16.01.2021 4 minuty čtení

Pár zajímavých ETF: Blockchain i Vesmír

Pro drobné investory je investování do ETF vhodné, nestojí tolik peněz a obsáhne celkem velkou šířku společností.

I když nejsem zrovna velký fanda ETF a raději investuji přímo do společností, existují i pro mne zajímavé ETF.  Jsou to ETF na blockchainové technologie, těžařské ETF především na měď a ETF na E-komerci.

 

Blockchainová ETF:

1. Siren Nasdaq NexGen Economy ETF ($BLCN) - nejvýkonnější ETF na blockchain. BLCN je velká společnost ETF, která je obecně zaměřena na technologický sektor na rozvinutých trzích po celém světě a která se řídí smíšenou strategií. Fond sleduje index NASDAQ Blockchain Economy Index Reality Shares, který měří návratnost společností zapojených do vývoje, výzkumu, podpory nebo využívání technologie blockchain. Mezi tři největší podíly ETF patří čínská společnost pro elektronický obchod JD.com Inc. ( JD ); Microsoft Corp. ( MSFT ), vývojář softwaru, videoher a počítačových produktů; a Square Inc. ( SQ ), poskytovatele řešení pro mobilní platby. 

Aktuální cena kolem 41,50 USD, loni nárůst + 55 %, dividenda 0,25 USD při dividendovém výnosu 0,6 %

 

2. Amplify Transformational Data Sharing ETF ($BLOK) - BLOK je multi-cap fond, který se obecně zaměřuje na společnosti v technologickém sektoru rozvinutých trhů a konkrétněji se zaměřuje na podniky zabývající se blockchainovou technologií. Fond sleduje smíšenou strategii investování do kombinace růstových a hodnotových akcií. Mezi tři hlavní podíly společnosti ETF patří společnost Galaxy Digital Holdings Ltd. ( GLXY: TSE ), obchodní banka zaměřená na sektor digitálních aktiv a blockchainových technologií; Silvergate Capital Corp. ( SI ), mateřská společnost Silvergate Bank, společnosti poskytující finanční služby sloužící klientům fintech a digitálních měn; a SQUARE ($SQ).

Aktuální hodnota kolem 39,50 USD, loni nárůst + 100 %, dividenda 0,79 USD při dividendovém výnosu 2 %

 

3. Capital Link NextGen Protocol ETF ($KOIN) - sleduje výkonnost indexu Innovation Labs Blockchain Innovators Index (dále jen „index“). Fond obvykle investuje nejméně 80% svých celkových aktiv do cenných papírů indexu. Index byl vytvořen tvůrcem indexu fondu, aby měřil výkonnost diverzifikované skupiny veřejně kótovaných společností, které používají nebo jsou zapojeny do blockchainu („Blockchain Innovators“).

Aktuální hodnota kolem 38 USD,  loni nárůst + 29 %, dividenda 0,16 USD při dividendovém výnosu 0,42 %.

 

Těžařské ETF:

4. Global X Copper Miners ETF ($COPX ) - Fond investuje nejméně 80% svých celkových aktiv do cenných papírů podkladového indexu a do amerických depozitních certifikátů („ADR“) a globálních depozitních certifikátů („GDR“) na základě cenných papírů v podkladovém indexu. Podkladový index je navržen tak, aby měřil výkonnost globálních společností působících v odvětví těžby mědi na akciovém trhu. Fond není diverzifikovaný.

Aktuální cena kolem 32 USD. loni nárůst + 58 %, dividenda 0,44 USD při dividendovém výnosu 1,37 %.

 

5. iShares MSCI Global Metals & Mining Producers ETF ($PICK) - Fond investuje alespoň 90% svých aktiv do komponentních cenných papírů podkladového indexu a do investic, které mají ekonomické charakteristiky, které jsou v podstatě totožné s komponentními cennými papíry podkladového indexu. Index složený z globálních akcií společností primárně zabývajících se těžbou, těžbou nebo výrobou diverzifikovaných kovů, s výjimkou zlata a stříbra. Fond není diverzifikovaný.

Aktuální cena kolem 39 USD, loni nárůst + 32 %, dividenda 1,73 USD při dividendovém výnosu 4,39 %.

 

ETF na E-komerci:

6. Amplify International Online Retail ETF ($XBUY) - Index se snaží měřit výkonnost majetkových cenných papírů (kmenových akcií a depozitních certifikátů) vydávaných společnostmi mimo USA, které přinášejí alespoň 90% jejich příjmů z online obchodních transakcí nebo platforem elektronického obchodování. Fond bude investovat nejméně 80 % svých čistých aktiv (včetně investičních půjček) do cenných papírů, které tvoří index. Je nediverzifikovaný.

