16.01.2021 6 minut čtení

Proč byste měli investovat většinu svých peněz na akciovém trhu?

Každý investor chápe, jak je důležité, aby jeho peníze pracovaly pro něj. Nenechává je ležet ladem. Máte to tak stejně? Stále peníze schraňujete na „bezpečných“ místech nebo už jste si uvědomili, že je třeba úspory zhodnocovat?

Jediný způsob, jak můžete zaručit, že nebudete konstantně přicházet o peníze, je jejich #investování. Opravdu. Pokud je necháte ležet na účtu v bance, inflace bude každý rok snižovat jejich hodnotu. Dokonce i drtivá většina spořících produktů v porovnání s inflací prohrává.

Na akciovém trhu můžete o peníze přirozeně také přijít. Budete-li však investovat s dostatečně dlouhým časovým horizontem, tato pravděpodobnost výrazně klesá. Navíc dáte svým penězům výraznější šanci přinést kladné #zhodnocení.

Sestavte si portfolio k obrazu svému

Akciový trh přináší investorům velmi flexibilní možnosti, jak sestavit #portfolio na základě svých cílů. Můžete investovat do růstových akcií a pokusit se „trefit jackpot“. Nebo jít cestou bezpečnějšího investování do dividendových akcií, které vám budou generovat pasivní příjem.

Stejně tak se však můžete rozhodnout pro pasivní investiční strategii a namísto jednotlivých akcií nakupovat celé burzovně obchodovatelné fondy. Volba #strategie je čistě na vás. Nejdůležitější je, abyste přijmuli za svou strategii dlouhodobé držení akciových investic. Pokud nechcete na akciovém trhu investovat dlouhodobě, benefit setrvalého růstu může být poražen vlivem krátkodobých emocí a vy budete v soutěži s akciovým trhem prohrávat.

Aktiva na akciovém trhu jsou také velmi likvidní. To znamená, že je můžete snadno nakupovat a prodávat doslova během pár sekund. Můžete se tak přizpůsobit okamžitě novým informacím. Jiná aktiva jako například nemovitosti jsou mnohem méně likvidní a na vývoj situace vám nedovolí flexibilně reagovat.

Právě možnost okamžité reakce na vývoj událostí však může být i na škodu, zvlášť pokud podlehnete emocím. Ještě jednou bych tak zdůraznil, co bylo napsáno výše. To, že jsou akcie likvidní ještě neznamená, že byste se měli krátkozrace honit za okamžitými zisky. Trpělivý investor = úspěšný investor.

Zaměřte se na vydělávání peněz

Realizace investice na akciovém trhu trvá okamžik a délka její přípravy záleží na vašem investičním přístupu (pasivní přístup nevyžaduje téměř žádný čas), znalostech, zkušenostech a pečlivosti. Podíváme-li se na vývoj amerického akciového trhu, pak to dnes skoro vypadá, že je lepší investovat kamkoliv než se investování vyhýbat – roste téměř vše. Nejedná se však pravděpodobně o dlouhotrvající stav. Aktivní investování by tak mělo zůstat výsadou profesionálů.

Proto bych hlavně na začátku volil raději pasivní investiční přístup a věnoval svůj čas vydělávání peněz. Čím více peněz vyděláte, tím více budete moci investovat a více peněz tak bude moci růst prostřednictvím vlivu složeného úročení.

Zaměřujte se na to, co vám jde nejlépe a tomu se věnujte. V oboru, kterému se věnujete celá léta, pravděpodobně budete mít konkurenční výhodu a za tu jste zaplaceni na pracovním trhu. Pokud jste profesionálem s 15letou kariérou, je pravděpodobné, že bude nějakou dobu trvat, než se dostanete na podobnou úroveň schopností v rámci investování.

Chcete-li být investičním profesionálem, může být. Ať děláte cokoliv, většinou dostanete, co si zasloužíte a pokud chcete zhodnocovat své peníze na akciovém trhu lépe než průměr, bude třeba investování věnovat maximum času a výsledky nemusí být hned na začátku uspokojivé.

Nezapomínejte na pohotovostní fond

Ačkoliv je vhodné investovat většinu peněz na akciovém trhu, existuje jedna výjimka a tou je pohotovostní fond. Hlavní riziko, které spočívá v investování na akciovém trhu je, že budete nuceni prodat vaše investice ve špatnou dobu.

Představte si, že byste vložili všechny svoje úspory na akciový trh začátkem roku 2020 a poté jste byli v březnu nuceni své investice prodat, protože jste přišli o práci a trpěli jste nedostatkem peněz na běžné fungování.

Investujte většinu svých peněz na akciovém trhu, nejprve si ale vybudujte dostatečnou hotovostní rezervu, která bude odpovídat alespoň 6násobku vašich měsíčních výdajů. Budete-li důslední a vybudujete-li si úspory na půl roku dopředu, už vám nebude nic bránit v tom, abyste se pustili do akciové hry.

Tip závěrem

Hodláte-li se v nejbližší době vrhnout do investování například s vyšší jednorázovou částkou, vhodnější bude si větší investici rozdělit na několik pravidelných investic, i když chcete pouze pasivně nakupovat burzovně obchodovatelné fondy. Nevíme, co nám přinese budoucnost, pokud se ale v příštích pár měsících akciový trh výrazně propadne, vy díky rozdělení investic na několik částek dosáhnete zprůměrování nákupních nákladů a vaše investice bude mnohem méně riziková.

Mrkněte na příklad:

Řekněme, že jste se rozhodli investovat nyní 240 000 Kč jednorázově a trh má právě hodnotu 100. Pokud se bude hodnota trhu vyvíjet jako v tabulce níže (výrazný propad v dubnu a květnu) a následné zotavení na původní hodnotu, zůstanete na svém.

 

Pokud byste však svou investici rozdělili na 12 rovných dílů, na konci roku by hodnota vaší investice činila cca 298 000 Kč. Pravidelné investování funguje tak, že v době růstu nakupujete méně podílových jednotek a v době propadu naopak více. Pravidelná investiční strategie tak může fungovat jako zajištění proti výrazným tržním výkyvům. Samozřejmě snižuje i potenciální výnos při býčím trhu, záměrem investora by však měla především být ochrana zainvestovaných peněz.

#akcie #jakinvestovat #akciovytrh #investice #pravidelneinvestovani #pasivniinvestovani #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Hlavně se netrefit do dlouhodobého propadu, jako byl koncem 20. let, nebo po roce 2000...kdo nainvestoval na vrcholu /jaký tady nyní možná máme/, tak si počkal 15 let, než byl aspoň na svých a mezi tím se většinou stane hrozně moc věcí...

    +3
    • já jsem už v pár článcích i zmiňoval, že se například $MSFT až v roce 2017 na svou cenu před dotcom bublinou...takže nic moc investice... I proto jsem tam na konci zmiňoval to pravidelné investování...sám bych teďka velkej ranec peněz na akciovém trhu neinvestoval...

      +1