14 minut čtení

[Kompletní průvodce] Jak se správně naučit obchodovat a proč je výběr kurzu tak důležitý, jako výběr investice

Pokud chcete začít investovat, nejdříve se potřebujete naučit JAK. A pokud se to chcete naučit efektivně, je pro Vás výběr správné výuky stejně důležitý, jako investice samotná. Podíváme se tedy, jak má výuka vypadat a na co si dát při výběru pozor.

Pokud se rozhodnete vstoupit do investic, je pro Vás vzdělání stěžejní. Nikdy byste neměli na trh vstupovat bez jakýchkoli znalostí a zkušeností.

Sednete si tedy k internetu a zadáte: "kurz investice". Vyskočí na Vás tisíce možností - knihy, webináře, semináře, výuky on-line i off-line. Do finále výběr kurzu bude stejně náročný jako výběr investice samotné.

Jak by měla vypadat správná výuka a proč je tak důležité si vybrat správně, abyste pak měli na trhu s investicemi šanci uspět? Na to se dopodrobna podíváme v tomto článku.

Obsah:

  1. Proč byste se vůbec měli vzdělávat?
  2. Jaké trhy jsou vhodné?
  3. Bez jakých "základů" se neobejdete?
  4. Jak vypadá správný trénink?
  5. Kolik strategií je málo a kolik moc?
  6. Kolik času je pro výuku potřeba?
  7. Jak překonáte tlak při reálném obchodování?

 

1. Proč byste se vůbec měli vzdělávat?

 

Pokud byste se mě zeptali, jaká je nejčastější příčina toho, že lidé na investičním trhu přijdou o peníze, má odpověď by byla jasná - absence jakýchkoli vědomostí o daném trhu.

Problémem však je, že

  • lidé si myslí, že investice do vzdělání je pouze vyhození peněz, protože nejdou do samotné investice, takže přeci nic nevydělají - a že raději se vše naučí sami "zadarmo"
  • nebo se o tom jednoduše nechtějí nic dozvědět. Raději chtějí někoho, kdo se jim o to bude starat nebo jim rovnou řekne, co mají dělat.

Jenom za předchozí rok jsem napočítal (co jsem měl možnost vyslechnout), že lidé těmito způsoby přišli o 176 mil. Kč. Posuďte sami "návratnost" takového přístupu k investování...

Prvním krokem Vás jako investora by vždy mělo být kvalitní vzdělání - už jenom to, že se chcete nejprve naučit, jak si spravovat své prostředky, a až pak s nimi začít obchodovat, je tím nejlepším rozhodnutím, které při investování uděláte.

 

2. Jaké trhy jsou vhodné?

 

Na to neexistuje univerzální odpověď. Každý trh má své zákonitosti, pravidla a potenciál zisku/rizika. Vždy záleží na:

  • velikosti Vámi investované částky,
  • investičním riziku, které chcete podstoupit, a kolik chcete vydělat
  • investičním horizontu, tedy jak dlouho tam chcete své peníze nechat
  • likviditě
  • i aktuální situaci.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli trhy, vždy byste měli pamatovat na následující:

  1. Diverzifikujte. Tzn. nezaměřujte se pouze na 1 trh. Snažte se mít v portfoliu zahrnutou konzervativní, vyváženou i agresivnější složku.
  2. Když už se rozhodnete pro konkrétní trhy, zaměřte se při vzdělávání nejdříve na ten nejtěžší a další trhy už pro Vás budou jakousi nástavbou, protože základy u různých trhů bývají podobné (př. obchodní platformy, některé strategie apod.).

 

3. Bez jakých "základů" se neobejdete?

 

Několikrát jsem se setkal s "tradery", kteří prošli všemi možnými semináři a online kurzy a uměli desítky strategií a tak nechápali, proč mají stále problém obchodovat ziskově. Když jsem se jich zeptal, proč si vybrali tento trh, s kolika loty obchodují atp., jenom na mě koukali, o čem to mluvím.