Aktuální cena kolem 52 USD, loni nárůst + 80 %, dividenda 0,06 % při dividendovém výnosu 0,11 %.

 

A nakonec připravovaná novinka - ETF na vesmír:

8. ARK Space Exploration ETF ($ARKX) - Toto ETF ještě nenajdete, ale bude založeno tento rok. Sledovat bude vše, co je spojeno s průzkumem vesmíru.

#investovani #etf #blockchain #tezebniprumysl #měď #ecommerce #vesmir

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • @ufouNekm @jirisedlak ETF společnosti ARK se dají koupit na Fio Brokerovi  za poplatek 8E.

  +2
 • Děkuji velmi za zajímavý článek. Chtěl jsem se na jednotlivé ETF podívat blíže a kromě odkaz na yahoo jsem je nikde nenašel (just ETF, broker Degiro a ani Trading 212. Možná dělám něco špatně, poradí někdo. Děkuji velmi

  0
  • Najdete je na FINVIZ.COM, FINANCE.YAHOO.COM, MARKETWATCH.COM...

   0
  • @Stan1000 Díky za rychlou reakci. Pokud jsem je, ale nenašel na mem brokerovi, tak nemohu nakoupit. Nebo existuji ekvivalenty na evropském trhu?

   0
  • No to je problém mnoha investorů. Každý nejvíc sleduje, zda náhodou za nákup či prodej akcií nemusí něco málo zaplatit, ale už se nedívá, co mu laciná platforma přinese. Já raději používám placenou profesionální platformu s mnoha možnostmi, s technickými analýzami (LYNX), i tak se může stát, že ne ke všem akciím nebo ETF se dostanu. Pak je na místě zde vznést obecný dotaz, a investoři vám jistě rádi odpoví, zda jejich platformy umožňují nakoupit to, co požadujete nebo chcete... Ekvivalenty najdete zpravidla na JustETF... Ale už nemusejí mít takovou výkonnost...

   +1
  • @Stan1000 Teď Vám plně rozumím, s investováním (pokud se to vůbec takto dá říci) jsem úplně začátečník - cca 3 měsíce, kde jsem začal řešit nedostatečné zhodnocení mých vydělaných prostředků. A začal jsem přesně jak píšete, i když jsem v podstatě možná štěstím vybral LYNX - tak v té době mně přišla při registraci odpověď, že budu měsíc čekat na registraci. V průběhu času jak se snažím všemu porozumět jsem v podstatě v chaosu. Původně jsem chtěl jen ETF (pasivní aktér), kde bych nahradil doporučení od poradců na jednotlivé fondy, dluhopisy a jejich produkty do kterých ani neinvestují. Jenže jsem nějak podcenil akcie a trhy - nějak mně to fascinuje a mám tendenci se o vše zajímat a hledat co nejlepší firmy na investování. Ale nemám zkušenost a vlastně ani nevím jak na to, takže budu muset ještě něco načíst a nastudovat a zatím spoléhat na ETF. Jinak vaše články obdivuji a musím říct, že se těším, až budu aspoň na 10% Vašich vědomostí a doufám, že to se k těm znalostem snad za několik let dostanu. V tento moment se peru s emocemi (kupodivu kolísaní a risk není až takový problém jak jsem si myslel). Nejvíce s hamižností (nebo jak to nazvat) - prostě mně nestačí zisky 4-6 %, ale nějak mně vadí i 15%, což byl původní plán. Doufám že to odezní :o)

   0
  • Začínat na ETF není nic špatného, je to rozhodně pro méně zkušené investory bezpečnější. Sledujte články, sledujte trh...  Zní to asi blbě, když napíši učte se... Osobně oceňuji vaši vizi dosahovat výnosu 15% - k této výši by se měli snažit dopracovat postupně všichni investoři, je to celkem reálný cíl při správných investicích. K LYNX se dostanete, je tam nyní trochu problém s Brexitem - dříve byly účty ve Velké Británii, nyní se stěhují jinam, proto to zpoždění.

   0
  • @Stan1000 Mohu se zeptat, zda kromě toho, že uvedená ETF na platformě LYNX "vidíte", tak je můžete i zakoupit? U Interactive Brokers to totiž není možné ani u jednoho titulu. Děkuji.

   0
  • @jiriSedlak Je to možné, já ETF téměř nenakupuji. Je pravdou, že mnohé vidím, ale pokud bych dal příkaz, neproběhne. Ale já sem dávám články podle toho, co mne na burze zaujme. U akcií zpravidla nejsou problémy, u ETF se to stává. Pak je dobré vznést všeobecný dotaz - občas jiní investoři s jinými platformami poradí...

   0
  • @jiriSedlak Tak zkuste ISIN IE00BGBN6P67  Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF A

   0
  • 0