Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
20.01.2021 6 minut čtení

Globalizácia vs. regionalizácia

Podnikanie v 2021 je o prechode do nového normálu plného zmien, o sledovaní nových opatrení a o hľadaní riešení pre naše podnikateľské ciele. Všetko, čo sme pred 2020 poznali, jednoducho neplatí. Bude to rok trvalej zmeny.

Čo ohrozuje podnikanie?

Pokles medzinárodných transferov – od obchodu, cez investície, až po cestovanie. Červené čísla zisku z globalizácie nemusia znamenať zásadný kolaps medzinárodnej integrácie trhu. V krátkodobom horizonte rastie pozitivizmus a je na najvyššom bode od začiatku pandémie COVID-19 podľa prieskumu prieskumu McKinsey z decembra 2020. Až 61 % opýtaných, si myslí, že podmienky na globálnu ekonomiku budú už o pol roka lepšie. Hrozby v podnikaní sú aj narušené finančné trhy, geopolitická nestabilita, strata talentov, narušenie dodávateľskej siete, zmeny v obchode.

Kompletné výsledky nájdete v článku ,,Economic Conditions Snapshot, December 2020: McKinsey Global Survey results

 

Anti-globalizačné hnutia

Zápas rozhodnutí, kde predávať a ako upraviť dodávateľské reťazce je ťažký. Globalizačné a anti-globalizačné hnutia sú vďaka pandémii ešte silnejšie a tieto tlaky zostanú pevnou súčasťou podnikateľského prostredia. Je ťažké predpokladať, aké budú vzorce prúdenia tovaru a služieb, ale môžeme aspoň uvažovať ako lídri. Ako využiť päť kľúčových faktorov globalizácie?

Model globálneho rastu

V dobrých časoch budú rásť rýchlejšie ako HDP a v zlých časoch sa budú rýchlejšie zmenšovať. Ekonomický rast je značnejší í v krajinách, ktoré majú pandémiu pod kontrolou. Krajiny označujeme cez Index pandemickej zraniteľnosti (PVI) a je najvyšší vtedy, keď krajina má najviac aktívnych prípadov ochodenia COVID-19. Aktuálne čísla nákazy COVID-19 na globálnej úrovni môžete sledovať tu. Nižšie PVI hodnotenie znamená vyššiu zraniteľnosť krajiny. Krajiny s vysokým počtom prípadov ako Rusko, Nemecko a Taliansko sú zraniteľnejšie ako ostatné krajiny v Európe.

Obr. PVI v Európe. Viac v článku siencedirect.com

 

Krajiny s vyšším skóre v Indexe globálneho prepojenia DHL skôr zaznamenajú rýchlejší ekonomický rast.

Treba sa obracať aj na príležitosti pomôcť spoločnosti. Tak, ako vedúci globálni podnikatelia prispeli k zdraviu, ekonomickému rastu a medzinárodnej spolupráci:

o   Spoločnosti sa už zapojili do výroby potrebného zdravotníckeho materiálu

o   Korporácie ovplyvňujú ekonomický dopad pandémie aj podľa príkladu Unilever. Ten začal rýchlejšie platiť dodávateľom a zamestnancom, zákazníkom a dodávateľom poskytoval podporu

o   Podpora otvorenému trhu na princípe spoločnosti 3M. Tá odolala navrhovanému blokovaniu vývozu masiek z USA do Kanady a Latinskej Ameriky

 

Politika dodávateľského reťazca

Nadbytočnosť vs. reshoring je kľúčová otázka globalizácie. Opatrenia skomplikovali distribúciu a preto spoločnosti otvorili otázku návratu výroby do pôvodnej krajiny alebo regiónu. Podporujú tak domácu sebestačnosť a vytvárajú nové obchodné príležitosti pre okolité štáty. Ekonomická teória podporuje medzinárodnú diverzifikáciu s nadnárodnými zásobami.  Politická moc má ale nástroje na motiváciu spoločností tak, aby sa obrátili k reshoringu, teda lokálnej výrobe tovaru. Ak sa otáčate po reshoringu, tak Srbsko patrí medzi zaujímavé LCC krajiny. Hrubý domáci produkt rastie a aktuálne je na 7,40 %[1] . Založiť firmu vám tam dokážu odborníci a niečo sme o tom napísali aj v blogu, ktorý si prečítate tu.

 

V Singapure budete podnikať len s lokálnymi zamestnancami

Singapur bojuje s hospodárskym poklesom dvomi spôsobmi:

1.     láka do krajiny vysoké investície,

2.     poskytuje miestnym zamestnancom viac pracovných príležitostí.

Chce znížiť nezamestnanosť a poskytnúť domácej pracovnej sile vyššiu úroveň odbornosti. Štát zvyšuje náklady na pracovnú silu pre odvetvia, kde miestne obyvateľstvo nie je dostatočne zručné. Umožňuje si tak vstup do nových segmentov, ktoré sa vyvíjajú v globálnej ekonomike.

Citlivá spolupráca medzi superveľmocami

COVID-19 skomplikoval nestabilné medzinárodné obchodné prostredie ešte viac. Zvýšená kontrola a rozšírenie moci štátu. Otázka spolupráce medzi dvomi konkrétnymi krajinami, medzi ktorými bude prebiať biznis bude primárnym rozhodovacím faktorom. Získanie kapitálu, uprednostnené trhy a budovanie zásobovacích základní budú závisieť od diplomatických vzťahov. Väčšina medzinárodných tokov v EÚ sa sústreďuje v rámci regiónov a obchod na krátke vzdialenosti za posledných pár rokov rýchlejšie narástol ako obchod na diaľku. Veľmi pravdepodobným výsledkom je regionalizovaný svet.

Technologická transformácia

Videokonferencie pre homeoffice, robotika a elektronický obchod. Lídri vyvíjali technológie na výrobu, ktorú nahradí robotika a zníži sa globálny transfer. Export dostáva príležitosť. Elektronický obchod cez hranice sa rozširuje a to hlavne pre menšie spoločnosti. Rýchla (a úspešná) transformácia práce na diaľku môže firmy podnietiť k offshoringu. Zamestnajte v roku 2021 zamestnancov zo zahraničia. O možnostiach zahraničného HR si prečítajte v našom článku na webe.

Verejná mienka

Dominantné nebezpečie je v nacionalistických politikoch, ktorí poukazujú na pandémiu ako zlyhanie medzinárodnej spolupráce. Ľudia aj tak obviňujú cestovanie pre šírenie COVID-19 a verejná mienka negatívne vníma medzinárodné cestovanie. Ekonomika je pod tlakom aby podporila a ochránila obchod. Treba sa zamerať na fakty, zvýšiť citlivosť na nerovnosti a zdôrazniť skutočné ekonomické prínosy. To podporí zdravšiu diskusiu o globalizácii.

Regionálne podnikanie

Vykročiť môže byť náročné. Vy nemusíte byť ten, ktorý pozná všetky príležitosti okolitýcj štátov. Odborníci na medzinárodné podnikanie z Freya Corporation poznajú pomery v krajinách a na bezplatnej konzultácii vám budú vedieť poradiť, v ktorej krajine sú vhodné legislatívne a byrokratické podmienky, aby ste svojím rozhodnutím hneď pri vstupe do krajiny len získali. Pozrite si, aké služby ponúkame a inšpirujte sa.

 

[1] https://tradingeconomics.com/, 15.1.2021

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím