerického trhu práce. Počet infekcí a úmrtí na koronavirus stále dosahuje nových vyšších rekordů a distribuce vakcín nezrychluje tak, jak se z počátku čekalo. Aktualizovaných dat z trhu práce se dočkáme během čtvrteční obchodní seance. Akciové indexy však reálná data z ekonomik stabilně a úmyslně přehlížejí a pokračují v růstu. Průmyslový index DJIA získal od nástupu Donalda Trumpa do funkce 20. ledna 2017 přibližně 57 %, což lze srovnat se 72% růstem v prvním funkčním období Obamovy administrativy.

Zatímco zlato přešlapuje na místě, ceny nejznámější kryptoměny světa se po krátkém pull backu opět vrací k úrovni 30 000 USD. Ačkoliv dochází k výraznému výběru zisků, komentáře zaznívající z úst představitelů centrálních bank a fiskální stimuly ženoucí akciové trhy na historická maxima nahrávají i alternativním investičním příležitostem jako jsou kryptoměny.

Publikováno na Kurzy.cz

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím