19.01.2021 2 minuty čtení

Closing Bell (19. 1. 2021) – Jednejte ve velkém! Vyzvala Kongres Janet Yellen

Zatímco prezident Donald Trump opouští úřad v Bílém domě a investoři sázejí na vedení nově zvoleného demokrata Joe Bidena a jeho plány na další chystané fiskální stimuly, akciové trhy během druhé obchodní seance...

...a po svátku v USA připisovaly nemalé zisky. Průmyslový index Dow Jones posílil o 0,40 %, nejširší americký index S&P 500 připsal 0,80 % a technologický Nasdaq rostl o 1,50 %. Nejvíce se dnes zelenaly sektory komunikačních služeb, energií a technologií. Také výsledková sezóna nabídla lepší než očekávané reporty a podnítila optimismus ohledně oživení americké ekonomiky.

Investiční banka Goldman Sachs ($GS) vykázala výsledky, které překonaly odhady Wall Streetu, ale akcie společnosti přesto poklesly o více než 1 %. Druhý gigant banka Bank of America ($BAC) reportovala tržby z tradingu ve výši 3,06 mld. USD, odhad trhu činil 3,15 mld. USD. Banka při zveřejnění výsledků za čtvrtý kvartál oznámila program zpětného odkupu akcií za 2,9 miliardy USD.

Společnost American Express ($AXP) posilovala o více než 4 % poté, co JPMorgan Chase & Co. ($JPM) upgradovala doporučení na nákup akcií v očekávání oživení spotřebitelských výdajů. V oblasti energetiky poklesly akcie Halliburton ($HAL) o 1 %, přestože společnost vykázala zisk ve výši 0,18 USD na akcii a celkové příjmy 3,24 mld. USD, které překonaly odhady analytiků. Celý energetický sektor byl i nadále podporován rostoucími cenami ropy a optimistickým výhledem podpory poptávky v souvislosti s dalšími stimuly nastupující Bidenovy administrativy.

Bývalá předsedkyně americké centrální banky Janet Yellenová na svém úvodním slyšení v pozici ministryně financí vyzvala zákonodárce v Kongresu, aby „jednali ve velkém“ a podpořili další stimuly k oživení ekonomiky. Na politické scéně vůdce senátní většiny Mitch McConnell uvedl, že dav, který zaútočil na americký Kapitol počátkem tohoto měsíce, vyprovokoval prezident Donald Trump.

Posilovaly dnes i akcie technologií, když se zástupci JPMorgan ($JPM) nechali slyšet, že je čas vrátit se k technologickým akciím. Společnosti Apple ($AAPL), Microsoft ($MSFT), Amazon.com ($AMZN), Facebook ($FB) a Alphabet ($GOOGL) vyhnali index Nasdaq k přes procentnímu růstu. Společnost General Motors ($GM) během úterní seance uvedla, že Microsoft hodlá investovat do projektu autonomních vozidel Cruise, což způsobilo rally na akcií o více než 9 %. Podle této dohody by byl Microsoft preferovaným poskytovatelem cloudu pro Cruise a General Motors.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.