Nejenomže neměli žádné základní povědomí o pravidlech daného trhu či platformě, ale ani si nemysleli, že by to bylo něco důležitého.

Opak je pravdou - ještě než se vůbec začnete učit první strategii, vždy byste měli perfektně znát:

  • chování dané investice (zdali je např. dobrá pro delší nebo kratší obchody, jak se chová v různých obdobích)
  • základní terminologie - investiční trhy mají své specifické pojmy. Potřebujete je znát jak pro správné nastavení money managementu, tak jednotlivých obchodů.
  • platforma - jejímu ovládání věnujte obzvlášť velkou péči. Zde přenášíte veškeré své znalosti "do praxe" (otevření obchodu, nastavení T/P a S/L, vykreslení strategie apod.)

Při jejím použití buďte obzvlášť obezřetní - vždy nastavení obchodu několikrát zkontrolujte, protože po jeho otevření, už nemůžete nic měnit (kromě T/P a S/L).

 

4. Jak vypadá správný trénink?

 

Nyní se můžete pustit do prvních zkušebních obchodů. Aby to však dávalo smysl, potřebujete znát zásady, dle kterých pozice otevíráte - strategie.

Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší je začít tou nejtěžší. Na začátku výuky jste většinou dobře motivovaní a nadšeni do učení, takže nejtěžší lekci zvládnete relativně dobře.

Nicméně každá strategie je tak úspěšná, jak Vy ji poctivě trénujete. A zde je často kámen úrazu a lidé svoji motivaci rychle ztrácejí...

Proč? Lidé často očekávají, že se stačí naučit pár pravidel a rovnou začnou vydělávat miliony - zkrátka chtějí "rychlé peníze bez práce" a podceňují komplexnost chování trhu. Výsledky prvních tréninkových obchodů pak nebývají zdaleka tak úspěšné (níže si vysvětlíme, proč je to vlastně dobře).

Zde nastává velký rozdíl mezi teorií a praxí. Musíte brát v potaz hned několik věcí:

  • Obchodování na trhu není exaktní věda. Ano, učíte se konkrétní pravidla, ale trading je i hodně o citu a o zkušenosti čtení v trhu. Proto např. žádný AOS nikdy plně nenahradí lidského tradera. A tohle vše získáte pouze poctivým tréninkem.
  • Žádná strategie nemá 100% úspěšnost. Trhy mohou být silně ovlivněny neočekávanými událostmi nebo může "zatlačit" silný hráč. Hraje zde velkou roli statistika a k tomu opět potřebujete větší množství obchodů - tedy pravidelný trénink.
  • Vy sami budete na začátku dělat mnoho chyb. Špatně aplikujete pravidla nebo je úplně vynecháte - to je na začátku ZCELA NORMÁLNÍ, protože nad tím musíte "mechanicky" přemýšlet. S postupným tréninkem si vše zautomatizujete.

Pamatujte, že čím více chyb uděláte a poučíte se z nich při tréninku, o to jednodušší pro Vás bude reálné obchodování.

Jak by přesně měl vypadat správný trénink strategie od A do Z:

1. Hned si danou látku zopakujte

Stačí na to pár minut, abyste se sami ujistili, že je Vám vše jasné, i když nemáte lektora před sebou. Urovnáte si tak ve své hlavě, co jste se naučili, aby se to Vám pamatovalo co nejlépe.

A pokud se stane, že jste něco zcela nepochopili, hned si to někam poznačte a co nejdříve to s lektorem znovu proberte.

2. Vrhněte se na plnění úkolů co nejdříve

Člověk si druhý den zpravidla pamatuje jen 50 % podaných informací, třetí den je to 25 % a od čtvrtého dne dále už si nepamatuje nic.

