Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
17.01.2021 4 minuty čtení

Buffettovo pravidlo "20 pozic", které dokáže zlepšit i vaši finanční situaci a investiční výsledky

Předpokládám, že mezi vámi není nikdo, kdo by někdy nečetl nějaký citát nebo myšlenku Warrena Buffetta. Některé se v investičním obsahu totiž skrývají doslova za každým rohem. Tuhle lekci ze správného výběru investic jsem ale doposud neznal.

Nevím, jestli to víte, ale Warren Buffett dříve poměrně aktivně přednášel studentům na amerických byznysových školách, a to zejména v rámci programů MBA. A jednou z jeho oblíbených lekcí, kterou velmi často zmiňoval, bylo pravidlo tzv. "20 pozic".

Buffett vše vždy začal slovy: "Mohl bych finanční blahobyt každého jednoho z vás velmi snadno zlepšit pouze tím, že bych vám dal lístek s 20 volnými políčky, takže byste do něj mohli udělat jenom 20 značek - a ty by reprezentovaly celkový počet investic, které byste za celý svůj život mohli udělat. Jakmile byste na kartě…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +33
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Není jednoduché to praktikovat. :)

  +3
 • Počkám na poslední US stimul balíček a budu redukovat. Pak se do 20ti políček vlezu 😁 a pojedu zase zodpovědně.

  +1
 • Jak jde tahle rada dohromady s radou hodně diverzifikovat?

  0
  • @marekKral To záleží, pokud jako jednu investici vezmeme nějaký širší ETF, v podstatě to funguje. Nicméně Buffett odjakživa není znám jako fanda diverzifikace, preferuje raději koncentrovanější portfolio do posledního puntíku zanalyzovaných firem, které se mu opravdu líbí a jsou levné. Nicméně i do diverzifikovaného portfolia lze individuální akcie vybírat minimálně skrz tento myšlenkový vzorec. Minimálně tím, že si navodíte podobný mindset, kdy na každém jednom titulu extrémně záleží a je potřeba neponechat nic náhodě. V podstatě bych to nebral doslovně (a věřím, že to tak ani nebylo myšleno), ale spíš jako obrazné vysvětlení toho, jak zásadní je ono slovíčko "focus".

   +1
Doporučené příspěvky
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky