Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
20.01.2021 4 minuty čtení

2 způsoby, jak své důchodové úspory můžete ze 100 000 Kč rozmnožit na 1 milion Kč

Řekněme, že vaším investičním cílem je vydělat desetinásobek svých uspořených sto tisíc (měnu si teoreticky můžete doplnit sami: koruna, dolar, euro,...) a odejít s jedním milionem. Dobrá zpráva: Ve skutečnosti to nemusí být vůbec nereálný cíl.

Ať už se bavíme specificky o akciovém investování, nebo o investování všeobecně, existují reálně jen dva způsoby, jak tohoto cíle dosáhnout:

 • Krátkodobě musíte dosáhnout úžasného zhodnocení.
 • Dlouhodobě musíte investovat řadu, řadu let.

Chcete-li si udělat nějaký střízlivý odhad toho, jak rychle jste schopni skrz investování své bohatství rozšiřovat, musíte vzít v potaz tři základní faktory:

 1. Částka, kterou jste schopni investovat (a jak často).
 2. Čas, po který jste schopni investovat (neboli váš věk).
 3. Míra zhodnocení, které jste schopni dosáhnout.

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +103
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Momentálně stojím před rozhodnutím zda zrušit nebo nechat penzijní (a navýšit měsíční příspěvek). Od roku 2008 jsem vložil cca 40 tisíc a "vydělal" dalších 20 (zhruba půl na půl příspěvky a zhodnocení), což mi na první pohled přijde fajn. Ale za 12 let už to tak fajn není a když vezmu v úvahu poplatek 1%, který dřív nebo později sežere státní příspěvek, tak už mi to moc nevychází. Nicméně ta jistota a menší riziko je samozřejmě výhoda, na druhou stranu likvidita za nějakých 30 let a navíc jedu bez příspěvků zaměstnavatele.těžko říct. To samé stavebko

  0
  • Stejnou otázku jsem řešil taky, po delším studiu jsem došel k tomu, že bez příspěvku zaměstnavatele a za současných podmínek státu se to spíše nevyplatí. Karta se obrací, jakmile zaměstnavatel takový benefit poskytuje (a nelze si ho vybrat v jiné podobě), v té chvíli je v poměru k vašemu vkladu zhodnocení mínus poplatky fondů mnohem příznivější a můžete se dostat na hodně slušná procenta. A co my víme, třeba se politici jednou hecnou a dojde jim, že nejjednodušší způsob jak pohnout s důchodovou reformou je skrz spoření a zlepší podmínky :) Možná...

   +1
  • Pozor na to. Pokud se nepletu, tak některé finanční domy mají i "managerský/výkonostní poplatek" tzn že když vám vydělají více než loni, tak si z toho ukousnou %. Potom tam jsou výstupní poplatky. Sumasumárum když to ukončíte dnes, přijdete o méně peněz, než za 15 let.

   0
  • Momentálně řeším úplně stejnou otázku. Mám penzijní připojištění, na které mi přispívá zaměstnavatel - v tuto chvíli mi dává smysl, Takže budu pokračovat. Jedině si zahrávám s otázkou jestli peníze nevybrat (zrušit smlouvu), použít na investice (akcie, ETF) a obratem založit novou,, opět s příspěvkem zaměstnavatele. Dále mám stavební spoření ještě se starými podmínkami, tj. úrok 3%, což vzhledem k podmínkám co jsou na trhu nyní je pecka, ale i se státním příspěvkem toto spoření těsně poráží inflaci. Přikláním se k výpovědi stavebka a investici právě do dividendových a růstových akcií a ETF.

   0
  • @Michal14 tak 3% na stavebku jsou pohádka, já mám 1,2% :)

   0
  • @Michal14  Uvažoval jsem o zrušení penzijka, ale když mi banka vyčíslila náklady na zrušení + vrácení všech nároků stálo by mě to cca 120 000 Kč a to bylo před rokem. Mám ještě starý typ smlouvy s nezáporným zhodnocením.

   0
  • @jaroslavCihal zůstávat ve starém penzijku (transformovaný fond) nemá smysl, jestli máte k řádnému výběru více než 10 let. Máte možnost přejít do doplňkového penzijního spoření a vybrat si strategii (Konzervativní, Vyváženou, Dynamickou), u horizontu +10 let spíš už Dynamickou (nebo kombinace). U starého TF máte jistotu ztráty peněz díky inflaci. Nezáporné zhodnocení starých TF je pod inflací a peníze reálně znehodnocujete.

   +1
  • @vrum Ale když mám vybudované portfolio mimo penzijní spoření, tak nemá přece smysl jít do podobného modelu nového penzijka, které je defacto simulací portfolia. Pak budu mít dvě portfolia. Jistota ztráty tam je, ale hypoteticky když jsem byl - 50 % na začátku covidu tak tady moc inflace roli nehrála a penzijko bylo stále bez ztráty (nemyslím inflaci). Sice dnes je situce jiná a jsem v zisku, ale stále - 120000 Kč za ukončení. Pořád mi to vychází, že budu na nule než srovnám tu trátu z výběru. Inflaci sice neporážím, ale je to nula nula nic.

   +1
Doporučené příspěvky
10 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
7 minut
8 minut
5 minut
5 minut
7 minut
6 minut
8 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
10 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
7 minut
8 minut
5 minut
5 minut
7 minut
6 minut
8 minut