Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
17.01.2021 17 minut čtení

Můj eToro příběh aneb z 20 000 Kč na 950 000 Kč za jeden rok

Příběh o tom, jak jsem začal investovat bez jakékoliv předchozí zkušenosti s finančními trhy a zvýšil hodnotu svého portfolia o +114 % za jeden rok. A především inspirace a praktický průvodce pro ty, kteří váhají.

Investování v libovolné formě, je něco, co vím, že už budu dělat do konce života a vy byste měli také, i když o tom zatím nic nevíte. Tak jako já před rokem.

Nejsem zkušený investor, ani tak nechci působit. Mnozí zkušení nemusí souhlasit jak s mojí strategií, tak s výběrem akcií. Má strategie je středně riziková a není pro každého. Podle všech kalkulaček a analytiků je většina “mých” firem nadhodnocená. Tento rok byl pro mnohé nejhorší, pro jiné nejlepší.

Je pravděpodobné, že jsem dosáhl tak vysokého zhodnocení právě díky covidu. Nicméně…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +120
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Ono o roku 2020 se jako o normálním prostě opravdu nedá mluvit a o akcích speciálně. Já taky začal jako začátečník právě hned jak začal Covid a vše bylo dole. Lepší doba na začátek snad asi neexistuje. Jelikož jsem chtěl ale do něčeho co znám, co je mi blízké a neměl jsem tolik peněz, zvolil jsem Fio Banku, když už aspoň ty malé peníze za poplatky za nákup posílám české společnosti a né nějakému etoru co mě pořád otravuje svými trapnými reklamami. 

  A bylo to opravdu lehké, držel jsem se jen Pražské burzy, kde je výběr minimální možná ale jsou tam super dividendove tituly na držení, což je moje strategie zatím. Zisk momentálně kolem 60%... Nejvíc se mi povedl nákup Stock Spirits za cenu asi 52 Kč, momentálně je přes 80 a to ještě vyplatili dividendu a v Únoru další. Ale prostě nebýt Covidu pochybuji že bych byl v nějakých velkých ziscích a uvidíme co bude letos a i když teď mám nějaké peníze navíc tak všechno je teď tak nahoře, že se mi do toho další peníze posílat nechce.

  +11
  • Souhlas, 2020 byl něco výjimečného. V článku zmiňuju, že i těch 20 % je ambiciózní, stejně tak že tenhle rok může být vše jinak. Doufám však, že tenhle článek pomůže pár lidem vstoupit na burzu a začít s investováním. Díky moc za reakci a držím palce v 2021! 🤞

   0
  • Jo tohle vnímám jako zdravej pohled na věc. Ono totiž to nejhoršího co se začátečníkovi může není to že přijde o půlku účtu. Ale právě to že vydělá obrovský prachy a získá pocit že je to vlastně úplně jednoduchý. Posle tam ještě víc peněz, začne obchodovat na páku. A pak teprve přijde ten první pořádnej průser.

   +2
  • @petikPetik naprostý souhlas. Na etoru mám obchodování bez páky jako součást mé strategie.

   0
  • Stock byl dlouho dole, vylezl nad 60 snad po 2 letech, ale dobře, že tak.

   Banky udělaly strašně moc, KB byla pod 500 a je na 700, ale u bank je riziko propadu a velkých výkyvů největší.

   Dividendou potěšil i ČEZ a Kofola.

   Obchoduji převážně PSE a přes Fio, člověk má přece jen pocit, že domácí firmy stíhá více sledovat, nebo nevím, jak to vyjádřit. Hlavně se tady akcie prodávají za drobné oproti US. Myslím cena jedné akcie tady je většinou do 1000Kč, ale v USA moc akcií do 30USD není. Tedy přikupování po 5000Kč je někdy kupování 1ks akcie měsíčně.

   Na naučení je Fio fajn, ale jdu pomalu přesouvat aktivity na US burzu - proč?

   Množství firem je tam daleko větší jak celkově, tak v různých oborech. Tady - jeden ČEZ (energetika), 3 banky, jedna telekO2munikace, prostě malý výběr. Nemá cenu kupovat firmy mimo PX, tam je likvidita nula celá nula nic.

   A další důvod je růst. V CZ jedeme na dividendy, ale v US se jede většinou na růst a někdy oboje nebo jen dividenda s menším růstem. Tedy můžu si vybrat strategii. Potenciální roční zhodnocení jednoho titulu nebo celého portfolia, indexu, atd. je tam ale násobně větší.

   Good bye PSE, welcome to NYSE! 😉

    

   Tento komentář není konkrétní investiční doporučení, blablabla, znáte to.

   +2
 • Jakube, díky za článek.  Je perfektní, že se dělíte o informace a to co se Vám povedlo, ne každý to udělá o to více je škoda, když pak na Vás někdo "útočí" ale nenapíše k tomu pádné argumenty. A Vy mu přesto věnujete odpověď a Váš drahocenný čas.  Toto by měla být platforma, kde by měl být každý vděčný za informace, a pokud s nimi nesouhlasí, pak dát proti názor, a vysvětlit ho, takto se učíme všichni a o to tu jde. A jak je vidět vy se jiným názorům nebráníte a to je super. Takže moje rada, protože jsem si tím také prošel, nevěnujte čas těm, co nejsou schopni reagovat slušně, ale věnujete čas především těm (když už to budete dělat :)), kteří mají zajímavé protiargumenty, tím se člověk učí nejlíp :) ..jinak velká gratulace k úspěchu

  +5
  • Davide už pomalu pracujeme na systému Karma (dnes zatím jen číslo v profilu), který mnohonásobně zkvalitní diskuze na Warengo. Jednoduše, kdo bude mít špatnou karmu (uráží v diskuzích, útočí bez argumentů apod.), ten se bude moci do dění na Warengo zapojovat čím dál méně. Bude to automatický systém, takže žádná cenzura nebo něco podobného, ale jednoduše samoregulační nástroj pro udržení vysoké úrovně na Warengo.

   +15
  • @milan to je super, za ty léta jsem viděl mnoho diskuzí a mnoho skvělých lidí, kteří se chtěli o něco podělit, ale velmi často jejich aktivita a chuť něco sdílet skončila na nepříjemných komentářích - a tím nemyslím jiný názor, naopak ten je to co dokáže článek a informace z něj nakonec pozvednout

   0
  • Souhlasím, i my tu chceme plodnou diskuzi a různorodost názorů. Ale jestli něco fakt kazí dojem z jakékoliv platformy, jsou to agresivní a často anonymní lidi bez argumentů, a to na Warengo opravdu nechceme, protože to nepomáhá nikomu.

   +4
  • Díky moc za komentář! Snažím se tyto lidi aspoň trochu šťouchnout, ať to rozeberou a často to udělají a já se dozvím jiný pohled nebo něco nového. Ne vždy se to ale podaří a sráží to pak motivaci trochu 😊 Karma je super nápad!

   +1
 • Perfektný článok.Etoro používam 8 mesiacov a neviem si to vynachváliť ( zhodnotenie 2020 = 54%). Forma "sociálnej siete" je super nástroj pre každého začiatočníka :-)

  +5
  • Díky moc, souhlas s platformou! Je potřeba brát některé komentáře s rezervou (např. když křičí "Bitcoin is going down, sell!", když je v minusu půl procenta 😀 celkově každopádně super. Držím palce do 2021!

   0
 • Mně osobně se na eToro líbí, a vy to Jakube v článku zmiňujete, že mi dovolí kopírovat jiné uživatele, tzv. "popular investor". Například uživatele s historií sahající do roku 2013 viz Jeppe Kirk Bonde 😏https://www.etoro.com/people/jeppekirkbonde/stats

  Takže já, ač kompletní začátečník a laik, mohu pozorovat růsty, pády, bavit se tím. Samozřejmě, nemám v tom miliony. Osobně pak mám toto investování jako hobby s měsíčním vkladem 3-5 % příjmů (beru to jako výdaj zábava). Ale i tak mám portfolio diverzifikované do několika popular investorů dle zaměření - akcie, ETF nebo komodity, případně diverzifikace samotných ETF.

  Hodně štěstí v roce 2021! 🙏

  +4
  • Proč nevydelavat peníze a u toho se ještě pořádně bavit, co? Díky moc a taky hodně štěstí!

   0
 • No tohle je pro mě další signál že bych měl začít uvažovat o exit strategii z trhu. Fakt škoda schází mě cca 1 rok abych se komplet vyhnul daneni drtivé většině portfolia. Ale když se děje tohle tak je to známka toho že brzo to celý půjde do kopru.

  +4
  • Co ta negativita a arogance? Co znamená "když se děje tohle"?

   0
  • @jakubkratina V podstatě ten dulezitej citát od Buffeta máte v článku uvedenej 😀 Ale rozepisu to. Optimismus v trhu je teď na historickém vrcholu přestože jsme právě skončili jeden z nejhorších roku co se vytváření reálných hodnot týká. Do investování se pouští v podstatě kdokoliv a dokonce je v takové extázi z úspěchu že mu po roce zkušenosti nepřijde divný psát články a investovat peníze jiných lidí. (Osobně obchodují a investují na ostro cca 10 let a studoval jsem to dalších 5 na necisto ale na tohle koule zatím nemám ... Možná proto že jsem zažil i něco jiného než jen přehnaný bullish market) V podstatě v tom článku ani nic extra špatnýho nevidím. Kromě teda doporučení etoro oproti IB protože IB má "moc složitý rozhraní" to mě přijde jako fakt bizzar a svědčí to o tom že eToro má úspěch s primitivním rozhraním primitivním přístupem a službami právě protože ti co teď lezou do trhu chtějí všechno hned a nejlépe co nejjednodušeji. .... Když se tohle děje .... To je přesně to o čem mluví ten Buffetuv citát. Nikoliv o tom co se stalo na jaře 2020 a ti co rádi eToro to vyhodnotili jako "krach" ... to nebyl žádnej krach. Ten pravděpodobně přijde právě protože lidi co jsou v trhu ani ne rok a myslí si jak je to lehký s easy rozhraním od eToro je teď velká velká velká hromada.

   +20
  • Super reakce, díky moc. Každopádně pár věc v ní máte špatně. Naopak v článku zmiňuju, že chtít zbohatnout rychle je špatně. Stejně tak jsem nikde neřekl, že je to lehký, hlavní je začít a dělat chyby. A tak bych mohl pokračovat. Každopádně díky za ní, dává mi to v podstatě smysl 👍

   +2
  • K tomu IB vs eToro rozhraní bizaru. Co je cílem ty aplikace? Obchodovat. Ne učit se to rozhraní. Proč bych měl trávit hodiny učením se nástroje, když tu mám lepší alternativu, která mi naprosto stačí, plní můj cíl a můžu ten usetreny čas věnovat třeba analyze firmy? Tomu se říká UX a etoro je zde vítěz.

   +4
  • @jakubkratina No ono je to rozhraní u IB složitý protože nabízí mimo jiné 10+ orderu na vstup a výstup z obchodu který mají jemné nuance. Jasně že v 99% případů je nepoužijete ale minimálně dobrý vedet k čemu slouží a jakej mají smysl. Když to víte zas tak složitý vám to nepřijde a naopak to pomůže uvědomit si spoustu věcí jak to celý funguje na tom trhu. Když to prezenu teď tak je potom dost blbý začít obchodovat bez pochopení treba toho že stoploss není nic jinýho než market order + trigger. Ono to pak v 99% případů vyjde ale v 1% pak nováček čumí jak těle na nový vrata jako že když měl stoploss na 200$ ztrátě mu to vymazalo 1500$ z účtu. A to se stalo právě tím že se o ty "složitý věci" nikdy nezajímal a unikl mu s nima i naprostej základ.

   +2
  • Souhlas, je dobrý to vědět, není to ale nutné pro začátek. Myslím si, že je dobré někde začít, mít reálná očekávání, párkrát se spálit a postupně se v tom zlepšovat. Každá platforma má své pro a proti, jinou cílovku.

   +1
 • Super úvod Kubo, myslím, že to dost lidí nakopne, aby se do investování pustili taky :))

  +4
  • Díky moc Milane, v to doufám! :)

   +2
 • Naprosto souhlasím.Hezky napsaný.Ja používám revolut zhruba od září a jsem  nyní  71% v zisku.Myslím že i můj výběr firem je ok.Uvidime co přinese rok 2021.

  +3
  • Díky moc, držím palce!

   0
  • Investování přes Revolut bych se vyhnul obloukem, blokují poměrně často účty a podpora je pak tristní. A čekat pak týdny na nějaké vyjádření... Není to pro každého.

   +4
  • @milanKasal Souhlasím, také jsem odtamtud po počátečním "hraní si" vycouval.

   +2
  • @milanKasal výborně, ale kvůli čemu ty účty blokují? platby na pochybných platformách, porušení podmínek užívání, ke kterým se člověk upíše atd, atd. Tyhle názory přebrané z kdejakého fóra a diskuze na FB mi nepřijdou absolutně relevantní a odradí X lidí od toho, aby si vůbec akciový trh zkusili. Je to jedna z nejlepších možností, kde si může kdokoliv za pár stovek, osahat akciový trh před tím, než začne ve velkém.

   0
  • @pivis15 Směna měn, z korun na eura v hodnotě asi 300 tisíc. Zablokovali účet, asi 2 týdny jsem čekal na živého člověka (do té doby jen robot). Peníze jsem posílal Z a NA účty vedené na mé jméno. Po vysvětlení, že to mám na investici, byli hodně podráždění, že na toto prý není jejich platforma určena a ať se to neopakuje. Je toto snad normální? Účet u nich mám roky a peněz jsem tam protočil dost. 

    

   Pak ještě musím zmínit, že jsem měl problémy přímo v sekci akcií, kdy mi zmizely volné prostředky z prodeje a musel jsem dlouze dokazovat, že to je špatně (taktéž chatování a podporou v řádu skoro 2 týdnů) 

    

   V akciích tam mám už jen 15 tisíc a postupně to stahuji.

   +1
  • @milanKasal díky za odpověď. Tímto se omlouvám za nařknutí z čerpání dat na internetových diskuzích :). Já osobně a pár mých přátel máme právě jen kladné zkušenosti s Revolutem, ale je druhá věc, že tam figuruji jen s částkami kolem 1 000$ na akcie a používám měsíčně na směnu pár desítek € pro investice na P2P platformách.

   Vezmu si tento poznatek ale k srdci.Díky!

   0
  • @pivis15 v pořádku. Ona by ani nevadila obezřetnost při větších transakcích, ale ta neochota komunikovat z jejich strany...

   0
 • @jakubkratina Za mě palec nahoru za tento článek!

  +1
 • Na eToru jsem tradoval téměř 2 roky a musím se podělit o mé zkušenosti, které přišli do bodu, kdy musím účet zavřít a jít dál. Jaké to jsou?  

   

  vypínají obchodovatelnost akcií dle libosti (dneska třeba Gamestop), ale ze zkušenosti často vypínají na 10-15 minut akcie před earning reportem i když je burza otevřena (stalo se mi tak, že jsem nemohl rychle uzavřít pozici letecké společnosti s 15% profitem, jelikož mi vypnuli tlačítka close na 10 minut)

  spready jsou doslova šílené u některých titulů

  kurz při převodu do CZK do banky je horší, než mají taxi praha

  automaticky mi uzavřeli bez vysvětlení pozice (osobně se mi stalo 3x při rychlém růstu mých crypto pozic) - pamatuji si jak mi v noci zavřeli pozici bitcoinu, který byla o 20% více přes noc v roce 2019 abych neměl profit - opět to hráli na technickou chybu

  donedávna byl poplatek 25 dolarů za výběr, ale teď už je naštěstí jen 5 po tisících negativních recenzí na trustpilotovi

  Plus vidím jen v tom, že je platforma svižná a má skvělé UX, ale to je vše, žádné jiné plus mě bohužel nenapadá a to jsem chtěl mít eToro tak moc rád :(

   

  Jakou zkušenost máte s eTorem vy? Přijde mi, že tu většina článků vychvaluje eToro do nebes bez jediné chybičky

   

  a co najednou nevidím - samé affilate eToro linky v tvém článku, už víme kde je zakopanej pes...zapredaný zapredaný

  +1
  • S podobným názorem jsem se párkrát už setkal. Já osobě jsem žádný ze zmíněných problémů nikdy neměl. Pravděpodobně proto, že jsem investor a na trader. V tom může být tedy ten háčet. eToro může být dobrý pro investory, ne tradery. Neříkám, že to je dobře nebo špatně, vidím si lidi stěžovat při podobných problémech, nicméně já se osobně s ničím nesetkal na víc jak rok. Pro mé účely ta aplikace funguje skvěle.

   Co se týče affiliate linku, v čem je problém? Napsat článek mi zabralo víc jak 10 hodin, účel splnil, přivedl další lidi do investování, tak proč nezískat další peníze od eToro, když je možnost?

   +1
  • Ještě k těm chybám - já nikde neřekl, že na etoro není žádná chyba. Nemluvil jsem o té platformě jako takové, ale o mých zkušenostech s investováním. Již jsem pár menších bugů nahlásil na podporu a jak jsem psal v předchozím, to co jste zmiňoval, se dít může, ale mě se to nikdy nedotklo.

   0
 • Propagovat revult je trochu risk https://www.gamebro.cz/karta-revolut-vas-pripravi-o-penize-bez-vysvetleni/  a podobných článků je na netu o revultu hafo.

  K eToro. Jsou na trhu mnohem lepší brokeři, než je nějaký offshore s kyperskou licencí. Typický reklamní článek.

  0
  • Lepší v čem? Lepší proč? Neznám jinou social trading platformu. eToro není pouze broker. Navíc existuje více jak 10 let, regulované, s valuaci kolem $1 miliardy.

   +2
  • @zs Nerozumím tomu, proč někdo nedokáže ocenit přidanou hodnotu tohoto a jemu podobných článků. Když má Lidl dobré cookies, nikdo nikde nevykřikuje, že na trhu existují lepší alternativy. Zmíní, že v Lidlu mají dobré cookies a ostatní zváží, zda vyzkouší a nebo si dohledají více informací, které jsou pro ně relevantní. Evidentně máte jiné zkušenosti, stejně jako já a spousta ostatních uživatelů. Na eToru jsem našel to, co jinde není, a proto zde využívám jen tuto konkrétní featuru. Pro mě osobně ale nemá vše a tak využívám služeb více brokerů. Vaše sdělení "..na trhu mnohem lepší brokeři.." absolutně nikomu nepomůže. V článku je popsán ideální postup pro úplného začátečníka, kterým autor před rokem byl. Jsem si na 100% jistý, že článek pomůže v rozhodování daleko více lidem, než Váš prázdný komentář.

   K Revolutu - pro platby v zahraničí je k bezkonkurenční. V minulém roce jsem dle přehledu provedl platby kartou v hodnotě přes 500k CZK. Nikdy sebemenší problém. A máte pravdu, podobných článků je hafo, ale v drtivé většíně se jedná o uživatele, kteří se snažili provést platby na pochybných stránkách nebo kteří využívali spořící účet (v UK). To je samozřejmě nemilé, nicméně se to netýká občanů ČR.

   Doporučil bych Vám napsat podobně obsáhlý článek na jakékoliv téma (dle názvu účtu Trading Info bych očekával i nějakou kvalitu). Sám poznáte, že kritizovat je snadné, ale vytvořit hodnotu už ne.

   Vám @jakubkratina děkuji za článek. Nejsem začátečník, ale i z Vašich postřehů jsem si uvědomil nebo osvěžil své myšlenky. Přeji mnoho štěstí do budoucna.

   +11
  • @michalP Díky Michale, krásně řečeno. Hodně štěstí i vám!

   0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím