13.01.2021 6 minut čtení

Investováním k milionům

Proč si myslím, že investování je cesta k bohatství a finanční nezávislosti pro každého.

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.

Článek původně vyšel na mém blogu, kde se můžete i přihlásit k odběru.

 

Série Investováním k nezávislosti

#5: Jak začít investovat

#6: Day Trading ze mě neudělá milionáře

#7: Investováním k milionům

#9: Diverzifikace vs. koncentrace

#12: Kolik naspořit? - 4% pravidlo

Tímto příspěvkem chci navázat na předchozí email v kterém jsem popsal, proč už se nevěnuji dennímu obchodování a proč si myslím, že obchodováním se nedá dlouhodobě vydělávat a proč u investování je to úplně naopak. A i malý investor má šanci proti velkým hráčům.

Proč investování není zero sum game

Dlouhodobé investování není zero sum game (česky Hra s nulovým součtem). Úspěšné společnosti zvyšují svůj obrat a své zisky. Tím se stávají hodnotnější a cennější pro nákup. Tedy aby jeden investor vydělal, nemusí nutně jiný prodělat. Stačí, když se zvýší zisky a cena společnosti adekvátně stoupne. Také trh jako celek je každý rok více hodnotnější, protože i státní GDP průměrně roste.

Zdroj: Is investing a zero sum game?

Přínos pro společnost

Vlastnit část úspěšného byznysu, je naplňující. Investor, který kupuje akcie společnosti v které zároveň věří, svým investováním poskytuje dané společnosti kapitál. Díky tomu kapitálu společnost může růst. A řešit problémy svých zákazníků. A tím přinášet pozitivní přínos pro společnost. Proto zastávám jednu zásadu, že investují pouze do společností, které chci aby tvořili budoucnost.

Zdroj: Impact Investing - A force for good

Boj s inflací

Z dlouhodobého hlediska je vždy lepší investovat než neinvestovat. Může se stát, že si vyberete špatnou společnost nebo špatný čas a přijedete o část vložených prostředků. Ale jiná investice to vyrovná a předčí. Jelikož je nastavena inflační politika na 2 % ročně, teoreticky stačí, když překonáte tuhle hranici a jste na tom lépe, než kdyby jste nechali kapitál na spořícím účtu.

Zdroj: Inflation

Miliardáři investoři

Je několik několik ultra úspěšných investorů. Na prvním místě Warren Buffet nebo třeba Ray Dalio a mnoho dalších, kteří získali své bohatství primárně z investování. Také v Česku 4 z 6 nejbohatších lidí je nějakým způsobem spojeno s investováním. A je běžné, že úspěšní podnikatele se stanou také investory, protože své jmění jsou nuceni někde uchovávat.

Zdroj: Seznam nejbohatších lidí v České republice

Pasivní příjem

Výnosy z investování jsou považovány za pasivní příjem. Musíte vložit úsilí pouze na začátku, aby jste zjistili kam budete vkládat finance. Poté už se o investice nemusíte starat, a i když spíte, vaše investice vám vydělávají. Navíc nepodceňujte složené úročení. Úroky, které vyděláte, jakmile jsou připsány dále vydělávají. To je exponenciální růst!

Zdroj: Investing for Beginners: 5 Reasons to Consider Passive Income Investing

Výhoda proti Wall street

Proti manažerům podílových fondů má malý investor výhodu, že v době, kdy cena akcií klesá, je nejvýhodnější nakupovat. Ale v této době většinou lidé ztratí důvěru ve fondy a začnou peníze vybírat. Pokud si jako malý investor budete spravovat majetek sám, nikdo vám nevezme prostředky, když je budete potřebovat nejvíce.

Další výhoda je, že analytici na Wall street jsou většinou ekonomové a musí hodnotit stovky firem. Pokud budete investovat do byznysu, kterému rozumíte a chápete ho máte výhodu. Například já se soustředím do technologických firem, protože mám blízko k technice a jako takové jí rozumím. Ale vyhýbám se podnikům, kterým nerozumím, například farmaceutické firmy nebo rafinerie.

Zdroj: Don’t Assassinate Your Small Investor Advantage

Investování do indexového fondu

Pokud nechcete věnovat čas hledáním konkrétních společnosti. Můžete investovat do indexových fondů. Například S & P 500 index s zhodnocením průměrně 10 % ročně, kopíruje několik společnosti. Je to pasivně menežovaný fond takže o poplatek bývá okolo 0.3 %. Poplatek manažovaných fondů bývá standardně 2 %, a jen málo který fond je schopný pasivní index porazit. Tedy nejlepší strategie pro člověka, který se nechce zabývat investováním, je každý měsíc investovat fixní částku do pasivního indexu. V horizontu 6 let je téměř jisté, že budete mít zhodnocení lepší, než u aktivně manažovaných fondů.

Závěr

Jako malý investor mám výhodu v investování. A každý, kdo neinvestuje a pouze spoří v měně na účtě, nechává se okrádat inflací. Pokud si člověk dá určitě cíle a těch se drží je schopen za delší časový horizont z zněkolikanásobit své mění. A proto jsem se rozhodl vzít management svých financí do vlastních rukou.

Pokud pro vás má tento newsletter má přidanou hodnotu, nebo byste se dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho sním budete sdílet.

 

Služby, které používám

Na mém blogu také můžete zjistit jaké finanční služby využívám. Například jakou službu používám pro nákup bitcionu, jakou na utrácení bitcoinu přes visa kartu nebo na spoření s až 8%

O mně

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Příspěvek

Pokud byste mě chtěli podpořit, můžete mi třeba za bitcoin koupit kafe. Lightning Network LNURL QR code pro darování libovolné částky:

LNURL podporováno: Blue Wallet, Wallet of Satoshi, Phoenix

Onchain adresa: bc1q5pwqneuucphjgqpqdsyfhlmlaz6cs9w24x3su4

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.