Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.01.2021 2 minuty čtení

Morning Bell (15. 1. 2021) – Joe Biden představil fiskální injekci v objemu 1,9 bil. USD

Nově zvolený prezident USA Joe Biden po uzavření amerických trhů odhalil svůj stimulační plán v objemu 1,9 bilionu dolarů, který má nastartovat největší ekonomiku světa a urychlit její zotavení z pandemie koronaviru.

V komentáři v hlavním vysílacím čase Joe Biden nastínil fiskální návrh, který zahrnuje pomoc v objemu 415 mld. dolarů zaměřených na boj s covid-19, přibližně 1 bilion dolarů na přímou úlevu domácnostem a 440 miliard dolarů pro malé podniky a komunity tvrdě zasažené pandemií. Hlasy z Washingtonu potvrdily už během čtvrteční obchodní seance, že stimulační balíček by mohl dosahovat až 2 biliony dolarů, což je mnohem více, než očekávaly akciové trhy. Trhy ale na zprávy reagovaly spíše negativně, jelikož v investorském publiku přetrvávají obavy, kdo tyto výdaje v budoucnu zaplatí a zdali demokratický Kongres Spojených států nebude nucen zvedat daně.

Bidenovy komentáře přišly pozdě večer poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell oznámil vize americké centrální banky na oživení americké ekonomiky na virtuálním sympoziu s Princetonskou univerzitou. Powell uvedl, že centrální banka umožní, aby se americký trh práce lehce „přehřál“ a inflace se v průběhu času pohybovala i nad svým 2% cílem, čímž znovu potvrdil očekávání trhu, že centrální banka nebude spěchat se zvyšováním sazeb minimálně do roku 2023.

Během dnešního dne bude v hledáčku obchodníků zejména finanční sektor, jelikož trojice bank z amerického Wall Street zahájí výsledkovou sezónu. Společnosti JPMorgan Chase ($JPM), Citigroup ($C) a Wells Fargo ($WFC) zveřejní v pátek své hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál. FED v průběhu měsíce poukázal na dobré výsledky zátěžových testů a dodal, že banky jsou dostatečně kapitalizované, aby odolaly současnému ekonomickému šoku.

Z makrodat se dočkáme evropské obchodní bilance, amerických dat indexů cen výrobců PPI a průmyslové produkce. V závěru páteční seance mohou komoditní obchodníci sledovat zveřejnění statistiky počtu aktivních ropných věží v USA zveřejňované společností Baker Hughs.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím