V tomto článku se podělím o 5 důvodů, proč neobchoduji na marži, které mohou sloužit také pro Vás, abyste mohli učinit informovanější rozhodnutí, zda obchodování na marži, na páku, či jinak řečeno na úvěr je pro Vás či ne. Čas od času mi totiž někdo napíše s tím, že by chtěl investovat, že si může vzít úvěr s dejme tomu 5% úrokovou mírou, a že by tyto prostředky dal např. do nějakého ETF, protože viděl, že díky akciím může vydělávat i 10 % ročně. A brokeři dnes běžně navíc nabízí maržové účty, tedy je podle mě užitečné podívat se také na toto.
Prvním důvodem, proč neobchoduji na páku, v tomto případě kmenové akcie je, že nákupem mnoha akcií již svým způsobem investujeme na páku, aniž bychom měli maržový účet či jinak investovali na úvěr. Ihned to vysvětlím. Dejme si konkrétní příklad Occidental Petroleum. Toto je pohled na zdroje financování této společnosti, či jinak řečeno, na rozvahu, na pasiva Occidental Petroleum:
Poslední sloupec této tabulky je poslední známý stav, tedy aktuální data. V horní části vidíme, že společnost má přes 40 miliard dlouhodobého dluhu a leasingů, a celkově 64 miliard pasiv, zatímco níže vidíme, že hodnota vlastního kapitálu náležícího vlastníkům kmenových akcií či pouze 10 miliard dolarů. To je zde zvýrazněno žlutě.
Dále tu máme necelých 10 miliard preferenčních akcií, které jsou seniorní vůči kmenovým akciím, a tedy bychom je pohledu vlastníka také měli započítat jako dluh. Tedy zjednodušeně řečeno, pokud koupím akcie Occidental Petroleum, je to jako kdybych obchodoval na páku 1:8, mám tu totiž 84 miliard pasiv, z toho 74 miliard závazků, zde přičítám preferenční akcie k závazkům, a 10 miliard vlastních prostředků, a tedy mám celkem zainvestováno 84 miliard. Alternativně bychom mohli pouze zvážit dlouhodobé financování, to by páka byla jen zhruba 1:6. Pokud se hodnota společnosti sníží o 15 %, prakticky přijdu o celý vlastní kapitál náležící mně jako vlastníku kmenových akcií.
Tedy čím je společnost zadluženější, tím větší páku jako vlastník tohoto podniku přijímám. Tento pohled vychází ze skutečného porozumění kmenových akcií, kdy se stáváme spoluvlastníky společnosti. Poté mi přijde poněkud šílené ještě k tomuto obchodovat akcie Occidental na marži, protože takto se dané páky násobí. Rozhodně nic pro mě. Důležitý bod, který zde chci komunikovat, je, že zadlužení podniku funguje jako páka, jako obchodování na úvěr, aniž by si to investor amatér uvědomoval. Toto můžeme také často pozorovat na cenách akcií, protože pokud je společnost zadluženější, její akcie je obvykle volatilnější.
Druhým důvodem, proč neinvestuji na úvěr je, že budoucnost je ze své podstaty nejistá. Osobně se snažím vybírat společnosti s nízkými či nulovými dluhy, protože ty jsou takto lépe připraveny na různé scénáře vývoje, a má pravděpodobnost, že ztratím, se tak výrazně snižuje. Pokud bych si vzal úvěr a vložil peníze dejme tomu do amerického trhu, sázím na budoucí vývoj cen akcií. Na tomto grafu od Mohnishe Pabraie vidíme, že historicky se může stát, že se ceny akcií nepohnou nikam i v průběhu 20 a více let.
Např. mezi roky 1898 a 1921 se nepohnuly nikam, to bylo období 22 let. Dále mezi roky 1929 a 1954, opět nikam, mezi roky 1965 a 1982, perioda 17 let: opět byl kapitálový výnos nulový, a nejpozději dosáhly nulového výnosu od roku 1999 do roku 2011. Tedy dlouhé periody růstu se střídají s dlouhými periodami stagnace. Toto je graf, který Vám pravděpodobně Váš investiční poradce neukáže, a pokud ano, nechť je mu složena všechna čest. Budoucí výnosy jsou nejisté, zatímco úroky z úvěru jsou vždy jisté, a tak bychom jednoduše mohli ztratit.
Třetím důvodem pro mě osobně je klid mysli. To, že za své akcie nikomu nedlužím a skutečnost, že nanejvýš mohu ztratit 100 % své investice, mi dává rozvahu a trpělivost, i když jde trh proti mě. Potom se velmi těším na propady cen, protože mohu nakoupit za levno a nemusím trávit bezesné noci tím, že pokles cen na trhu mě vyhodí z mých pozic a já přijdu o významnou část kapitálu. Jasná mysl je podle mě pro investování důležitá.
Čtvrtým důvodem je kultivování trpělivosti. Pokud chcete rychle zbohatnout, založte si podnikání, investování je dlouhodobé akumulaci či ochraně kapitálu. Ten, kdo chce investováním zbohatnout rychle, nachází se na špatné adrese. Tím, že se nesnažím uspěchat své zisky, si možná zdánlivě nelogicky zajišťuji dlouhodobý úspěch.
Zapáté, máme tu Warrena Buffetta z jeho rozhovoru pro CNBC v roce 2018, kde prohlásil: "Je šílené půjčovat si peníze na nákup cenných papírů. Je šílené půjčovat si na něco, co skutečně nepotřebujeme, abychom riskovali to, co potřebujeme." Ten, kdo si v roce 1987 půjčil na investici do Berkshire Hathaway, což v té době byla velmi dobrá investice, tak v důsledku propadu cen na trhu patrně ztratil vše.
Podobně, pokud jste na konci první světové války očekávali znehodnocení německé marky v následujících letech, což by zcela správný odhad, a na tuto transakci jste si půjčili v německých markách a za ně nakoupili zlato, což se na první pohled jeví jako zcela správný krok, několikrát během následujících let byste přišli o všechno s tím, jak ceny na trhu fluktuovaly, přestože Vaše investiční teze byla zcela správná, podobně jako investice do Berkshire v roce 1987.
Buffett dodává, že neexistuje důvod pro investování na marži, kromě toho, když chce někdo zbohatnout rychle, a kvůli tomu riskuje příliš. Lidé rádi hazardují, přitahuje je to, a tak přirozeně hazardují také na investicích. Buffett také zmínil, že je možné investovat bez dluhu a dokonce se přitom dobře bavit a že svět nefunguje tak, že pokud si myslím, že ty prostředky, které mám, jsou příliš malé, tak to nevyřeší to, že jich získám více, protože budu neustále chtít více více - nikdy nebudu mít dost. Důležitým principem je kultivovat spokojenost s tím, co právě mám, a ve svém rozhodování vycházet s upřímné spokojenosti, a ne z nedostatku. Buffett měl na začátku 10 tisíc dolarů a jak říká: byl jsem plně spokojený s tím, co jsem měl.
Zakončím citátem Buffetta a Charlieho Mungera, který říká: "Jsou pouze tři způsoby, jak může chytrý člověk zbrankotovat: liquor, ladies and leverage (česky: alkohol, dámy a páka)." O prosazení těchto principů hodnotového a nudného investování, prostého dodatečné páky, usiluji ve svých vlastních investicích, které sdílím na Portálu rozumného investora.
#akcie #marze #marzovyucet #investovani #investice #buffett #nuda #dluh #paka #occidental #oxy #pabrai #munger #berkshire #zlato
Dobrý den Jindřichu, sleduji Vaše videa na Youtube. Díval jsem se i na video o dividendách. Myslím, že výpočty apod. chápu dobře. Jen mi není jasné, jakým způsobem dostáváte potvrzení o sražené dani od zahraničního správce daně, např. USA. Pokud můžete, podělte se prosím o své zkušenosti i třeba nějakým videem.
Moc pekny clanek, diky! Hlavne za vysvetleni bodu c.1