6 minut čtení

Třicítka na krku a stále finančně strádáte? 5 finančních tipů, které byste měli v tomto věku dodržovat

Ve třiceti letech už máte pravděpodobně načatou kariéru, dosáhli jste prvních pracovních úspěchů, možná jste ve vážném vztahu a už možná i víte, co je v životě důležité. Jak je to ale s vašimi financemi? Tušíte, jaká pravidla byste měli dodržovat?

Třicáté narozeniny jsou mnohdy důležitým životním mezníkem, což se týká i vašich financí. Pokud jste byli v mladším věku finančně zodpovědní, máte na čem stavět. Ve třicátých letech svého života už pravděpodobně budete spravovat vyšší příjmy, můžete mít vícero finančních cílů. Proto je třeba utrácet, ukládat a investovat peníze v souladu s tím, na čem vám opravdu záleží.

Možná už máte, nebo hodláte mít děti nebo přemýšlíte o vlastním bydlení. V závislosti na tom, jak se budete starat o své peníze můžete dosáhnout budoucnosti, které byste chtěli, nebo také budoucnosti, o kterou nikdo nestojí.

Pojďme si projít 5 finančních tipů, které byste měli nyní aplikovat, abyste se přiblížili k životu, o kterém sníte.

1. Zaměřte se na vícero finančních cílů najednou

Řada z lidí má tendenci řešit své finanční cíle jeden po druhém. Je však více než prospěšné pracovat na více finančních cílech zároveň.

Vašimi třemi velkými cíli může být snižování dluhů, budování nouzového pohotovostního fondu a spoření na důchod. Pokuste se své cíle zkoordinovat. Můžete postupně splácet co dlužíte, abyste minimalizovali riziko, že se dostanete v blízké době do problémů.

Na druhé straně byste však měli začít co nejdříve s budováním důchodových úspor, abyste mohli maximálně dlouhou dobu těžit z výhod složeného úročení.

Vyvažování všech finančních cílů může být velmi náročné. Začněte jednoduše. Sepište si své finanční cíle a vypočítejte, kolik vás bude měsíčně jejich dosažení stát. Poté prozkoumejte své měsíční výdaje a se zohledněním nezbytných nákladů se zamyslete nad tím, zda by nebylo možné některé výdaje minimalizovat.

Pokud je vaším cílem odkládat 3 000 Kč měsíčně na důchod, 2 000 Kč měsíčně na mimořádné splátky dluhů a 2 000 odkládat do pohotovostního fondu, přičemž si můžete dovolit odkládat stranou pouze 5 000 Kč, zmenšete úměrně jednotlivé příspěvky vůči vašim volným finančním prostředkům (pokud není možné uspořit na výdajích více). Nezaměřujte se však pouze na jediný cíl.

2. Naučte se propojit lásku a peníze

V době, kdy už za sebou máte 30. narozeniny možná plánujete, že se usadíte se svým partnerem, který tak již má pevné místo ve vašem životě. Nejenže jsou peníze velmi častým důvodem rozpadu spokojených vztahů, jsou také častým zdrojem stresu. Manželé a páry, které spravují své finance společně, však mají vyšší pravděpodobnost, že budou ve svém vztahu spokojení.

Jak zajistit, aby nebyly peníze překážkou ve vašem partnerském štěstí? Spokojené páry mnohem častěji o penězích diskutují. Naplánují si pravidelné měsíční setkání, kde hovoří o svých příjmech, výdajích, dlouhodobých cílech i pocitech, jaké jim aktuální životní situace přináší.

3. Začněte uvažovat o navýšení úspor

Se zvyšujícím se příjmem by měla stoupat i částka, kterou budete odkládat stranou. Pokud vám zaměstnavatel zvyšuje každoročně plat, mělo by úměrně dojít ke zvýšení částky, kterou odkládáte na důchod.

Stejně tak byste měli v průběhu času navyšovat i váš pohotovostní fond. Pokud roste vaše životní úroveň a máte dražší životní styl, měly by se změny projevit i na vašem pohotovostním fondu, tak aby jeho výše stále odpovídala 6násobku vašich životních nákladů.

4. Zastavte plíživé zvyšování měsíčních nákladů

Jak už jsem psal výše, je pravděpodobné, že se vaše mzda od prvních roků v zaměstnání zvýšila. S rostoucím příjmem s oblibou zvyšujete i svou životní úroveň. Častěji se začnete stravovat v restauracích, možná se přestěhujete do hezčího bytu. I když není nic špatného na zvýšení kvality vašeho života, životní styl si může také vybrat svou daň. Než se nadějete, co jste dříve považovali za luxus a odměnu, brzy začnete považovat za samozřejmost, možná dokonce nutnost a výdaje se mohou časem vymknout kontrole.

Pamatujte, že každé finanční rozhodnutí, které ve svém životě učiníte, je kompromisem. Každá utracená koruna může mít i jiné využití. To neznamená, že byste se neměli bavit, měli byste však vážit důsledky vašeho utrácení, než si cokoliv koupíte.

V boji proti plíživému zvyšování životních nákladů pravidelně procházejte své výpisy z účtu. Možná se vám podaří identifikovat i zbytečné a bezduché náklady, které v průběhu času nenápadně, ale výrazně vzrostly.

5. Rozvíjejte klidný přístup k vašim penězům

Hodláte-li se pustit do investování, pak jsou zvláště noví investoři poměrně náchylní k chybám, jako jsou například panické prodeje. Pokud se však blíže podíváte na vývoj akciového trhu, zjistíte, že už jste propásli mnoho růstových období a také řadu propadů.

Na grafu akciového trhu můžete rovněž vidět, že propady obvykle následují mnohem silnější růsty. Je důležité, abyste se naučili s chladnou hlavou sledovat pomalý růst svých investic. Buďte trpělivý a zůstaňte u svého dlouhodobého plánu, aniž byste se snažili porazit akciový trh.

Velké příběhy nevznikají přes noc. Proto jsou malé krůčky vykonávané v průběhu času a dodržování smysluplného plánu nejlepší způsob, jak budovat bohatství.