6 minut čtení

Digitalizace lékařské péče je nevyhnutelná budoucnost: Skrz které akcie na ní můžete zbohatnout?

Můžeme si stokrát namlouvat, že služba telemedicíny (laicky lékař na telefonu) loni zažila boom hlavně kvůli pandemii a lockdownům. Faktem ale je, že tento obor výrazně rostl již před rokem 2020 a do budoucna bude stále dominantnější.

Každý lékař vám řekne, že je vždycky lepší, když může pacienta i s běžným zdravotním problémem vidět osobně. A v dobách bídného internetu, nekvalitních foťáků a tlačítkových telefonů to dávalo perfektní smysl. Digitalizace ale letí kupředu a nástup 5G by měl být již pouhou třešinkou na dortu, která telemedicíně nebo telezdravotnictví či virtuální zdravotní péči (říkejme tomu dle libosti) a virtuálním návštěvám lékaře z vašeho domova otevře - pravděpodobně v kombinaci s chytrými klinickými testy a možností sdílet vaše biometrická data jako tep, tlak, hladinu cukru atp. online přímo s lékařem - dveře dokořán.

Byť jsem hned v úvodu zmínil, že COVID-19 rozhodně nebyl původním startérem tohoto trendu, je bez diskuze, že byl (a stále je) jeho významným katalyzátorem. A za zdravý považuji odhad (a některé první sociologické studie z USA to potvrzují), že stejně jako v případě home office je telemedicína něčím, co už se nyní zabydlelo ve většinové populaci a ani s koncem pandemie již nikam nezmizí.

Dává to smysl. Když pominu rychlou moderní dobu, kdy je časově výhodnější popovídat si s lékařem a nechat si předepsat potřebný lék online, dokážu si představit, že řadě lidí se syndromem bílého pláště je rovněž příjemnější, pokud mohou mírnější zdravotní komplikace řešit, aniž by museli vkročit do ordinace.

Telemedicína tak představuje velmi zajímavý růstový sektor v rámci zdravotnictví, a pokud byste chtěli zvážit její zařazení do portfolia, za zmínku rozhodně stojí následující dvě akcie:

Teladoc Health ($TDOC)

Začal bych aktuálním lídrem tohoto segmentu, kterým je v USA Teladoc Health. Během loňského roku bylo pacienty skrz tuto platformu uskutečněno přes 14 milionů virtuálních návštěv lékaře. Mezi klienty společnosti se dnes už řadí i zhruba 40 % všech firem z žebříčku Fortune 500 - využití telemedicíny velkými korporacemi pro zajištění online péče zaměstnancům se mimochodem rovněž stává stále populárnějším. Jde o takovou moderní alternativu závodního či podnikového lékaře.

Za posledních 5 let Teladoc vykazuje složený roční růst příjmů o 70 %, přičemž si udržuje vysokou retenci svých platících pacientů - 80 % všech příjmů tvoří opakující se příjmy. Společnost navzdory svému výraznému růstu stále nedosáhla ziskovosti, a to zejména proto, že své volné cash flow z drtivé většiny opět reinvestuje do dalšího růstu.

Kromě organického růstu jednoduše díky tomu, že se z telemedicíny stává stále populárnější záležitost, Teladoc svou expanzi urychluje také skrz akvizice. Na konci loňského října firma koupila konkurenční Livongo Health, jež se skrz svou - rovněž rychle rostoucí - digitální platformu zaměřuje na pomoc lidem se zvládáním chronických onemocnění.

Hlavní konkurenční výhodou společnosti je dnes nejen rozsah jejích služeb, ale také využívání pokročilých technologií. Teladoc totiž není jenom nějaký online operátor, který propojuje lékaře s pacienty, ale využívá zároveň i integraci od poskytovatelů lékařských záznamů a léčebných postupů.

I když má $TDOC za sebou významný růst, trh s virtuální zdravotní péčí je stále na svém začátku. Dle odhadů by jen v USA tento segment po konci pandemie měl ročně dosahovat obratu 250 miliard dolarů.

American Well ($AMWL)

Po tržním lídrovi jsem vybral ještě jednoho konkurenta, který je sice menší, ale v posledním půlroce chytil výrazný vítr do plachet. Byť se s akciemi $AMWL začalo na burze obchodovat teprve v září loňského roku, nejde o žádný mladý startup. Tato zdravotní platforma poskytující zázemí pro telemedicínu asi 62 000 zdravotníkům včetně více než 2000 nemocnic vznikla v roce 2006.

V loňském třetím čtvrtletí AmWell reportoval meziroční nárůst návštěv pacientů o 450 % na více než 1,4 milionu. Společnost díky tomu zaznamenala také meziroční skok příjmů o 80 %. Tyto však rovněž obratem proudí do další expanze, což je důvod, proč ani $AMWL zatím nevykazuje žádné zisky.

American Well je zajímavá také tím, že jejím partnerem v oblasti cloudových technologií za účelem rozšíření přístupu k virtuální zdravotní péči je Google Cloud spadající pod Alphabet. Google si v rámci zmíněného loňského IPO AmWell zvolil jako svou preferovanou platformu pro telemedicínu a je rozhodnut podporovat ji i v rámci globální expanze. Což ihned na podzim dokázal, když do společnosti investoval 100 milionů dolarů.

AmWell dnes sice nedosahuje velikosti Teladocu, ale zároveň tím pádem nabízí své akcie za příznivější cenu. A jeho dosavadní solidní výsledky ukazují, že by si bez problémů mohl z onoho čtvrtbilionového amerického trhu určitě také slušný kousek uzmout pro sebe. 

Bonus: Amazon ($AMZN)

Amazon tady zmiňuji jen na okraj, jelikož dnes sice veřejnosti zatím žádnou virtuální zdravotní péči nenabízí, ale má o to pravděpodobně zájem. V roce 2019 zahájila provoz služba Amazon Care, což je v podstatě platforma pro telemedicínu, která však slouží výhradně zaměstnancům Amazonu a jejich rodinám a navíc pouze ve státě Washington. Kromě virtuálních návštěv lékaře služba nabízí i doručení předepsaných léků zaměstnancům Amazonu kdekoli v celé oblasti Seattlu.

A zrovna před měsícem se v mediích vyrojily spekulace, dle kterých se Amazon chystá tuto svou službu nabídnout širšímu spektru svých zaměstnanců. Žádné oficiální oznámení o vstupu do segmentu telemedicíny zatím neproběhlo, ale Amazon Care dnes rozhodně připomíná takový testovací provoz s cílem nabídnout službu případně jednoho dne veřejnosti. 

Zájem o zdravotnictví ostatně loni v listopadu Bezosův e-commerce gigant ukázal i spuštěním své vlastní online lékárny, která by byla skvělým zázemím pro zmíněné doručování online předepsaných léků - a i ten cloud by si Amazon mohl bez problémů vyřešit z vlastních zdrojů skrz AWS. Zkrátka a dobře, expanze do telemedicíny by v tomto případě dávala smysl a vše naznačuje tomu, že to společnost minimálně seriózně zvažuje, ne-li se na to již aktivně chystá.

#investovani #akcie #zdravotnictvi #telemedicina #virtualnilekar #internet #pandemie #trend #rustoveakcie #teladoc #amwell #amazon #analyza #vyhled

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Díky za zajímavé tipy. Odvětví je to určitě perspektivní s prognózou silného růstu. Nicméně u American Well svítí na Yahoo Finance "overvalued" a "bearish pattern detected". Proto bude lepší s nákupem počkat na korekci.

    +2
  • Nevím. Teladoc je snadno nahraditelný. Jasně, je průkopník sektoru, ale je také překoupený. Takže za mě NE. A odhaduji NE i po korekci v tomto roce.

    0