Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
13.01.2021 6 minut čtení

5 chytrých finančních návyků "superspořičů", kterými dokáží akcelerovat své spoření na důchod

Tu a tam mě vážně baví podívat se - třeba jen ze zajímavosti - na to, jakým způsobem s penězi nakládají "superspořiči" neboli lidé, kteří ještě nejsou tak úplně v hnutí FIRE, ale přesto dokáží uspořit třeba 50 % svých příjmů.

První zajímavou obsahovou skupinou jsou osobní příběhy konkrétních lidí, kterým se něco takového daří a píší texty nebo točí videa o svých konkrétních zkušenostech. Neméně zajímavé jsou ale sociologické průzkumy, které vezmou dohromady větší skupinu takto fungujících lidí a hledají společné aspekty, které tyto lidi spojují.

Jedna taková studie byla v roce 2019 provedena společností Principal Financial Group, která Američanům poskytuje jejich specifické penzijní spořící účty a plány známé jako 401(k). Ta díky svému zaměření nemusela pro zapálené …

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • 6. Nikdy jsem si neužíval života 😅

  +2
  • @Imperial_Finance "Užívání si života" je striktně subjektivní věc a přijde mi, že tvrzení "bez hromady peněz není možné si život užít" je podobné, jako kdyby mi před 500 lety nějaký kněz říkal "bez Boha není možné si život užít". Já třeba za sebe mohu říct, že pokud bych za výše uvedené oblasti (auto, bydlení, cestování, služby) mohl utrácet a utrácel horentní, nesmyslné sumy, asi bych to nepovažoval přímo za "užívání si života". Ve všech těchto kategoriích existuje určitá hranice, od které si už za víc peněz místo vyššího komfortu a bezpečí začnete nakupovat spíš víc a víc starostí, zodpovědnosti a budoucích výdajů. Tím neříkám, že si to někdo nemůže užívat. Ale jsem si 100% jistý, že existuje hromada lidí, kteří v klidu spoří zmíněných 15 i víc procent svých příjmů, a přesto si život v klídku užívají - mimo jiné proto, že vědí, že mají dostatečný finanční polštář nejen pro dnešek, ale i pro budoucnost.

   +4
 • Tyto kritéria splňuje většina lidí......

  -3
  • Divil byste se kolik je lidí, co si žijí nad poměry. Vypadá to že mají ma to mít v pronájmu drahý byt a baworáčka na leasing a přitom žijí od výplaty k výplatě.

   +4
  • @sNBMChannel Zrovna u nás myslím strašidelné statistiky exekucí ukazují, že život nad poměry je poměrně standardní věc.

   +1
  • @sNBMChannel Nedivil, mám část portfolia v p2p půjčkách. Chápu že spousta lidí utrácí za nesmysly. Ale mám normální plat a v mém okolí jsou taky lidi s normálním platem. Nikdo si na úklid nenajímá uklízečku, nový auto si skoro nikdo nekoupí. V dnešní době je i skromný domov drahý. Dovolený se samozřejmě vybírají ve slevě. Tak to vypadá většina, a exekuci má menšina.

   +1
  • @tomasdurcak  Tomáši zdravím Vás, velmi rád čtu Vaše články. Jen občas mám na věci jiný pohled viz. výše.

   Přeji ať se vše daří. 👍

   +1
  • @jirkaDolezal1 Zdravím Jiří, díky za přízeň a rozdílné názory vítám. 😉 Jak píšete, formuje je z velké části naše okolí. Proto třeba já naopak vidím poměrně dost lidí, kteří si žijí nad své poměry a ani dluh jim není cizí, byť si zároveň za ty horentní výdaje žádnou závratnou hodnotu nepořizují.

   0
  • @jirkaDolezal1 mně třeba paní na úklid přijde jako super úspora času. když si uvědomím co vše takový větší úklid domácnosti obnáší a kolik času zabere, tak představa, že si vlastně kupuji zcela volný den s rodinou, třeba na procházce, nebo na výletě na kolech, tak mně to přijde jako věc se skvělým poměrem cena/výkon. samozřejmě tohle je velmi individuální. stejně jako jsem "dovolenou" kupoval pouze jednou jedinkrát v životě (neobvyklá destinace), tak vždy tuhle akci mám rozdrobenou na dlouhodobější průzkum a studium, a pak nákupy letenek, rezervace ho(s)telů a nebojím se pokaždé být v jiné zemi a získat z toho i nějaký fun factor. možná Vás to překvapí, ale taky jsem si myslel, že v mém okolí jsou lidé ze zcela normálními platy a pak jsem nevěřil, když si někdo z nich třeba koupil nové auto. proč?

   +1
Doporučené příspěvky
4 minuty
9 minut
7 minut
7 minut
6 minut
9 minut
6 minut
8 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
14 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
4 minuty
9 minut
7 minut
7 minut
6 minut
9 minut
6 minut
8 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
14 minut