Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
19.01.2021 3 minuty čtení

„Krize je v plném proudu,“ myslí si každý druhý Čech

Každý z nás se musí aktuálně vypořádat se situací, která je unikátní v celých dějinách lidstva. Stále však jde především o rapidní pokles výkonnosti ekonomiky, daný bezpečnostními koronavirovými opatřeními.

Každý z nás se musí aktuálně vypořádat se situací, která je unikátní v celých dějinách lidstva. Stále však jde především o rapidní pokles výkonnosti ekonomiky, daný bezpečnostními koronavirovými opatřeními. Naštěstí není vyhrocený žádnými ostrými střety či dokonce válečným konfliktem. Rekordní objemy hypoték za loňský rok jsou navíc důkazem, že ačkoliv jsou ztráty bezpochyby rozsáhlé, nepostihly kompletně všechna odvětví. V tuto chvíli máme navíc v rukou vakcínu, se kterou přišla naděje, že se s koronavirem Covid-19 přece jenom nakonec dokážeme vypořádat.

 

Optimismus, nebo pesimismus? Co je na místě?

Zajímavou sondu do obecného mínění přinesla společnost Broker Consulting. 880 respondentů průzkumu realizovaného přes Instant Research Ipsos se v prosinci 2020 vyjadřovalo k aktuální situaci. Výsledky dokonce částečně popřely krizi. Téměř 30 % Čechů sice situaci nevidí růžově, avšak brání se označení krize. „Některá odvětví jsou na tom špatně, jiná ne,“ hodnotí situaci dle průzkumu asi třetina Čechů. Hned 47,7 % Čechů však současnou situaci jako krizi označilo, dokonce jako krizi, která zasáhne celou ekonomiku a prudce zvýší nezaměstnanost.

S krizí, zhoršením všech makroekonomických ukazatelů, mj. nárůstem nezaměstnanosti počítají také banky. Negativní dopady koronaviru v konkrétních odvětvích reflektují ve zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a dalších úvěrů již několik měsíců.

 

Peníze až na prvním místě

Přestože již zjara 2020 došlo k uvolnění restrikcí pro získání hypotéky ze strany ČNB, banky si vytvořily seznam rizikových oborů a profesí, které pandemie poznamená nejvíc. Cestovní ruch, hotelnictví, gastronomie, zábava a kultura se na bankovním black listu ocitly již s jarní karanténou. Zaměstnanci z těchto oblastí jsou ohroženi nezaměstnaností, a tím zákonitě také sníženou dostupností úvěrů včetně hypoték. Také firmy ze zasažených oborů se musejí vypořádat nejenom s poklesem příjmů a chybějícími financemi, ale i omezením zdrojů financování. Je pravděpodobné, že bankovní úvěry jsou pro ně aktuálně nedostupné a také bohužel to, že finanční rezervy značně poklesly. Pokud tedy vůbec nějaké byly.

Zmiňovaný průzkum Broker Consulting upozornil na to, že významné finanční úspory pro překlenutí krize má jen asi 3 % Čechů. Téměř polovina respondentů naopak vyjádřila ochotu v případě krize více zvažovat své výdaje a tvořit rezervy. Finanční rezerva je v době krize nedocenitelná. Jenže doba ideální pro vytváření rezerv je bohužel pryč. Do centra pozornosti se dostává likvidita.

 

Kapitál v podobě kapitálu

Také experti Českého exportního fóra, které se v červenci 2020 zabývalo především způsoby restartu ekonomiky, vyzdvihli jako jeden z klíčových faktorů pro úspěch financování. My v PSN disponujeme vlastním kapitálem, nemusíme se spoléhat na externí zdroje a dokážeme tak pružně reagovat na aktuální události. I v dobách nejistot představujeme pro vlastníky nemovitostí stabilního partnera, otevřeného a vstřícného k individuálním potřebám. Umíme ocenit hodnotnou nemovitost a také se o ni dobře postarat, s respektem k architektonickému i historickému odkazu.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím