Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.01.2021 3 minuty čtení

Finanční trhy přivítaly zprávu o stimulu v USA i HDP SRN

Akciové trhy v USA a Evropě včera rostly. Je za tím nová státní podpora v USA za 1,9 bilionu dolarů [40,8 bil. Kč] a o půlku nižší propad německého hospodářství, než se čekalo. Výnosů dluhopisů se zprávy nedotkly.

Finanční trhy ukazují pozitivní náladu. Ta je živena očekáváním dalšího stimulačního balíčku, o kterém včera informoval nastupující prezident USA Joe Biden. Soubor opatření na podporu ekonomiky ve výši 1,9 bilionu dolarů mají směřovat na boj s pandemií covidu-19, ulevit domácnostem a nastartovat hospodářský růst.

Na zintenzivnění boje s koronavirovou nákazou je v balíčku vyčleněno 415 miliard dolarů [8,9 bil. Kč]. Ty půjdou na urychlení vakcinačního programu a na opatření umožňující brzký návrat žáků do škol. Zhruba bilion dolarů [21,5 bil. Kč] jde na přímou pomoc domácnostem a zhruba 440 miliard dolarů [9,5 bil. Kč] mají dostat pandemií nejvíce zasažené drobné podniky. Cílem je jejich hladký návrat na trhy, na nichž působí.

Američané mají nad rámec již schváleného jednorázového covidového příspěvku ve výši 600 dolarů [12 900 Kč] dostat dalších 1 400 dolarů [30 100 Kč]. Dávky v nezaměstnanosti se až do září zvýší o 100 na 400 dolarů týdně [8 605 Kč]. Více než dvojnásobně se zvýší federální minimální mzda, která bude činit 15 dolarů [323 Kč] za hodinu.

Jaká je nyní podpora v USA

Podle analytiků nově zveřejněná data o vývoji trhu práce v USA vykázala růst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než se odhadovalo. Což signalizovalo spíše potřebu dalšího stimulu nežli opak.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf demokratického klubu v Senátu Chuck Schumer uvedli, že balík opatření je krok správným směrem a Kongres jej začne co nejdříve projednávat. Poté co do svých senátorských křesel ve dnech kolem Bidenovy inaugurace usednou dva nově zvolení demokraté z Georgie, bude Demokratická strana disponovat většinou v obou kongresových komorách.

Biden má podle analytiků v plánu zahájit působení v Bílém době velkým ekonomickým stimulem. Demokratický politik, jenž v letech 2009 až 2017 zastával pozici viceprezidenta Baracka Obamy, se ujme prezidentského úřadu 20. ledna. Trhy zprávu o jeho zvolení přivítaly růstem.

HDP Německa propadlo ne o deset, ale pět procent

Další významná zpráva přišla včera z Německa. Propad HDP za loňský rok byl mírnější než po globální finanční krizi. Očekávaný byl celoroční pokles ekonomiky za loňský rok ve výši 5,2 procenta. Nakonec činil pět procent, přičemž ještě v první polovině roku Německo čekalo 10% propad. Ve čtvrtém čtvrtletí německá ekonomika meziměsíčně stagnovala... 

Více: https://www.fintag.cz/2021/01/15/financni-trhy-privitaly-zpravu-o-stimulu-v-usa-i-hdp-srn/

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím