17.01.2021 2 minuty čtení

Nová pravidla pro vozidla s vlastním řízením

Autonomní vozidla dále již bez volantů a pedálů

Odcházející administrativa Donalda Trumpa vydala ve čtvrtek nová pravidla týkající se vozidel s vlastním řízením ve Spojených státech, která by umožňovala osvobození těchto vozidel od určitých norem pro srážky platných pro tradiční vozidla.  Nová pravidla, která sníží náklady, se podle Národní správy bezpečnosti silničního provozu vztahují zatím pouze na vozidla přepravující zboží.

Pravidla údajně také připravují půdu pro výrobce autonomních vozidel přepravujících cestující, aby vyráběli auta bez určitých ovládacích prvků, jako jsou volanty a pedály. „Nechceme, aby předpisy přijaté dlouho před vývojem automatizovaných technologií představovaly nezamýšlenou a zbytečnou bariéru pro inovace a zlepšenou bezpečnost vozidel,“ uvedl James Owens, zástupce správce NHTSA . 

Skupina s názvem Self-Driving Coalition - která zahrnuje například samojízdné vozidlo Alphabet Inc  Waymo, Ford Motor Company, , Uber Inc - oslavovují tuto změnu pravidel a říkají, že neustále řeší překážky inovacím „při zachování důležité bezpečnostní ochrany poskytované cestujícím ve vozidle podle současných standardů NHTSA,“ uvedla agentura Reuters .

Proč na tom záleží:  NHTSA odhaduje fixaci úspor pro výrobce automatizovaných vozidel v regionu 5,8 miliard USD v roce 2050 nebo na 995 USD za vozidlo, na základě odhadovaného výrobního počtu 5,8 milionu jednotek.

Generální ředitel společnosti Tesla Inc.  ( $TSLA ) Elon Musk minulý měsíc uvedl, že úplné vlastní řízení bude připraveno v roce 2021 , což znamená, že řidič i volant budou volitelné.

Situaci budeme nadále sledovat.

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.