15.01.2021 3 minuty čtení

Výsledková sezóna s XTB: JP Morgan

Americké spoločnosti začali zverejňovať svoje hospodárske výsledky za 4Q 2020. Prečítajte si viac v našom článku.

V USA dnes začala výsledková sezóna a prvé zaujímavé spoločnosti, ktoré tradične oznamujú svoje výsledky hospodárenia za predchádzajúci kvartál (Q4 2020), sú veľké banky. Poďme sa teda pozrieť na výsledky banky JP Morgan.

  • Zverejnený zisk na akciu (EPS) bol 3,79 USD, zatiaľ čo sa počítalo s odhadom 2,62 USD. To predstavuje prekonanie odhadov o 45 %.
  • Tržby boli na úrovni 30,16 miliárd USD, zatiaľ čo sa očakávalo 28,7 miliardy USD. Tržby teda prekonali odhady o 5%.

Americké banky predstavovali po vypuknutí pandémie sektor, kde sa počítalo s veľkými problémami. Obavy plynuli najmä z toho, že pri raste nezamestnanosti a problémoch v ekonomike nebudú ľudia a firmy schopní splácať svoje úvery a pôžičky, takže banky vyčleňovali rezervy na krytie zlých úverov. Predchádzajúce kvartály nás však presvedčili o tom, že žiadna apokalypsa sa nekonala a bankám sa paradoxne darilo veľmi dobre. Dobré výsledky boli spôsobené aj tým, že banka stiahla 2,9 miliardy USD, ktoré mala nachystané ako rezervu pre krytie strát. Toto rozpustenie predstavovalo 0,72 USD na akciu, avšak odhady by banka prekonala aj bez započítania tejto sumy. Banka by však stále mala mať vyčlenených približne 30 miliárd USD.

CEO spoločnosti Jamie Dimon spomenul dva hlavné dôvody, prečo banka pristúpila k zrušeniu časti rezerv. Prvým boli vakcíny, ktoré vyzerajú byť účinné. Druhým dôvodom sú vládne stimuly, ktoré držia ekonomiku and vodou. Dimon však dodal, že stále panuje vo svete veľká miera neistoty. JP Morgan má aj svoju trading divíziu. V tejto oblasti sa banke tiež darilo v podstate celý minulý rok kvôli veľkým pohybom na trhu. Tržby z tradingu a investičného bankovníctva boli o približne 20 % vyššie ako pred rokom. Pozitívnou správou pre akcionárov bolo aj nedávne oznámenie banky, ktorá plánuje v priebehu tohto roka odkupovať akcie za 30 miliárd USD. Pri súčasnej cene by to znížilo objem akcií v obehu o približne 7 %. Banky zatiaľ teda nemajú žiadne problémy a predstavujú sektor, ktorý je, v kontexte dnešných drahých akcií, ocenený stále veľmi nízko.

Chceli by ste investovať do akcií spoločnosti JP Morgan $JPM? V XTB si môžete investičný účet založiť prostredníctvom dole uvedených odkazov:

ZALOŽENIE SK

ZALOŽENIE CZ

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.