21.01.2021 4 minuty čtení

Sú všetky veľké technologické akcie drahé?

Americkým akciám, najmä tým technologickým, je veľakrát vyčítané, že je na nich bublina s ú predražené. Je to ale naozaj tak?

Poďme sa bližšie pozrieť na aktuálne ocenenie veľkých amerických techov Apple, Microsoft, Alphabet a Facebook (Amazon sme zámerne vynechali, lebo je jednoznačne najdrahší a nemalo by zmysel porovnávať ho so zvyšnými spoločnosťami). Posledné mesiace sa techom vyčíta, že sú veľmi drahé, keďže rástli minulý rok od miním aj o 100 %. Keď sa ale pozrieme na ocenenie podľa P/E, ktoré vyhľadávajú hodnotoví investori čo možno najnižšie, tak o nejakom extrémnom predražení nemôže byť reč, respektíve firmy sú na tom dosť rozdielne. Na obrázku nižšie môžeme vidieť ocenenie podľa P/E za posledné roky. Ide konkrétne o verziu BEst P/E, ktoré vychádza z odhadov analytikov Bloomberg do budúcnosti a aktuálnu cenu. Je to teda v podstate ich vlastná verzia Forward P/E, ktoré býva spravidla nižšie, avšak technologické akcie odhady väčšinou dokonca prekonávajú. Bežnejšie verzie P/E bývajú spravidla vyššie o približne 10-20 %.

Zdroj: Bloomberg Terminal

Na obrázku je vidieť, že najlacnejší je paradoxne Facebook, ktorý ma najjednoduchší biznis model, ktorý spočíva v predaji reklamy. Akcie Facebooku sa dostali pod mierny tlak kvôli tomu, že firme hrozí veľké antimonopolné šetrenie a v poslednej dobe čelí aj negatívnemu názoru zo strany časti spoločnosti, aj keď takmer všetci jeho služby používame. Podľa mnohých odhadov je to ale akcia, ktorá má z vyššie spomenutých firiem potenciál najväčšieho rastu. Spomínané P/E sa pohybujú okolo úrovne 19,13 (klasické Forwardové P/E okolo 23). To je na technologickú firmu s veľkým potenciálom ďalšieho rastu tržieb a ziskov (Bloomberg predikuje, že rast EPS bude najbližšie roky na úrovni 22, 11 a 19 % - žiadna zo zvyšných troch firiem nepočíta s takýmto rastom) prekvapivo veľmi dobrá hodnota, ktorá sa nevymyká priemeru za posledné 3 roky, ktorý je na úrovni 19,27. Facebook má potenciál ďalšieho rastu v mnohých oblastiach – reklama, digitálne platby, internetové platformy, fyzické technologické hračky atď. Keď si predstavíme, že niektoré klasické hodnotové firmy typu Coca-Cola sa obchodujú s vyššími P/E a s oveľa menším potenciálom, tak Facebook, jeden článok z prakticky duopolu, nejako enormne draho nepôsobí. Podobne je na tom aj Google, ktorý sa obchoduje na plus mínus rovnakých násobkoch. To na firmy, ktoré podnikajú na internete bez fyzických bariér (ich služby využívajú denne miliardy ľudí), ciel, a s vidinou, že aj keď korona tak skoro neodíde, tak im to len a len pomôže, určite nie je zlé. Ak do tejto rovnice pridáme ešte aj predpokladaný rast ziskov vo forme PEG (ukazovateľ PEG – ten pomeruje v podstate spomínané P/E, ktoré následne predelí predpokladaným percentuálnym rastom ziskov, takže čím menej tým je firma lacnejšia), Facebook vyzerá v porovnaní s konkurenciou ešte lacnejší.

Zdroj: Bloomberg Terminal

PEG Facebooku je 0,98 (len pre porovnanie, hodnotová Coca-Cola sa pohybuje niekde na úrovni 6 a priemer za posledné roky je 4) a Google 1,4. Apple a Microsoft, ktorých P/E sa pohybujú okolo 30 a PEG okolo 3,4 a 2,7 sú teda z pohľadu P/E aj PEG oveľa drahšie. Facebook je ešte k tomu minimálne zadlžený a asi si nikto už bez neho svet predstaviť nevie. V kontexte všetkého vyššie spomenutého teda Facebook a Google nie sú z hľadiska čísel drahšie, ako tomu bolo v minulosti. Pri technologických spoločnostiach s podobným predpokladaným rastom sa P/E často pohybujú aj na dvojnásobku.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.