Pokud se tedy dostanete k obchodování až po týdnu od lekce, Vaše výsledky tomu budou odpovídat. Budete pak zbytečně demotivovaní, vystresovaní a dělat ještě více chyb - takhle přece nechcete, aby Vypadal i Váš reálný trading, ne?

Proto začněte plnit úkoly, dokud máte vše v hlavě. Abyste předešli tomu, že se k obchodování až za dlouhou dobu a nárazově, naučte se svůj trénink plánovat (viz další bod).

3. Trénink si rozplánujte

V první řadě si vyvrátíme mýtus, že potřebujete strávit 8 hodin denně u počítače, abyste měli výsledky. Bohatě Vám stačí 20 minut denně - ale PRAVIDELNĚ - to je důležité hned z několika důvodů:

  1. S každým obchodem si zároveň budete opakovat pravidla dané strategie. Postupně si je zautomatizujete a bude pro Vás také mnohem jednodušší je v trhu nalézt. Váš trading se tak zrychlí.
  2. Uvidíte, jak se trh chová v mnoha různých situacích a naučíte se na to individuálně reagovat.
  3. Vytvoříte si návyk a zjistíte, co Vám nejvíce vyhovuje. Trading se stane součástí Vaší rutiny, což Vám dále pomůže při Vašem plánování zisku, počtu obchodů apod.

 

4. Pravidelně komunikujte se svým lektorem

Nyní se dostáváme k nejdůležitější části tréninku. Abyste se mohli ve svém obchodování zlepšovat, potřebujete vědět, kde jste udělali chybu a jak se jí vyvarovat pro příště. V tu chvíli by zde měl být Váš lektor a dát Vám zpětnou vazbu na Vaše trady.

Díky tomu mnohem rychleji zjistíte, co přesně bylo příčinou neúspěchu a na jaké věci se zaměřit. Také by Vám měl pomoci s optimálním nastavením Vašeho tradingového plánu a money managementu, aby vše fungovalo tak, jak má.

Já osobně zadávám úkol na další lekci vždy minimálně 10 obchodů. Je to dostatečné číslo, abych si ověřil, zda klient (ne)pochopil danou látku, a zároveň je to rychle zvládnutelné, takže spolu jsme v pravidelném kontaktu. 

Takto postupně "pilujeme" klientovo obchodování a tradingový rozvrh, který mu nejvíce vyhovuje - a nejdeme dále ve výuce, dokud člověk nemá požadovanou úspěšnost.

5. Buďte k sobě upřímní

Pokud nemáte požadovanou úspěšnost, je velice jednoduché vinit lektora, výukové materiály nebo trh - zkrátka vše, co je mimo Vaši kontrolu. A pak už se ani nekoukáte po příčinách, které odstranit můžete.

Na začátku Vašeho tradingu je dobré mít opět svého lektora, který zde funguje jako objektivní kontrolní mechanismus a pomůže Vám odhalit skutečný důvod.

Já osobně celou situaci řeším následovně. Pokud vidím, že klient pravidla očividně nedodržoval, ale tvrdí mi opak, postavím ho před tabuli a chci po něm celou strategii vysvětlit. 

V 99 % zjistím, že klient strategii pořádně nezná - a pak z něj dostanu, že se tomu vlastně vůbec nevěnoval, pravidla zapomněl a všechny obchody udělal během posledního dne před lekcí. Takto se úspěšně obchodovat skutečně nedá.

Pokud hledáte příčinu neúspěchu, vždy začněte hledat u sebe - to je jediná věc, kterou můžete změnit. Skutečně jste udělali vše správně?

Vždy si kontrolujte:

  • pravidla strategie v grafu
  • nastavení samotného obchodního příkazu
  • jestli trh aktuálně neovlivňuje nenadálá událost, a tím pádem byste vůbec neměli vstupovat do trhu (← vysoká volatilita)

Ale pozor! Nezapomínejte na to, že někdy se může stát, že jste udělali vše správně a trh přesto šel proti Vám. To je statistika a je s ní potřeba počítat. Pokud ale vše děláte tak, jak máte, mělo by to na Váši ziskovost mít zanedbatelný vliv.

 

5. Kolik strategií je málo a kolik moc?

 

Častá věta našich klientů: "Už mám první strategii za sebou, ale nevidím tam tolik signálů. Myslel jsem, že to bude větší zábava…"

Je jasné, že jejich počet je přímo úměrný počtu strategií, které znáte. Ale cílem výuky není, abyste dokázali najít co nejvíce signálů podle 50 různých strategií, ale měli optimální množství úspěšných obchodů.

Na to nejprve potřebujete jednotlivé strategie perfektně ovládat. Proto je nejlepší učit se je postupně za sebou (jakmile máte dostatečnou úspěšnost v jedné, přejdete na další).

Důležité je, abyste našli balanc mezi počtem strategií (abyste měli své obchody dostatečně diverzifikovány) a jejich perfektní aplikací (každou strategii musíte dokonale umět). Někomu bude stačit jedna, jiný se jich naučí 10.

Toto všechno opět vyladíte během Vašeho tréninku, kde přesně zjistíte, jaké strategie Vám sedí a na co se zaměřit.

 

6. Kolik času je pro výuku potřeba?

Jedna z prvních otázek každého, kdo se zajímá o výuku, je: "Jak dlouho to bude trvat?"

A má odpověď je vždy: "To záleží pouze na Vás".

Největší zlom nastává, pokud člověk vidí první úspěšné obchody - samozřejmě to chce co nejrychleji "přetvořit" na peníze. Na jednu stranu je dobré, že se nebojí, na stranu druhou tzv. syndrom supermana je jednou z nejčastějších příčin vymazání účtu.

Rovnou podotýkám, že naučit se investovat co nejrychleji určitě není správný přístup. Nezáleží na tom, jaký trh si vyberete - za úspěchem každého tradera stojí poctivá příprava a zkušenosti získané během tréninku.

Berte to tak, že to, co se nenaučíte na demo-účtu, Vás pak v reálu bude stát skutečné peníze. Proto svoji přípravu neurychlujte a věnujte tomu minimálně několik měsíců.

 

7. Jak překonáte psychický tlak při reálném obchodování?

 

Vždycky říkám, že pro obchodování s reálnými penězi by měla být ještě zvlášť celá další výuka.

Zde se totiž poprvé setkáte s tlakem na Vaši psychiku, že přijdete o reálné peníze. A tlak je to velký. Lidé se buď bojí natolik, že vůbec neobchodují, nebo při prvním zisku získají přehnané sebevědomí, přestanou dodržovat pravidla, což má za následek často likvidační ztráty.

Proto je v tradingu tak důležité oprostit se od vlastních emocí a obchodovat zásadně s chladnou hlavou. Níže pro Vás máme několik tipu, jak toho dosáhnout: 

  • Už na začátku tréninku si svůj demo-učet nastavte jako svůj reálný - velikost kapitálu, počet lotů atd. Zaprvé si osvojíte správný money management a za druhé svůj mozek naučíte předem pracovat s těmito částkami.
  • Berte ztrátové obchody jakou přirozenou součást tradingu. Trading je o statistice - i kdybyste dodrželi vždy vše na 100 %, nikdy nebudete mít všechny obchody ziskové. Pokud máte správně nastavený money management, není to nic, čím byste se měli znepokojovat.
  • Hodnoťte svůj trading v invervalech - alespoň po 10 obchodech (kvůli statistice).
  • U jednotlivých obchodů vždy kontrolujte: pravidla strategie, fundamentální zprávy, správně nastavený bod vstupu a T/P, S/L.
  • Diverzifikujte své portfolio. To, že se Vám nedaří u jedné investice, neznamená neúspěch celého portfolia.

Kupříkladu jeden z našich klientů měl portfolio: zlato, kryptoměny, forex. Jeho výsledky minulý rok byly: zlato +25 %, kryptoměny +150%, forex -10 %. Celkově byl v zisku 30,5% za rok. Zaprvé ztráta na forexu je asi nejjednodušeji dohnatelná a za druhé je zde perfektně vidět, proč je diverzifikace důležitá.

  • A hlavně - nesnažte se vše vyřešit sami. Potýkat se se ztrátou sám může být velice stresující a často nevidíte cestu ven. V takovou chvíli je velice důležité, abyste měli člověka, na kterého se můžete obrátit - nejlépe svého lektora, který Vás už dobře zná, protože s Vámi prošel celý trénink.

Závěrem

Nyní už víte, proč je pro Vaše ziskové obchodování tak důležitý výběr dobrého vzdělávacího kurzu, kde máte:

  • vlastního lektora, který se Vám věnuje tak, jak Vy potřebujete,
  • je zde kladen důraz na pravidelný trénink,
  • kde o konci výuky nerozhoduje počet lekcí, ale Vaše úspěšnost
  • a kde se na svého lektora můžete obracet i při Vašem reálném tradingu.

Trading určitě není jednoduchý a vyžaduje Váš čas, trpělivost a ochotu se učit z vlastních chyb.

Já vždycky říkám, že "trh zkrátka neoblbnete". On přesně pozná, jak dobře se na trhu orientujete a podle toho Vás odmění.

Proto nikdy na kvalitním vzdělání nešetřete, protože to jednou bude Vaší nejvýnosnější investicí.

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ahojte bolo by dobre dat nejake zdroje webinarov a seminarov ktore su na trhu kvalitne pripadne knihy a ine ?

    +1
    • Dobrý den, Vladimíre. Pokud jste úplný začátečník, určitě bychom Vám doporučili náš webinář: Úvod do světa investic roku 2021 (https://bit.ly/tradaczwebinar2021), kde získáte základní přehled.

      Ale jak píšeme v článku, pokud se chcete naučit opravdu samostatně obchodovat, pouze semináře a knížky Vás to nenaučí, protože jim chybí zásadní věc - individuální přístup a zpětná vazba na Vaše obchody :). Pokud by Vás zajímalo víc, určitě mrkněte na naše stránky: https://trading-academy.cz

      +1
  • že bych se přihlásil na nějáký kurz? Si tak jen doplnit chybějcí informace, ty co mám dal do lepšího rámce a pochopení..

    0
    • Dobrý den, Radomíre. Pokud hledáte investiční kurz, určitě mrkněte na naše stránky: https://trading-academy.cz/osobni-vyuka/.Zaměřujeme se na čistě individuální výuku a klademe důraz především na pravidelný trénink. Takže získáte nejenom všechny potřebné informace v ucelené formě, ale zároveň se je naučíte využít při svém reálném tradingu.

      0
  • Dobrý den, jsem pravidelný čtenář a rád bych se pustil do obchodování, můžete poradit kde se přihlásit do obchodování s akciemi u seriozní společnosti?

    0
    • Pro začátek bych doporučil platformu XTB a používat pár měsíců demo účet.

      +1
    • Dobrý den, Davide. Pokud s obchodováním jako takovým ještě nemáte zkušenosti, dle našeho názoru není nejlepší začínat jako první obchodovat právě s akciemi - hlavně v této době, kdy trhy jsou dost nevyzpytatelné. A pokud už jsou akcie Vaší pevnou volbou, určitě je dobré se nezaměřovat pouze na akciový segment, ale diverzifikovat své prostředky. My se tomuto tématu celkem podrobně věnujeme na našem webináři "Úvod do světa investic roku 2020" https://bit.ly/tradaczwebinar2021. Nebo se na nás obraťte na info@trading-academy.cz

      0
    • 0
    • @Michael  děkuji

      0