20.01.2021 8 minut čtení

Začínáte s akciemi? Tyto 3 společnosti jsou solidním základem pro vaše portfolio

Akciové investování může na začátku působit tak trochu strašidelně: desítky burz, tisíce a tisíce akcií a nutnost vybrat mezi nimi ty správné. Jak? Prvním krokem by mělo být zaměřit se na společnosti, které už nějakým způsobem dobře znáte.

Vsázet ale pouze na to, že se vám líbí produkt nějaké firmy a tím pádem do ní dává smysl investovat, nestačí. I když jste z něj třeba sebevíc nadšení, je potřeba přidat k tomu hospodářskou stránku věci a investovat do takových společností, které dlouhodobě dokáží produkovat rostoucí zisky, neboť to je pravděpodobně ta úplně nejzákladnější metrika, která jejich akcie dokáže postupem času tlačit výše a výše.

Místo hledání nějakých drobných firem, které by čistě hypoteticky jednou mohly (ale také nemusely) být dalším Amazonem či Teslou, by se…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dobrý den, měl bych dotaz k tzv. "Swapovým bodům". U brokera XTB se při držení long pozice například u akcie $AMZN objevuje záporná částka (-65 Kč). Dočetl jsem se, že tato částka se odečítá za držení pozice přes noc. Můj dotaz zní: mění se nějak v průběhu držení akcie hodnota swapových bodů a částka se každý den odečítá z účtu obchodníka nebo z pozice? Proč například u akcií výše uvedeného Applu nebo Microsoftu swapové body nejsou a u Amazonu ano?

  Děkuji moc za osvětlení.

  0
  • @filipVlasak Pokud si to správně pamatuji, tak swapové body jsou důsledkem rolování vaší pozice přes noc. Ale neplatí to plošně na všechny instrumenty a u těch, u kterých to platí, může jít buď o negativní, nebo pozitivní swap. Jinými slovy jste placen/platíte za to, že držíte svou pozici přes noc. Tady jsem k tomu našel přímo u XTB povídání: https://www.xtb.com/cz/swapove-body-kb Příp. pokud jsem na něco důležitého zapomněl, může mě doplnit přímo @xtbczsk 😉

   0
  • Pokud platíte kažý den swap, pravděpodobně nejste majitelem dané akcie. Jde nejspíš o nějaké cfd určené pro intradenní obchodování. Jen můj názor. Potřeba prověřit u brokera.

   +2
  • @Jan100 máte pravdu.. jedná se o CFD... děkuji za odpověď!

   0
  • Dobrý deň, potvrdzujeme, že ak pri akcii vidíte swap, ide o CFD na akciu (derivát s finančnou pákou). Ak swapy platiť nechcete a chcete fyzickú akciu, je potrebné vybrať akciu typu STC.

   +5
 • Dobry den. Poradite? Jak mohu si poridit akcie v USD -musim vyuzivat sluzby brokera, nebo mohu primo? Predem dekuji

  0
 • Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, možná se ptám blbě, ale poradí mi někdo přes jakou aplikaci bych mohl investovat a nebude tam registrace tak moc drahá? 

  Děkuji

  0
  • Trading212

   Jednoduchá na ovládání, registrace do pár minut i s ověřením občanky, kapitál drží na oddělenejch účtech a jsou pojištění víc než většina známějších brokerů. 

   Nákupy jdou realizovat od 25kč. Z počátku jsem byl dost skeptickej, ale ted´ na tom dost ujíždím.

   0
  • @JosefLukas91 Zdravím Lukáši, investovat je dost široký pojem. Máte-li ale na mysli americké akcie, registrace prakticky u všech dobrých brokerů nic nestojí (nanejvýš je někde minimální vklad). Zrovna minulý týden jsme zpracovali přehled dostupných brokerů pro české občany, kteří mohou stát za řeč, tak se koukněte, případně je tam i poměrně obsáhlá diskuze: 😉 https://warengo.com/stories/148249-velke-srovnani-brokeru-u-koho-si-v-roce-2021-otevrit-obchodni-ucet

   +2
  • @Grepp děkuji moc, ještě se zeptám, s jakou minimální investicí je možné nějakým způsobem začít investovat do celosvětových akcií?

   +1
  • @JosefLukas91  to záleží čistě na Vás, ale necpal bych do toho ze začátku víc, než si můžete dovolit ztratit. 

   Na trading212 se dají nakupovat i části akcie, ovšem nejméně od 25kč za společnost. Je potom pár společností kde Vás to nepustí k nákupu pod určitou sumu nebo spíše ETF. Ale to uvidíte při realizaci nákupu.

   Dál se dají části akcie koupit na Revolutu od 1 dolaru.

   +1
 • Tomáši, děkujeme za super články. Rád bych zde položil jeden dotaz - kdysi jsem investoval přes XTB nakoupil zlato (asi to bylo přes forex, je to přeci jen cca 10 let zpětně) a o pár dní později šlo zlato dolů, tak jsem o všechny peníze přišel. U nákupu kryptoměn je to jiné, tam nakoupím např. 1 ETH za 10tis. Kč, tak čekám a mohu prodat kdykoliv. Ale stále nerozumím jak je to u akcií. Např. koupím si jednu akcii Applu za 120 US$. Když půjde akcie nahoru, tak vydělávám, ale co když se akcie např. dostane na hodnotu 20 US$? Držím stále akcii (jako je to v kryptoměnách ETH) nebo když to jde do záporu, tak mám prostě smůlu a o tu jednu akcii přijdu? Jako teoreticky si myslím že ne, neboť stále držím jednu akcii firmy a je jedno jestli má hodnotu 1,000 US$ nebo 1 US$ stále ji držím. Je tomu tak? Pokud ano, tak se mi to jeví jako "bezpečná" investice, neboť z hlediska historie šly vždy akcie jen nahoru, takže budu prodávat až budou hezky zhodnocené. Samozřejmě chápu, že společnost může zkrachovat a v tomto případě přijdu o danou akcii, nebo když zkrachuje firma, přes kterou jsem nakoupil dané akcie tak asi taky jsem bez nich. Děkuji moc za objasnění.

  0
  • Ahoj Miroslave, pokud koupíš cokoliv, včetně akcie čistě jako akcii nebo kryptoměnu, tak dokud neprodáš, stále ji máš a nikdo ti ji nesebere. Takže i když ti to klesne na 20 USD, stále ji máš a když pak vyleze na 500 USD, můžeš ji pak prodat. Samozřejme to musíš nakupovat jako akcii, tj bez páky, bez CFD apod.

   +1
  • A ještě k tomu, když krachne obchodník, přes kterého nakoupíš tu akcii. O dané akcie v 99,9 procentech nepřijdeš. Většina obchodníků má akcie oddělené od svého brokerského majetku. Budou možná pár týdnů nedostupné než se to vyřeší, ale pak si je budeš moci převést pod jiného obchodníka.

   +1
  • @Karkoska Myslel jsem si to, děkuji moc.

   0
  • @Mirek Potvrzuji výše vedené od @Karkoska . Pokud si koupíte standardní akcii za 100 $, je 100 $ maximální suma, kterou můžete ztratit, pokud firma pravděpodobně zkrachuje a akcie spadnou na nulu. Pokud spadne o 80 $, vaše pozice má stále hodnotu 20 $, kdykoli si ty peníze můžete vybrat, ale nikdo vám automaticky nic nezavře. Toto se týká té páky, ta vám pak samozřejmě exponenciálně nezvedá jen zisky, ale i ztráty, takže je možné vyluxovat účet dlouho před tím, než dané aktivum případně dosáhne nuly (což je důvod, proč se páka zejména začátečníkům vůbec nedoporučuje).

   0
  • @tomasdurcak Taktéž děkuji za vysvětlení. Ještě hloupý dotaz, jak poznám, kdy se obchoduje s pákou a kdy bez? 🙏 Např. používám Revolut, tak tam asi bez páky, kupuji přímo akcie? Nebo včera zmíněná platforma eToro?

   0
  • Sice nenakupuji tady, ale obvykle je u páky 2x, 3x a podobné číslo. Bez páky by tam mělo být 1x a nebo nic. Ale určitě si to ověř, protože to by byla dost velká chyba :)

   0
  • @Mirek Revolut je bez páky.

   0
  • @Mirek To byste měl poznat tak, že vám ji tam broker někde ukáže. Důležité je zjistit si, že daný broker třeba nenabízí pouze CFD (ty jsou vždy napákované), ale má přímý přístup na burzu a může tak nabízet i plnohodnotné akcie. Solidní, renomovaní brokeři ale zpravidla normální akcie vždy nabízejí.

   0
  • @tomasdurcak Rozumím, děkuji všem za odpovědi a informace. Ještě poslední otázka - když budu držet akcie u Revolutu a za pár let se rozmyslím, že bych přešel s těmi akciemi pod jiného brokera. Je to vůbec možné? Nebo bez šance a musím pouze prodat a nakoupit někde jinde? Děkuji.

   +1
  • @Mirek U některých brokerů to možné je, že si (podobně jako svůj bankovní účet či hypotéku) své portfolio pozic můžete převést k jinému brokerovi. Ale musí jít o brokera, který všechny instrumenty ve vašem portfoliu rovněž nabízí (pokud půjde jen o standardní akcie, neměl by to být problém). Plus někteří brokeři mají tuto službu zpoplatněnou, tak je dobré dopředu si to zjistit. Třeba Degiro si při převodu portfolia od jiného brokera účtuje 10 € za každou pozici, což je pro diverzifikované akciové portfolio vlastně nesmysl viz naše srovnání brokerů: https://warengo.com/stories/148249-velke-srovnani-brokeru-u-koho-si-v-roce-2021-otevrit-obchodni-ucet

   +1
  • @tomasdurcak Děkuji i za článek, jdu mrknout.

   0
  • @Mirek Není zač. Nejde ještě o finální verzi, postupně ho budeme rozšiřovat, aby obsahoval pokud možno všechny zásadní informace, které potenciální klienti běžně hledají. Jen to zabírá poměrně dost času, takže musíme postupně. 😉

   0
  • @tomasdurcak Hezky sepsaný článek. Děkujeme :)

   +1