Investování v libovolné formě, je něco, co vím, že už budu dělat do konce života a vy byste měli také, i když o tom zatím nic nevíte. Tak jako já před rokem.
Nejsem zkušený investor, ani tak nechci působit. Mnozí zkušení nemusí souhlasit jak s mojí strategií, tak s výběrem akcií. Má strategie je středně riziková a není pro každého. Podle všech kalkulaček a analytiků je většina “mých” firem nadhodnocená. Tento rok byl pro mnohé nejhorší, pro jiné nejlepší.
Je pravděpodobné, že jsem dosáhl tak vysokého zhodnocení právě díky covidu. Nicméně věřím, že strategie a přístup, který jsem si osvojil, dokáže generovat zisky i z dlouhodobého hlediska. To ale není zpráva, kterou chci tímto článkem předat.
Cílem tohoto článku je dodat odvahu těm, kteří chtějí začít investovat a váhají, zda to jde i bez předchozích znalostí. Ukážu vám, že to jde. Hlavní je se rozhoupat!
Kam investovat?
Všechno to začalo před rokem, v prosinci 2019, kdy jsem zhruba po 13 letech měl větší zůstatek peněz, neměl je jak využít a začaly se mi kupit na účtu. Po narození dcery jsem již nechtěl věnovat energii budování dalšího projektu, trávit tím veškerý svůj volný čas a finance.
Hledal jsem něco, čemu budu muset věnovat maximálně jednotky hodin týdně a hlavně kde mi místo směny času za peníze, peníze budou dělat peníze.
Když jsem přemýšlel nad tím, co s volnými prostředky dělat, spořící účet jsem vyškrtl ze svého seznamu jako první. Při úroku kolem 1 % a inflaci 3 % peníze akorát ztrácejí na hodnotě. P2P půjčky mi nepřijdou příliš lukrativní, mám zde pocit nízkého zhodnocení a velké operativy. Na nemovitosti mám málo financí. Dluhopisy? Ne, děkuji.
Chci něco, kam můžu dávat i 5000 Kč měsíčně a postupně budovat své bohatství.
Akcie, prosím
Nakonec jsem dospěl k akciím. Celý život se pohybuji v IT prostředí, věnuji se budování businessů a vývoji produktů. Zjistil jsem, že spousta firem, např. Apple, Microsoft, Google, Atlassian, DocuSign či Unity, jejichž služby nebo produkty soukromě či pracovně používám, se veřejně obchoduje na burze. Pro některé je to možná samozřejmost, ale já se o tento svět nikdy nezajímal. Pro mě to byla příležitost. Příležitost propojit oblasti, kterým rozumím. Online a technologické firmy s business modelem, který dokážu pochopit. Možnosti škálování a růstu, které dokážu posoudit a odhadnout. Tím se později zrodil základ mé investiční strategie.
Další důvod, proč jsem zvolil akcie oproti třeba kryptoměnám, je ten, že firmy mají desítky, stovky, tisíce lidí, kteří každý den, třetinu svého života, pracují na tom, aby firma byla větší, lepší, ziskovější. Když se pak daří firmě, logicky se daří jejím akciím.
Navíc investování do akcií je pro mě možnost, jak se stát součástí dané firmy. Být s ní spojený. Radovat se z úspěchů, poučit se z chyb. Díky tomu, že investuji do firem, kterým osobně věřím, baví mě číst zprávy, novinky a výroční zprávy. Kupuju si farmu.
Věřím ve firmy, ne pouze čísla.
To je fajn, ale jak na to? Kde začít? Jak to funguje? Žádné finanční vzdělání, nikdo v okolí, kdo by mi to mohl vysvětlit, jedna velká neznámá. Co je to burza? Jak nakoupit akcie? Kde? Online nebo fyzicky? Napřímo nebo přes prostředníka? Investing nebo trading? Co je NYSE? EPS? Dividenda? Spousta otázek! To zní jako challenge, a tak jsem se do toho podle Henryho Forda pustil.
“Nejsou žádné velké problémy, je jen spousta malých problémů.” - Henry Ford
Řešení malých problémů
Pustil jsem se tedy do prvních malých problémů. Nejdřív jsem si zjistil něco o historii. O burze cenných papírů, o NYSE, o krachu na burze, abych zjistil, co nejhoršího mě může potkat. Což je mimochodem jedna z obav, když se o investování bavím s někým nezkušeným - že o všechno přijdu. Za posledních 100 let proběhlo více jak 6 velkých krachů na burze, kdy burzovní indexy spadly o desítky procent. Vše se ale nakonec vrátilo zpět a dokonce ještě výš. Mrkněte třeba na tento článek na Warengo.
Dále jsem si koupil tento výborný kurz na Udemy, který mě v 11 hodinách provedl vším, co jsem potřeboval vědět, abych mohl začít. Nejlépe utracených $10 ever!
Jako další skvělý zdroj určitě zmíním Investopedii a její Investing Essentials.
No a samozřejmě Warengo a skvělé články zde. Ty jsem objevil v průběhu tohoto roku, vy máte výhodu! Jednoznačně doporučuji odebírat zdejší newsletter. Je to jediný newsletter, který každé ráno otevřu a přečtu na cestě do práce. A nutno říct, že mně pomohly definovat mou budoucí strategii a hlavně se jí držet, i když se nedaří. Dá se říct, že skoro v každém newsletteru je něco, co mi pomohlo. Rady o tom, jak neutrácet za zbytečnosti, jak se držet své strategie, informace o diverzifikaci, příběhy úspěšných.
Je na vás, kolik času se rozhodnete investování a jeho studiu věnovat. Než se sám pustím do rozhodnutí, podniknu důkladnou analýzu. Stejně tak si rád přečtu něco o historii. Také si vytvářím myšlenkové mapy, které mi pomáhají utřídit si myšlenky. A vám třeba postačí pouze tento článek. Důležité je jedno - začít!
Hledání strategie
Po měsíci intenzivního studia jsem byl připraven! Součástí toho bylo i uvědomění si, jakou zhruba cestou se vlastně chci vydat. Trading nebo investing? Kupování nebo shortování? Jak rozumně diverzifikovat své portfolio? Jaký je můj investiční cíl? Jak dlouho chci držet koupené pozice?
Dobré je, že odpovědi na tyto otázky nemusíte znát hned. Ani já jsem je nevěděl. Až po několika měsících jsem dokázal jasně formulovat svou strategii: technologické růstové firmy (reinvestují zisk do růstu, nevyplácí dividendu), se kterými mám osobní zkušenost. Nakoupit a držet, dokud firmě věřím. Koupit víc, když je celkový trh dole. Přidávat prostředky každý měsíc.
“Pokud vlastníte akcie úžasné firmy s úžasným vedením, tak ideální délka držení akcií je napořád.” - Warren Buffett
Vaše strategie může, pravděpodobně bude a měla by být jiná. Každý máme jinou historii a jiné zkušenosti, které bychom měli do naší strategie promítnout. Jedině tak jí budete věřit, i když se zrovna nedaří.
Kolega krásně shrnul jeho zkušenosti s obchodováním do 5 bodů, které bych s vámi rád sdílel:
- Investuj do toho, co znáš a máš rád. Díky tomu budeš mít motivaci se učit a číst zprávy.
- Kontroluj své portfolio pravidelně a ujisti se, že odpovídá tvé dlouhodobé strategii.
- Zeptej se expertů. Ti už udělali spoustu chyb a rádi se o ně podělí.
- Drž své emoce zkrátka! Nikdy nedělej emotivní rozhodnutí, může to vést k pohromě.
- A nejdůležitější - neinvestuj peníze, které si nemůžeš dovolit ztratit.
eToro byla jasná volba
Po teoretické náloži bylo potřeba zjistit, kde si akcie můžu koupit. Na trhu je mnoho řešení. Přes finančního poradce, banku, burzovní dům či online přes aplikaci. Pro ty, kteří chtějí začít online, doporučuju buď Revolut, který tuto možnost přidal v průběhu loňského roku nebo právě eToro, pro které jsem se nakonec rozhodl já. Zkoušel jsem také Interactive Brokers, ale jejich rozhraní mi přišlo nepřehledné a pro začátečníka komplikované.
Byl pro mě důležitý listing amerických firem (hlavně na NASDAQ), do kterých jsem chtěl investovat, pěkné UI webové a mobilní aplikace, funkce a hlavně stabilita dané firmy. eToro bylo založeno v roce 2007, má přes 13 milionů uživatelů z celého světa a je regulované CySEC. Po roce na této platformě můžu říct, že se zde cítím naprosto bezpečně.
Účet jako takový je zcela zdarma a obchodovat můžete od $50 (~1100 Kč). V dnešní době si lze kupovat i pouze část akcie. Při registraci je potřeba uvést osobní údaje, přiložit průkaz a účet např. za elektřinu pro dokázání adresy. Toto je naprosto běžný postup u všech poskytovatelů.
Na eToro se platí za 2 věci - první je výběr, kde poplatek činí $5. Což je nic za celou platformu, kterou máte zdarma. Druhý poplatek je tzn. spread fee. Jde o rozdíl mezi cenou za nákup a prodej akcie. Zde je video v angličtině. Ve zkratce, jde o zanedbatelnou částku (v centech), kterou většinou do pár hodin či dnů získáte zpět.
eToro je social trading platforma. Disponuje akciemi, ETF, krypto, komoditami nebo měnovými páry. Social zde znamená “něco jako Facebook”. Každý má svůj profil, soukromý nebo veřejný, u kterého je vidět, do čeho investujete, jaké máte výsledky nebo rizikové skóre. Můžete také psát a číst příspěvky ostatních lidí.
eToro je navíc unikátní díky svému “popular investor” programu. Místo výběru konkrétních akcií můžete investovat do tradera či investora, jehož strategie vám sedí. Ten se postará o veškerý heavy-lifting a vy jen profitujete. Funguje to jednoduše ve stylu “Tady máš $1000, věřím ti, postarej se mi o ně” a ty nejlepší se vám o ně velmi dobře postarají.
Největší populární investor na eToro má necelých 30 tisíc lidí, kteří mu svěřili přes 90 milionů dolarů (skoro 2 miliardy Kč). Wow! Pak je tu případně moje maličkost. Jakmile jsem objevil, že něco takového na eToro je, rozhodl jsem se to vyzkoušet. Zaujalo mě to víc a víc a končím rok s necelou stovkou lidí, jimž spravuju kolem 3 500 000 Kč. Je to skvělý pocit zadostiučinění. Zároveň jde o nesmírnou zodpovědnost, kterou beru s naprostou vážností.
Součástí většiny (ne-li všech) online platformem je virtuální účet. Na eToro máte k dispozici $100.000, se kterými si můžete hrát a vyzkoušet, jak by se vám dařilo. I když máte k dispozici přes 2 miliony virtuálních korun, doporučuji otevírat pozice s částkami, za které byste je otevírali ve skutečnosti.
Začal jsem tedy s 20 000 Kč, nějakých $900 v lednu. Otevřel jsem zhruba 4 pozice po $200. Po dvou týdnech a 4 % v plusu jsem věděl, že je na čase vložit reálné peníze.
Jdeme nabít ostré!
eToro umožňuje otevřít účet v EUR nebo USD. Neporučuji posílat na eToro přímo přes účet v korunách. To jsem udělal jednou a při 20 000 Kč mě to stálo 500 Kč poplatek.
Doporučuji si založit účet u Revolut, který má skvělé kurzy. Revolut používám již roky při cestování do zahraničí. Samotný proces začíná převodem CZK z českého FIO účtu na český Revolut účet. Směna CZK na USD probíhá za minimální poplatky (halíře až koruny). Následně jsou USD vloženy na eToro skrz Revolut USD kartu. Celé to zabere zhruba 3 minuty.
Začínáme!
Mé začátky byly skvělé. Za 6 týdnů jsem byl v plusu 10 %. Wow! Moje peníze vydělaly první peníze! Říká se, že 10 - 20% za rok je úspěch. Já to měl za měsíc a půl.
Jenže pak přišel covid-19. Od finanční krize v roce 2008 trhy dlouhodobě rostly. Po 12 letech jsem přišel já, užil si svůj měsíc euforie a vzápětí se propadl do ztráty -20 %. Všechno spadlo, stejně jako Nasdaq, index technologických firem, který během čtyř týdnů propadl o 34 %.
Tento propad mě utvrdil v tom, co už Warren Buffett dávno ví:
“Ze včerejšího růstu nemá dnešní investor vůbec nic.” - Warren Buffett
Jak se píše na InvestGuru.cz: “To, že nějaký fond vydělal loni 10 %, neznamená vůbec nic. Hned zítra může být i 10 % v mínusu. Pokud jste včera neměli zainvestováno, nemá včerejší růst pro vás žádný přínos. Musíme pracovat s budoucností, svými finančními cíli a být připraveni na různé scénáře.”
Krásně to ilustruje následující obrázek, který popisuje emoce, jež hýbou trhem. Když cena roste, lidé se bojí, že přijdou o skvělou příležitost (FOMO) a nakupují. Při krizi a strachu se lidé uchylují k více konzervativním metodám, ukládají peníze do zlata či vládních dluhopisů nebo prostě nechají ležet prostředky na účtu.
Když však za týden přijde vaše portfolio o 19.39% své hodnoty, přicházíte o peníze, emoce křičí “Prodej to!” a pochybujete o své strategii, nemáte moc náladu na citáty. Nebo ano? Možná tohle je přesně situace, kdy tyto citáty dávají největší smysl!
Položte si otázku: Je problém ve vašich firmách nebo padá celý trh? Technologický trh padal nejvíce, jelikož předtím právě on nejvíce rostl, ale fundamenty se nezměnily. Mé firmy jsou v pořádku, zdravé. Není to tak, že by třeba Apple měl novou konkurenci a produkty se přestaly prodávat.
Naopak, zavřete celý svět doma a máte vynucenou digitalizaci na všech úrovních. V tu chvíli jsem si vzpomněl na další citát:
“Je to úplně jednoduché. Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach, kdy ostatní jsou chamtiví.” - Warren Buffett
A přesně to jsem udělal! Když bylo všechno dole, nakupoval jsem. A tuto strategii si držím dodnes. Jen díky tomu se mi podařilo otevřít pozice jako níže na obrázku, kdy Tesla od března vyrosla o 629 % a Fiverr o 500 %. Tyto firmy jsou ukázkou extrémního růstu, nicméně i zbytek stojí za zmínku. Mrkněte na mé portfolio, rozklikněte konkrétní firmu a uvidíte všechny obchody. Např. Shopify je od března nahoře o 259 %, DocuSign o 153 % a Apple o 118 %.
Tato strategie mi zajistila průměrný měsíční růst o +13.62 % po následujících 5 měsíců, než přišla mírná korekce.

Toto je extrém! Je úžasné, že se to stalo a jsem za to neskutečně rád, ale plně si uvědomuji, že příští rok bude mnohem nižší. Osobně mířím na zhodnocení 30 % za rok a i to je velmi ambiciózní.
Po zbytek roku jsem piloval svou strategii, hledal korelace mezi zprávami a cenou akcií, prohluboval své znalosti, diskutoval o akciích a investování s ostatními, měl strach, když ostatní byli chamtiví a byl chamtivý, když ostatní měli strach. Také jsem popsal 4 nástroje, které mi pomáhají mít aktuální informace.
Celkem jsem tak na eToro poslal zhruba 465 000 Kč, průměrně tedy necelých 40 000 Kč měsíčně, a po 12 měsících skončil v přepočtu na přibližně 950 000 Kč.
Co jsem se naučil
Ne všechny mé obchody byly úspěšné. I přes veškeré hodiny strávené analýzou firem a čtením novinek je potřeba počítat se ztrátou. Z celkem 122 mých obchodů (otevření pozice) jich 15.57 % bylo uzavřených se ztrátou, která průměrně činí -5.45 %.
Nicméně ta většina, 84.43 % profitabilních pozic, se může pochlubit průměrným ziskem +67.13 % na pozici.
Ne všechny vaše obchody musí být úspěšné. Někteří říkají, že 20 % jejich portfolia vydělá 80 %.
Lze začít i s pár tisíci měsíčně. Není potřeba posílat měsíčně 40 tisíc. 114 % je 114 %. Záleží na vás, kolik můžete a chcete. Doporučuji ale posílat pravidelně každý měsíc.
Jednak díky složenému úročení můžete i ze stovky udělat 10 000 Kč. Druhak si vytvoříte návyk.
Díky pravidelnému posílání peněz na eToro (mimochodem peníze zde mohou být i nealokované, a být tak “mimo” dosah s možností je kdykoliv vybrat) moje equita postupně měsíc po měsíci roste. To je pro mě osobně asi ta nejlepší věc na tom všem.
Nemusíte všemu rozumět, abyste začali investovat. Vzpomínáte na Udemy kurz, který jsem zmiňoval výše? Dokončil jsem ho přesně po roce, v prosinci 2020. To, co jsem se dozvěděl v prvních 5 hodinách mi stačilo na to, abych mohl začít investovat. Začněte s málem, učte se ze svých chyb, experimentujte. Jakmile máte důvěru v to, co děláte, začněte přihazovat více.
Několik mých známých, kteří se letos také rozhodli investovat, začínali se slovy: “Tak, dal jsem tam prvních 20 tisíc, vyberu to, až bude na Lambo.”. Dokud je to žert, je to v pořádku. Ale co když není? Nikdo nechce bohatnout pomalu. Ale pokud to myslíte vážně, je to ta správná cesta. Jinak se vystavujete zbytečně vysokému riziku.
Na druhou stranu, co znamená pomalu? Ukažme si to na příkladu. Začínám investovat. Pravidelně budu posílat do akcií 5 tisíc měsíčně. Buďme ambiciózní a počítejme s 20% ročním zhodnocení. Po 10 letech mám v akciích 1 880 476 Kč. Po 20 letech pak 15 548 259 Kč.
S tím už se dá pracovat, ne? Pokud je vám 30, v 50 letech můžete mít přes 30 milionů a v klidu odejít do důchodu. A pokud si chcete v tom důchodu i sem tam povyrazit, posílejte 10 tisíc. Po 10 letech máte v akciích 3 760 953 Kč. Po 20 letech pak 31 096 518 Kč.
20 % průměrně po dobu 20 let se povede málokomu. Resp. víme, že 20.5 % je průměrné roční zhodnocení Berkshire Hathaway, firmy Warrena Buffetta, jednoho z nejbohatších lidí planety. On to navíc zvládl od roku 1965.
I kdyby se ale povedlo “pouze” těch 10 %, tak je to o 15 548 259 Kč víc, než kdybyste neinvestovali vůbec.
Co teď?
Možná jsem teď bodl do vosího hnízda. Investuju do hyper rostoucích, často trendy firem, které neskutečně vyletěly nahoru. Ignoruju všemožné analytiky a poměrové ukazatele jako P/E, PEG atp. (což je znalost, bez které můžete v klidu začít). Někteří předpokládají recesi, jiní zase výběr zisků, a tedy pokles hodnoty akcií. Možná můj druhý rok investování nebude tak veselý. Ale to mi je jedno. Já tu jsem pro long-term. Bude 2021 horší? Za pět nebo deset let to nebude podstatné.
Jestliže jsem vám tímto textem dodal odvahu a ukázal, že i člověk neznalý ve světě investování může s investováním začít, cíl svého článku jsem splnil. Nyní vám zbývá skočit na eToro, vytvořit si zdarma účet, hrát si ve virtuálním účtu a jakmile se na to budete cítit, koupit si svoji první akcii!
Pokud máte jakékoliv otázky, budu moc rád, pokud mi napíšete do komentářů. Odpovím jak nejlépe dokážu.