Vsázet ale pouze na to, že se vám líbí produkt nějaké firmy a tím pádem do ní dává smysl investovat, nestačí. I když jste z něj třeba sebevíc nadšení, je potřeba přidat k tomu hospodářskou stránku věci a investovat do takových společností, které dlouhodobě dokáží produkovat rostoucí zisky, neboť to je pravděpodobně ta úplně nejzákladnější metrika, která jejich akcie dokáže postupem času tlačit výše a výše.
Místo hledání nějakých drobných firem, které by čistě hypoteticky jednou mohly (ale také nemusely) být dalším Amazonem či Teslou, by se proto začátečníci měli zaměřit spíš na zavedené, stabilní společnosti, které jsou ziskové, jelikož jejich produkty se těší všeobecnému zájmu. Ale zároveň by mělo jít o firmy, jež mají nadále v plánu výrazně růst a reagovat na nové tržní trendy. Pár takových "držáků" by mělo vytvořit dostatečně pevný základ každého dlouhodobého investičního portfolia.
Tady jsou pro inspiraci tři společnosti, které dnes tuto definici solidních základních firem pro nově vznikající portfolio individuálních akcií splňují:
1. Microsoft ($MSFT): Expanze softwarové dominance do světa cloudu
Kdo by neznal Microsoft? Bez jeho softwaru (nejen v počítačích) je dnes ve světě elektroniky poměrně obtížné a místy dost nepohodlné existovat. Dnes už totiž nejde jenom o operační systém Windows nebo programy Office. Možná máte v obýváku na hry Xbox, nebo má vaše firma své IT systémy uložené u jednoho z největších poskytovatelů cloudových služeb na světě - Microsoft Azure.
Vůbec nejpopulárnějším produktem společnosti je dnes cloudová služba Office 365 fungující na bázi předplatného, kterou si měsíc co měsíc platí 45 milionů uživatelů. Microsoft tuto službu pro efektivní pracovní produktivitu a byznysové procesy v roce 2011 začal nabízet primárně pro velké společnosti. Od roku 2013 však jsou na trhu i verze pro koncové spotřebitele, které se ukázaly být skvělým prodejním hitem. Není proto divu, že příjmy z tohoto segmentu (kam spadají i komerční prodeje softwaru Office či příjmy z platformy LinkedIn) v posledním kvartále meziročně poskočily o 11 %.
Nejdiskutovanější službou Microsoftu mezi investory je však dnes rozhodně Azure, kterém use daří na trhu s cloudovou infrastrukturou neustále rychlým tempem růst. Příjmy ve čtvrtletí končícím v loňském září meziročně vzrostly o 48 % a segment inteligentního cloudu se tak stal s 13 mld. $ za pasem největším zdrojem příjmů společnosti. Dnes již reprezentuje 35 % celkového byznysu Microsoftu.
Akcie Microsoftu za posledních 5 let i díky této flexibilní expanzi do cloudu vzrostly o více než 300 %. Analytici však stále vidí pro tohoto softwarového titána další prostor k růstu. Dle odhadů by v následujících třech fiskálních kvartálech (včetně konce loňského roku) měly příjmy vyrůst o dalších 10 % a zisky ještě rychleji. Je rovněž dobré neopomíjet přes Windowsy, Office a cloud herní průmysl, v němž aktuálně společnost inkasuje na obří globální poptávce po nové generaci konzole Xbox Series X, která mimochodem rovněž nabízí měsíční službu předplatného zvanou Xbox Game Pass.
Sečteno a podtrženo, Microsoft zůstává špičkovou růstovou akcií, která by měla ještě mnoho let svým investorům přinášet solidní zhodnocení.
2. PayPal ($PYPL): Všudypřítomná značka těžící z digitalizace financí
Pokud bychom se pokoušeli najít takový "Microsoft světa finančních transakcí", musíme chtě nechtě dorazit k PayPalu. Značce, kterou rovněž zná úplně každý a kterou neustále tlačí kupředu nekončící vlna lidí, jež začínají pro své finanční transakce stále častěji využívat digitální peněženky. Akcie od roku 2015, kdy se společnost odtrhla od eBay, přidaly 545 % a zatím to nevypadá, že by se management chystal sundat nohu z plynu. Právě naopak.
Na možnost provádět kdykoli online finanční transakce se dnes spoléhá 361 milionů zákazníků PayPalu z celého světa. Kromě základní platební platformy najdeme v portfoliu PayPalu třeba aplikaci Venmo, kde velmi rychle roste objem prováděných P2P platebních transakcí (v loňském Q3 Venmo zpracovalo platební objem v celkové výši 44 mld. $, meziročně o 61 % více), nebo služba Xoom sloužící v USA a Kanadě k přeshraničnímu posílání peněz do 131 různých zemí světa.
