Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
16.01.2021 4 minuty čtení

4 otázky, které byste si měli položit, když se vaše akcie nevyvíjí dle plánu a hrozí vám ztráta

I profesionálním investorům s dlouholetými solidními výsledky se může stát, že jejich očekávaná skvělá akcie vyrazí opačným směrem, než předpokládali. Co v takové chvíli, kdy vás třeba vaše favorizovaná akcie zklame, dělat?

Ještě před tím, než se vás zmocní panika či obavy a celou pozici za aktuální tržní cenu zlikvidujete, zkuste si tento malý myšlenkový proces, který vám pomůže zjistit, jestli se náhodou chyba nestala na vaší straně:

1. Je vaše cílová cena také cílovou cenou trhu?

Pokud se trhu nedaří dostat k vaší cílové ceně, kterou jste od akcie již v době vstupu do pozice očekávali, je možné, že byste tento cíl měli přehodnotit. Základem je vždy generovat tuto cílovou částku na základě striktně rigorózního modelu, za nimž už ideálně máte dlouhodobé…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Každý nerad prohrává, ale někdy se vyplatí se ztrátových akcií zbavit i se ztrátou a za inkasované peníze nakoupit akcie lepší - růstové či příjmové, které nám něco přináší. Držet ztrátové akcie donekonečna a čekat na zázrak nemá smysl. Ale musíme si být jisti, že akcie je skutečně ztrátová s velmi malou pravděpodobností na zotavení a růst, rozhodně nebudeme prodávat akcie, které se u nás dočasně dostanou do červených čísel...

  +3
  • Držím již 5 let podíl. fond Erste STOCK Biotec u ČS. Hodnota podílu je nyní stejná jako při jednorázové investici, jinak stále padala a vracela se pod svou úroveň. Otázka je, zda se mi nyní docela dlouhá "trpělivost" začne vyplácet, anebo prodat.... Ale trpělivost tu je, alespoň... :-)

   0
  • @ludekKucera1 Je to samozřejmě vaše věc, ale všechny banky se chovají stejně - investují za peníze svých klientů, shrabují za to své zisky a na klienty zpravidla nezbude nic... Všechny zisky si nechá banka, vaše zisky je opravdu nezajímají. Pokud je hodnota vaší investice stále na stejné úrovni, znamená to, že ročně tratíte kolem 2-3% díky inflaci. Má rada je tedy jasná - od takové investice utéct, prodat, nechat si vyplatit a investovat lépe a hlavně na sebe - ne na banku... U banky se nikdy nedočkáte slušného výnosu nad 15%...

   +3
  • @ludekKucera1 Podobný problém jsem řešil u podílového fondu mé dcery - po mnoha letech nevydělal nic. Požádal jsem soud o svolení s výplatou těchto peněz (byl psaný na mou dceru, takže jsem s ním nemohl nakládat, soud mi to povolil), fond se cukal a bránil, ale proti soudu nezmohl nic, peníze vyplatil. Investoval jsem dceři jinam a během krátké doby již vydělává přes 20.000 Kč...

   +1
  • Já vím... když jsem Vás začal "sledovat" na Warengu, někdy v listopadu 20, napsal jsem Vám, že se ozvu s dotazy až zase za rok (ze zdvořilosti) ... Jenže, ono to nejde, ptám se skoro každý týden... :-) Někdy si holt musím "ověřit", zda jsou mé myšlenkové pochody a inv. úvahy správné. Děkuji proto nejen za pravidelné články, ale i že reagujete na jakýkoliv dotaz kohokoliv z nás "zvědavců". Jste "frajer" !!!

   0
  • @ludekKucera1 Pokud vím, rád odpovím, nemám s tím problém, pokud nevím, napíši to na rovinu, nevymlouvám se (často mi chodí dotazy na různé platformy - znám jen ty své, které používám, jiné osobně neznám, bylo by tedy nefér je kritizovat nebo nějak pomlouvat, prostě nevím). Pokud se zmýlím v informaci, umím si to přiznat a omluvit se (např. jsem neměl úplnou pravdu ve zdaňování dividend). Jsme jenom lidé. Můžeme se někdy mýlit.

   +3
  • @ludekKucera1  Pokud je to tento fond s Isinem AT0000A0XYP0, tak se dívám na klíčové informace. Vstupní poplatek 4% a poplatek hrazený přímo z fondu 2,08 % (transakční poplatky v tom nejsou). Když se k tomu přičte inflace 2-3 %, musel by výnos fondu být dost přes 10 %, aby generoval nějaký rozumný zisk. Ale už jen k těm poplatkům je to špatně. ETF mají vstupní 0. Průběžné mají běžně do 0,5%. A pak záleží kde se kupují a kolik stojí jejich nákup. To se dle Brokera dost liší.

   0
  • @Inev  Děkuji za zprávu. Přivítal bych, kdybyste nám nováčkům poradil, které zdroje jsou ideální pro takové objektivní analýzy. Kromě KIID či výročních zpráv, které jsou jednostranné. Děkuji předem.

   0
 • Takže, když budu chtít držet akcii 2 roky a prvních 5 měsíců jsem ve ztrátě, mám se obávat nebo je to příliš krátká doba na to být v obavách?

  0
  • Záleží, jste ve ztrátě, protože padá celý segment, nebo jste ve ztrátě, protože se změnilo něco uvnitř firmy? Musíte si udělat analýzu.  Zmenila se vnitřní hodnota firmy? Má problémy? Třeba z důvodu neschopnosti splácet své dluhy.. Ale naopak pokud firmu potkala jen přechodná špatná zpráva, např zdržení nového výrobku, tak bych určitě vyčkal, opravdu záleží na konkrétní situaci a vaší strategii

   +1
  • Patrik Šafránek vám správně odpověděl. Je třeba takovou akcii podrobit analýze, nepodléhat panice. Sledovat nejen sektor, jak se vyvíjí, ale také jakou má před sebou sektor budoucnost, proklepnout akcii - dluhy a jejich skladbu - krátkodobé, dlouhodobé... Finviz vám ukáže, jak si vede akcie za týden, měsíc, čtvrtletí, půlrok a 1 rok... Jaké má vyhlídky do budoucna podle analytiků... Někdy ani to nestačí a burza se chová nevlídně - mám v portfoliu některé skvělé akcie a přesto jsou dočasně v minusu. Potřebují čas, aby zase vystoupaly. Čtěte také hodně zprávy o takových společnostech - co se u nich děje, jak je hodnotí analytické společnosti. Tam se můžete příčiny dočasného propadu mnohdy dočíst... Teprve, když jste opravdu přesvědčený, že akcie nemá budoucnost, pak se jí zbavte.... Ale po velmi zralé úvaze a analýze.

   +1
  • @Stan1000 

   Děkuji Vám oběma za brilantní a uspokující odpověď. Zatím to právě držím ani ne měsíc, takže to byla taková otázka, která by mě připravila na nejhorší budoucí scénář. A v mém případě je to právě facebook, kde to klesá díky Trumpovi a jeho cenzuře.

   0
  • Nemyslím si, že akcie je ta správná investice na 2 roky. To je spíše lehká spekulace, která může a nemusí vyjít. Pokud bych se podíval na index SP 500, tak na 2 letech byl jeho nejhorší výkon cca -44% (1930) a + 54% (1932). Takže ten rozptyl výnosu je veliký. U 10 letech to je -5,9% a 20%. U 20 letech je 0,3% a 13,6%. Tady jde krásně vidět, že akcie jsou nejlepší investice na dlouhou dobu. Čím déle, tím menší je riziko ztráty. Ale samozřejmě i výnos se zmenšuje. Něco za něco :-)

   +2
  • O Facebook se nemusíte bát... Ten zcela jistě poroste, jen buďte trpělivý...

   +1
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
9 minut
8 minut
7 minut
7 minut
6 minut
10 minut
11 minut
8 minut
4 minuty
5 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
9 minut
8 minut
7 minut
7 minut
6 minut
10 minut
11 minut
8 minut
4 minuty
5 minut