02.11.2021 4 minuty čtení

4 otázky, které byste si měli položit, když se vaše akcie nevyvíjí dle plánu a hrozí vám ztráta

I profesionálním investorům s dlouholetými solidními výsledky se může stát, že jejich očekávaná skvělá akcie vyrazí opačným směrem, než předpokládali. Co v takové chvíli, kdy vás třeba vaše favorizovaná akcie zklame, dělat?

Ještě před tím, než se vás zmocní panika či obavy a celou pozici za aktuální tržní cenu zlikvidujete, zkuste si tento malý myšlenkový proces, který vám pomůže zjistit, jestli se náhodou chyba nestala na vaší straně:

1. Je vaše cílová cena také cílovou cenou trhu?

Pokud se trhu nedaří dostat k vaší cílové ceně, kterou jste od akcie již v době vstupu do pozice očekávali, je možné, že byste tento cíl měli přehodnotit. Základem je vždy generovat tuto cílovou částku na základě striktně rigorózního modelu, za nimž už ideálně máte dlouhodobé výsledky.

Stručně řečeno, kterýkoli kompetentní analytik vám při troše snahy dokáže ze svého modelu vydedukovat takovou cílovou částku, kterou by si přál - ale která zároveň nemusí být ani trochu reálná.

Klíčem je proto zůstat upřímný hlavně k sobě samému/samé. Pokud se vám nějaká akcie libí tak moc, že na ní vidíte jen to, co vidět chcete (tedy to pozitivní), máte zkrátka smůlu. Jak ostatně jednou poznamenal Warren Buffett, můžete si k libovolné akcii cítit, co chcete, ale buďte si jistí, že ona vaše city nikdy opětovat nebude.

2. Ví trh něco, co vy ne?

Když vaše akcie padá jako jediná ze všech srovnatelných firem v daném sektoru/oblasti, je možná načase začít přemýšlet, zda opravdu víte všechny informace, které potřebujete.

V takové chvíli není moc čas nadávat na trh a stěžovat si, že se chová nesmyslně. Chce to naopak klid a schopnost zanalyzovat, které předpoklady jsou již v tržní ceně promítnuty, znovu si projít svou původní analýzu i důvody pro subjektivní rozhodnutí nakoupit.

3. Nezměnila se od vašeho nákupu vnitřní hodnota akcie?

Na akciových trzích se spoustu věcí může stát i přes jednu jedinou noc. Jak dlouho už svou akcii držíte? A jste si 100% jistí, že důvody vašeho nákupu stále reflektují aktuální realitu?

Společnosti se mění neustále. Některé mohou rozjet vlastní franšízu, rozhodnout se pro restrukturalizaci nebo se váš oblíbený výrobce foťáků může najednou rozhodnout vrhnout raději do oboru farmacie (skutečný příběh firmy Eastman Kodak $KODK). Klíčová otázka zní: Má dnes vaše akcie za zády stále ty stejné argumenty, jež ji mají hnát k růstu a ziskům, jako když jste vstupovali do své pozice?

Nedošlo k nějaké makroekonomické změně? Jak vypadá HPD? Nezaklekl na ni nebo na celý segment nějaký regulační úředník? Nemohou v nečekaném vývoji hrát roli třeba i nějaké demografické faktory?

Každý, kdo si prožil rok 2020, má doufám dnes stále v čerstvé paměti a velmi dobře chápe, jak rychle se celý svět dokáže změnit. Ne každý je ale vždy ochoten na základě tohoto porozumění realitě také konat.

4. V kterou chvíli jste ochotni inkasovat ztrátu?

Pokud se vaší akcii ne a ne dařit způsobem, který jste očekávali, je možné, že jste našli hranici svého okruhu kompetencí neboli investiční segment, který je možná kvůli nedostatečným znalostem či schopnostem mimo vaše chápání.

Na tom mimochodem není nic špatného, tento okruh má každý z nás a postupem času ho lze buď skrz tvrdou práci rozšiřovat, nebo skrz aroganci a lelkování zmenšovat.

Je tak klidně možné, že jste narazili na akcii, kterou v tuto chvíli zkrátka ani nemůžete dostatečně pochopit. Dobře, žádný konec světa se nekoná. Investor by si měl umět své "bitvy" vybírat moudře.

Nyní je proto načase rozhodnout se, kdy a za jakou cenu byste měli celou pozici zlikvidovat a přijmout stále ještě únosnou ztrátu, která vás nebude další týden budit ze spaní. Jakmile k ní cena dojde, nechejte svou akcii plavat, zapomeňte na ni a slibte si, že se k ní posléze nebudete v myšlenkách neustále vracet a nic si vyčítat. Trhů a zajímavých nákupů je ostatně nespočet a vždycky je někde za rohem další zajímavá investice, které má smysl věnovat svou pozornost místo utápění se v již uzavřené chybě.

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.