Během následujících 12 měsíců má management v plánu překopat funkcionalitu celého PayPalu i aplikace Venmo s cílem zvýšit v nich engagement. Vylepšení se dočkají přímé vklady, výběr šeků a další nástroje spojené se správou osobních financí v rámci služby.
Jde o další krok v rámci dlouhodobého cíle PayPalu, kterým je poskytnout kvalitní finanční nástroj všem lidem z celého světa, kterým neposkytují adekvátní služby tradiční banky. PayPal má totiž vizi (a vehementně do ní investuje) stát se jednoho dne globální digitální bankou. A skutečnost, že v Q3 vzrostl meziročně objem celkových plateb napříč všemi službami o 36 %, ukazuje, že tento segment v sobě stále skrývá masivní růstovou příležitost.
Z poslední doby PayPalu rozhodně dost nových fanoušků přineslo rozhodnutí umožnit uživatelům nákup a prodej bitcoinů. A zrovna minulý týden se PayPal stal historicky prvním poskytovatelem elektronických plateb, který v Číně získal licenci pro poskytování této služby. Podařilo se mu to postupnou akvizicí 100% tamní společnosti GoPay, jež touto licencí disponuje. Nicméně pokud by Pekingu tento krok vadil, akvizici by nepochybně zastavil. Lze tedy předpokládat, že jde o posvěcený krok, který tak firmě otevírá na gigantickém čínském trhu zcela nové možnosti.
3. Apple ($AAPL): Nezastavitelná mašina na zisk
A do třetice je tady další brand, který znají všichni. Někteří ho zbožňují, jiní jím pohrdají, ale všichni ho znají. Apple je splněným snem každého byznysového manažera - dokáže prodávat po celém světě miliony svých produktů s obrovskou marží, která z něj udělala doslova mašinu na zisk. Jen pro představu, ve fiskálním roce 2020 Apple za své produkty a služby od zákazníků vyinkasoval 274 mld. $, z nichž mu v kapse jako čistý zisk zůstalo 57 mld. $. Úžasný výsledek úžasného byznysu.
Problémem, na který dříve či později narazí každá rychle rostoucí společnost, je nicméně fakt, že čím větší se stane, tím těžší je produkovat rok co rok stejný procentuální růst příjmů.
Apple však zatím stále své příjmy a zisky dokazuje navyšovat - byť tu a tam ne o moc - a jeho akcie za poslední tři roky téměř ztrojnásobily svou hodnotu. Na obzoru se totiž u Apple stále zas a znovu objevují nové, zajímavé a vzrušující produkty, které investory nutí očekávat další a další růst společnosti.
Mezi nejpozitivnější novinku uplynulých let patří nepochybně expanze Apple do služeb na bázi předplatného, jako je iCloud, Apple Music, Apple Arcade, Apple TV+, Apple News+ nebo kreditní karty pro Apple Pay. Tyto služby jsou dnes velmi populární a investoři je vždy u každé firmy vidí velmi rádi. Proč? Protože i u takového mistra ziskovosti, jakým je Apple, tyto služby dokáží generovat dvojnásobnou hrubou ziskovou marži ve srovnání s prodávanými hardwarovými produkty.
Další zajímavou příležitostí pro růst příjmů by letos mohly být avizované očekávané vyšší prodeje iPhonů 12 a také nové procesory M1, které si Apple produkuje sám a které se v jeho laptopech Macbook. Klíčovou informací je, že procesory M1 by měly Apple na výdajové stránce vyjít levněji než čipy od Intelu, které nahradí. A pokud tomu tak bude, můžete si být jistí, že Apple rozhodně žádné slevy nechystá, ale naopak se těší na to, že mu všechny produkty obsahující tyto procesory budou přinášet ještě větší marži - a investoři by se na to ostatně měli těšit taky.
---
Sluší se také připomenout, že všechny tři společnosti se aktuálně nacházejí blízko svých maxim, což může přirozeně generovat myšlenku, že bude lepší počkat s nákupem na nějakou korekci. U dlouhodobě rostoucích, ziskových firem však velmi často platí, že je vhodné to s čekáním a snahou časovat nákup na co nejlevnější cenu není vhodné přehánět, protože se taky nemusíte dočkat.
#investovani #portfolio #zacatecnik #akcie #spolecnosti #stabilita #ziskovost #rust #analyza #microsoft #paypal #apple
Dobrý den, měl bych dotaz k tzv. "Swapovým bodům". U brokera XTB se při držení long pozice například u akcie $AMZN objevuje záporná částka (-65 Kč). Dočetl jsem se, že tato částka se odečítá za držení pozice přes noc. Můj dotaz zní: mění se nějak v průběhu držení akcie hodnota swapových bodů a částka se každý den odečítá z účtu obchodníka nebo z pozice? Proč například u akcií výše uvedeného Applu nebo Microsoftu swapové body nejsou a u Amazonu ano?
Děkuji moc za osvětlení.
@filipVlasak Pokud si to správně pamatuji, tak swapové body jsou důsledkem rolování vaší pozice přes noc. Ale neplatí to plošně na všechny instrumenty a u těch, u kterých to platí, může jít buď o negativní, nebo pozitivní swap. Jinými slovy jste placen/platíte za to, že držíte svou pozici přes noc. Tady jsem k tomu našel přímo u XTB povídání: https://www.xtb.com/cz/swapove-body-kb Příp. pokud jsem na něco důležitého zapomněl, může mě doplnit přímo @xtbczsk ?
Pokud platíte kažý den swap, pravděpodobně nejste majitelem dané akcie. Jde nejspíš o nějaké cfd určené pro intradenní obchodování. Jen můj názor. Potřeba prověřit u brokera.
@Jan100 máte pravdu.. jedná se o CFD... děkuji za odpověď!
Dobrý deň, potvrdzujeme, že ak pri akcii vidíte swap, ide o CFD na akciu (derivát s finančnou pákou). Ak swapy platiť nechcete a chcete fyzickú akciu, je potrebné vybrať akciu typu STC.
Dobry den. Poradite? Jak mohu si poridit akcie v USD -musim vyuzivat sluzby brokera, nebo mohu primo? Predem dekuji
@Gabi1 Zdravím Gabrielo, ano jakožto "obyčejný smrtelník" musíte využít službu brokera, který má pro provádění obchodů na každé konkrétní burze příslušnou licenci a vám váš obchod zprostředkuje. A nejde jen o americké, ale o jakékoli akcie. Seznam brokerů, které lze využít v rámci ČR, najdete případně tady: https://warengo.com/stories/148249-velke-srovnani-brokeru-u-koho-si-v-roce-2021-otevrit-obchodni-ucet
@tomasdurcak Díky za info :)
Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, možná se ptám blbě, ale poradí mi někdo přes jakou aplikaci bych mohl investovat a nebude tam registrace tak moc drahá?
Děkuji
Trading212
Jednoduchá na ovládání, registrace do pár minut i s ověřením občanky, kapitál drží na oddělenejch účtech a jsou pojištění víc než většina známějších brokerů.
Nákupy jdou realizovat od 25kč. Z počátku jsem byl dost skeptickej, ale ted´ na tom dost ujíždím.
@JosefLukas91 Zdravím Lukáši, investovat je dost široký pojem. Máte-li ale na mysli americké akcie, registrace prakticky u všech dobrých brokerů nic nestojí (nanejvýš je někde minimální vklad). Zrovna minulý týden jsme zpracovali přehled dostupných brokerů pro české občany, kteří mohou stát za řeč, tak se koukněte, případně je tam i poměrně obsáhlá diskuze: ? https://warengo.com/stories/148249-velke-srovnani-brokeru-u-koho-si-v-roce-2021-otevrit-obchodni-ucet
@Grepp děkuji moc, ještě se zeptám, s jakou minimální investicí je možné nějakým způsobem začít investovat do celosvětových akcií?
@JosefLukas91 to záleží čistě na Vás, ale necpal bych do toho ze začátku víc, než si můžete dovolit ztratit.
Na trading212 se dají nakupovat i části akcie, ovšem nejméně od 25kč za společnost. Je potom pár společností kde Vás to nepustí k nákupu pod určitou sumu nebo spíše ETF. Ale to uvidíte při realizaci nákupu.
Dál se dají části akcie koupit na Revolutu od 1 dolaru.
Tomáši, děkujeme za super články. Rád bych zde položil jeden dotaz - kdysi jsem investoval přes XTB nakoupil zlato (asi to bylo přes forex, je to přeci jen cca 10 let zpětně) a o pár dní později šlo zlato dolů, tak jsem o všechny peníze přišel. U nákupu kryptoměn je to jiné, tam nakoupím např. 1 ETH za 10tis. Kč, tak čekám a mohu prodat kdykoliv. Ale stále nerozumím jak je to u akcií. Např. koupím si jednu akcii Applu za 120 US$. Když půjde akcie nahoru, tak vydělávám, ale co když se akcie např. dostane na hodnotu 20 US$? Držím stále akcii (jako je to v kryptoměnách ETH) nebo když to jde do záporu, tak mám prostě smůlu a o tu jednu akcii přijdu? Jako teoreticky si myslím že ne, neboť stále držím jednu akcii firmy a je jedno jestli má hodnotu 1,000 US$ nebo 1 US$ stále ji držím. Je tomu tak? Pokud ano, tak se mi to jeví jako "bezpečná" investice, neboť z hlediska historie šly vždy akcie jen nahoru, takže budu prodávat až budou hezky zhodnocené. Samozřejmě chápu, že společnost může zkrachovat a v tomto případě přijdu o danou akcii, nebo když zkrachuje firma, přes kterou jsem nakoupil dané akcie tak asi taky jsem bez nich. Děkuji moc za objasnění.
Ahoj Miroslave, pokud koupíš cokoliv, včetně akcie čistě jako akcii nebo kryptoměnu, tak dokud neprodáš, stále ji máš a nikdo ti ji nesebere. Takže i když ti to klesne na 20 USD, stále ji máš a když pak vyleze na 500 USD, můžeš ji pak prodat. Samozřejme to musíš nakupovat jako akcii, tj bez páky, bez CFD apod.
A ještě k tomu, když krachne obchodník, přes kterého nakoupíš tu akcii. O dané akcie v 99,9 procentech nepřijdeš. Většina obchodníků má akcie oddělené od svého brokerského majetku. Budou možná pár týdnů nedostupné než se to vyřeší, ale pak si je budeš moci převést pod jiného obchodníka.
@Karkoska Myslel jsem si to, děkuji moc.
@Mirek Potvrzuji výše vedené od @Karkoska . Pokud si koupíte standardní akcii za 100 $, je 100 $ maximální suma, kterou můžete ztratit, pokud firma pravděpodobně zkrachuje a akcie spadnou na nulu. Pokud spadne o 80 $, vaše pozice má stále hodnotu 20 $, kdykoli si ty peníze můžete vybrat, ale nikdo vám automaticky nic nezavře. Toto se týká té páky, ta vám pak samozřejmě exponenciálně nezvedá jen zisky, ale i ztráty, takže je možné vyluxovat účet dlouho před tím, než dané aktivum případně dosáhne nuly (což je důvod, proč se páka zejména začátečníkům vůbec nedoporučuje).
@tomasdurcak Taktéž děkuji za vysvětlení. Ještě hloupý dotaz, jak poznám, kdy se obchoduje s pákou a kdy bez? ? Např. používám Revolut, tak tam asi bez páky, kupuji přímo akcie? Nebo včera zmíněná platforma eToro?
Sice nenakupuji tady, ale obvykle je u páky 2x, 3x a podobné číslo. Bez páky by tam mělo být 1x a nebo nic. Ale určitě si to ověř, protože to by byla dost velká chyba :)
@Mirek Revolut je bez páky.
@Mirek To byste měl poznat tak, že vám ji tam broker někde ukáže. Důležité je zjistit si, že daný broker třeba nenabízí pouze CFD (ty jsou vždy napákované), ale má přímý přístup na burzu a může tak nabízet i plnohodnotné akcie. Solidní, renomovaní brokeři ale zpravidla normální akcie vždy nabízejí.
@tomasdurcak Rozumím, děkuji všem za odpovědi a informace. Ještě poslední otázka - když budu držet akcie u Revolutu a za pár let se rozmyslím, že bych přešel s těmi akciemi pod jiného brokera. Je to vůbec možné? Nebo bez šance a musím pouze prodat a nakoupit někde jinde? Děkuji.
@Mirek U některých brokerů to možné je, že si (podobně jako svůj bankovní účet či hypotéku) své portfolio pozic můžete převést k jinému brokerovi. Ale musí jít o brokera, který všechny instrumenty ve vašem portfoliu rovněž nabízí (pokud půjde jen o standardní akcie, neměl by to být problém). Plus někteří brokeři mají tuto službu zpoplatněnou, tak je dobré dopředu si to zjistit. Třeba Degiro si při převodu portfolia od jiného brokera účtuje 10 € za každou pozici, což je pro diverzifikované akciové portfolio vlastně nesmysl viz naše srovnání brokerů: https://warengo.com/stories/148249-velke-srovnani-brokeru-u-koho-si-v-roce-2021-otevrit-obchodni-ucet
@tomasdurcak Děkuji i za článek, jdu mrknout.
@Mirek Není zač. Nejde ještě o finální verzi, postupně ho budeme rozšiřovat, aby obsahoval pokud možno všechny zásadní informace, které potenciální klienti běžně hledají. Jen to zabírá poměrně dost času, takže musíme postupně. ?
@tomasdurcak Hezky sepsaný článek. Děkujeme :)