V dnešním článku si objasníme jaké druhy kryptopeněženek existují a jak je použít.
Papírová peněženka
Papírová peněženka („paper wallet“) je od svého vzniku oblíbeným řešením, a to nejen pro nízké náklady na výrobu. Často je považována za nejbezpečnější formu úschovy kryptoměny. Její problém ale spočívá v plnění předpokladů (prostředí, technika) pro maximální bezpečnost při vytváření privátních klíčů.
Proto tato varianta peněženky pro běžného uživatele a při uchovávání větších částek není vhodná. Nicméně se můžou perfektně hodit pro darování menších obnosů vašim blízkým.
Softwarová peněženka pro PC
Jedná se o počítačový program, který vygeneruje bezpečnostní klíče, které se uloží do vašeho počítače. Desktopové peněženky bývají uživatelsky přívětivé, nabízejí relativně bezpečné uložení klíčů a většina podporuje stovky kryptoměn. Přímo z aplikace můžete kryptoměny odesílat i přijímat.
Nevýhodou těchto peněženek je, že nepodporují flexibilní portfolio. Pokud se stane nějaký propad a budete chtít své kryptoměny prodat, bude to složitější proces.
Softwarová peněženka pro smartphone
Princip fungování je podobný jako u desktopové aplikace. Tuto softwarovou peněženku si uživatel stáhne přímo do svého mobilního telefonu v podobě snadno ovladatelné aplikace. Bezpečnostní klíče jsou uložené přímo v telefonu a díky tomu lze kryptoměny snadno spravovat či za ně nakupovat zboží a služby. Mějte však na paměti potencionální napadení z vnějšího prostředí (např. při stálém připojení mobilního zařízení k internetu) a pokud vám telefon někdo odcizí, může získat přístup k vaší krypto peněžence.
Hardware peněženka
V současné době je nejbezpečnějším způsobem uložení kryptoměn, protože funguje i offline. Oproti mobilnímu zařízení nebo počítači můžete tuto peněženku připojovat k internetu pouze v případě nutnosti. Možnou nevýhodou může být, že hardwarová peněženka je postavena pouze za účelem držení a nepodporuje všechny druhy kryptoměn.
Webová peněženka
V tomto případě se jedná o elektronické peněženky, které jsou hostovány u třetí strany a ta se stará o zabezpečení. Mezi výhody patří především okamžitý přístup z jakéhokoliv zařízení připojené k internetu a možnost ihned odesílat platby. Nevýhodou je, že vaše mince jsou prakticky u třetí strany.
Burza
Další variantou uchovávání mincí je jejich uskladnění na burzách. Zde zpravidla platí, že se ke svému účtu přihlašujete pomocí jména a hesla. Riziko zde spočívá v zabezpečení burzy, které uživatel nemůže nijak ovlivnit, a v burze samotné. Dále se zde vyskytuje riziko, že daná burza z jakéhokoliv důvodu skončí nebo zmizí.
Na co dalšího dávat pozor při pořizování krypto peněženky?
- volte jen ověřená a svobodná řešení
- dbejte na důvěryhodnost zdroje, který peněženky prodává
- buďte opatrní při využívání prostředků (např. kryptoměnové burzy)
- diverzifikujte mezi různými druhy peněženek
#kryptomeny #bezpecnost #bitcoin #investice #burza #penezenka #sorbustechnology