12.01.2021 2 minuty čtení

Čas se nedá zastavit. Jako správci Stroje času o tom víme své

PSN působí na trhu s nemovitostmi již od roku 1991. V témže roce byla na Letné vztyčena náhrada nechvalně proslulého Stalinova památníku, řečeného „fronta na maso“.

PSN působí na trhu s nemovitostmi již od roku 1991. V témže roce byla na Letné vztyčena náhrada nechvalně proslulého Stalinova památníku, řečeného „fronta na maso“. Dnes je známý zejména jako Metronom, sochař Vratislav Karel Novák však svůj objekt pojmenoval Stroj času.

 

Dočasný stroj se nezastavil od roku 1991

V letenských sadech se Metronom objevil v rámci Všeobecné československé výstavy. Instalace měla být dočasná, ale Letnou zdobí dodnes. Zatímco Stalinův pomník, který i se slibem „na věčné časy“ na Letné setrval pouhých sedm let, než byl na třikrát odstřelen, z kyvadla jako exponátu slavné výstavy se v průběhu desítek let stal symbol české demokracie a jedna z dominant Prahy. Aby ne, Stroj času váží sedm tun a je i s kyvadlem vysoký úctyhodných 25 metrů. Kyvadlo je vyváženo vahadlem se dvoutunovým závažím, vystupuje z tříbokého jehlanu, ve kterém je umístěna mechanická pohybová konstrukce.

Fungování Stroje času zajišťuje pravidelná údržba, která stojí nemalé úsilí a také finanční výdaje. Ročně vychází asi na 1,6 milionů korun. Pohyb kyvadla zastavují jenom nutné opravy, jinak nám všem ručička jako vztyčený prst neustále připomíná varovnou minulost. Jako zhmotnění nové éry však Metronom také dává naději do budoucnosti.

Metronom na Letné dle Václava Havla hlídá čas demokracie. Odměřuje čas spravedlivě každému stejně, neúprosně a současně přívětivě. Na rozdíl od klasických hodin totiž kyvadlo neběží tak rychle. Za minutu se jeho ručička pohne pouze 3,5 krát, až by se chtělo říct, že čas na Letné běží pomaleji než jinde.

 

Čas prověřil schopnost PSN

Kyvadlo na Prahou je důkazem toho, že čas se nedá zastavit. Deklaruje také schopnost PSN postarat se o nemovitosti, jakkoli to může být náročné. Bez ohledu na to, že jsme se ocitli v dobách nejistot, nemovitostem portfolia PSN nadále věnujeme veškerou péči. Pokud nám svěříte do rukou svoji nemovitost, jako nový vlastník se o ni postaráme také. S respektem k architektonické hodnotě i historii ji necháme rozkvést do moderního světa. Můžete se na nás spolehnout, i v roce 2021.

Zachováváme hodnoty, které jste vytvořili.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.