12.01.2021 6 minut čtení

Day Trading ze mě neudělá milionáře

Rozhodl jsem se sepsat seznam důvodů, proč si myslím, že pro většinu lidí je špatný nápad se pouštět do denního obchodování.

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.

Článek původně vyšel na mém blogu, kde se můžete i přihlásit k odběru.

 

Série Investováním k nezávislosti

#5: Jak začít investovat

#6: Day Trading ze mě neudělá milionáře

#7: Investováním k milionům

#9: Diverzifikace vs. koncentrace

#12: Kolik naspořit? - 4% pravidlo

Rozhodl jsem se sepsat seznam důvodů, proč si myslím, že pro většinu lidí je špatný nápad se pouštět do denního obchodování. Sám jsem se dennímu obchodování (daytradingu) nějaký čas věnoval, nejdříve na forexu a poté na bitcoin futures. Vytvořil jsem akademickou práci na téma automatického obchodování a několik další automatických strategií obchodování. Ale postupem času jsem přišel na to proč, už se obchodováním nechci zabývat. A tyto důvody jsem zde sepsal.

Zero sum game

Day Trading je považován za zero sum game tedy, žádný z účastníků obchodování nezíská víc, než ostatní účastníci ztratí v součtu zisku a ztráty. To znamená z dlouhodobého hlediska vydělává pouze broker, který vydělává pořád na poplatcích. Ostatní obchodníci se perou o kapitál a chvilku vyhrává jeden potom zase druhý, dlouhodobě vyhrává jenom málo kdo, a je to vždy na úkor ostatních.

Zdroj: Day Traders Work in a Zero-sum Environment

Day Trader bilionář

Když se podíváme na seznam nejbohatších lidí, zjistíme že všichni jsou buď úspěšní podnikatelé, nebo investoři. Lidé, kteří přináší přidanou hodnotu společnosti a ta je potom za to odmění penězi.

 

Day trading nelze jednoduše škálovat, i když je obchodník úspěšný, své vědění a styl obchodování nelze předat na jiné zaměstnance a tím rozšířit zisky. Statistiky ukazují, že pouze 13% procent obchodníků dosáhne na nějaký risk. A pouze 1% obchodníků dosáhne zisku několik roků po sobě.

Zdroj: The World's Billionaires, Is Day Trading a Good Idea?

Roboti s micro sekundovou odezvou

Obchodování je velice efektivní činnost veškeré obchodování v dnešní době obstarávají roboti. A vyhrávají ti, kteří jsou nejblíže serveru a mají nejnižší odezvu. V obchodování je obrovská konkurence lidí, kteří se obchodování věnují full-time. Je to soutěž, kde vyhrávají ti, kteří mají nejrychlejší internet a nejrychlejší superpočítač. Proto veškeré informace, které jste schopni zjistit a které by mohli mít vliv na cenu, jsou již v ceně zaneseny.

 

Zdroj: The World of High-Frequency Algorithmic Trading

Stres

Konstantní sledování výkyvů trhu a hledání vhodné pozice pro vstup na trh nebo uzavření obchodu sebou nese velký podíl stresu. Sledování a kontrolování jednotlivých automatických strategií také není bez stresu. Je málo lidí, kteří to dokáží snést. Ale i když patříte mezi ně, proč si to dělat, když peníze jdou vydělat i jinak.

 

Zdroj: 7 best ways to handle Trading Stress

Přínos pro lidstvo

Trading jako takový pro lidstvo má minimální přínos. Jediný přínos, který se dá rozumně vysvětlit je likvidita, to znamená, že obchodníci umožňují investorům prodat nebo koupit za aktuální cenu na trhu. Obrovské množství lidí se zabývá obchodováním proto je to velký žrout talentů, kteří by se jinak mohli věnovat vědě, inženýrstvím a jiným pro lidstvo přínosným odvětvím.

Zdroj: Is Day Trading a Good Idea?

Obchodování na páku

Obchodování na páku (také nazýván margin nebo leverage), tedy že neobchodujete pouze s vlastními penězi, ale i s penězi cizími. To sebou nese rizika, díky kterým jste schopni ztratit veškeré prostředky na účtě během jednoho dne. Warren Buffet řekl kdo umí investovat nepotřebuje páku a může vydělat spoustu peněz i bez ní.

Zdroj: Happy Birthday, Warren Buffett! Here Are 30 Of His Best Quotes

Aktivní příjem

Day Trading vyžaduje správu obchodů a aktivní sledování trhu. Většinou je to full-time job a tím pádem se nejedná o pasivní příjem. Tedy i kdyby se obchodníkovi dařilo, stále musí pracovat aby vydělával. Dalo by se namítnout, že může využívat automatického algoritmu na obchodování, ale aspoň z mé zkušenosti vývoj a udržování fungující strategie zabere téměř stejný čas jako ruční obchodování.

Závěr

Toto jsou důvody, proč se již obchodováním nezabývám, ale místo toho se zabývám investováním. Dá se říct, že všechny vyjmenované negativa investování nemá. A o tom bude příští newsletter.

Pokud pro vás má tento newsletter má přidanou hodnotu, nebo byste se dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru na mém blogu.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho sním budete sdílet.

Služby, které používám

Na mém blogu také můžete zjistit jaké finanční služby využívám. Například jakou službu používám pro nákup bitcionu, jakou na utrácení bitcoinu přes visa kartu nebo na spoření s až 8%

O mně

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Příspěvek

Pokud byste mě chtěli podpořit, můžete mi třeba za bitcoin koupit kafe. Lightning Network LNURL QR code pro darování libovolné částky:

LNURL podporováno: Blue Wallet, Wallet of Satoshi, Phoenix

Onchain adresa: bc1q5pwqneuucphjgqpqdsyfhlmlaz6cs9w24x3su4

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.