4 minuty čtení

15 akcií, které zažily famózní rok 2020, ale v žádném indexovém fondu je bohužel nenajdete

Tyto společnosti rozhodně patří mezi akciové vítěze loňského roku. Investujete-li však pouze do indexových ETF, jejich růst se vašemu kapitálu vyhnul.

COVIDem nasátá ekonomika roku 2020 byla pro miliony lidí na celém světě bez diskuze doslova brutální. Nejen proto, že jim epidemiologická opatření třeba zničila příjmy, zkomplikovala kariéru či léta budovaný byznys, ale také mnohým navždy vzala příbuzné a přátele.

Akciové trhy popravdě loni z velké části tuto realitu příliš dobře nevyjadřovaly. Nevídaně velké fiskální stimuly od centrálních bank dostaly většinu západních benchmarků na historická maxima, a pokud by vám někdo ukázal loňský vývoj Wall Street bez kontextu, zřejmě byste si tipli v březnu nějakou černou labuť, ale jinak to vlastně vypadá na pokračování globálního růstu z roku 2019.

Jednoznačně nejzásadnějším segmentem, kterému pandemie otevřela dveře k novým výšinám, jsou inovativní technologie a služby fungující online či zcela automaticky bez nutnosti osobní lidské přítomnosti. Řadu zajímavých společností z této oblasti však v rámci hlavních akciových indexů budete hledat marně, jelikož v nich (zatím) nejsou zařazeny. Některé jsou třeba již v indexu Nasdaq Composite Index ($COMP), ale do Nasdaq-100 ($NDX), který sleduje například $QQQ, se zatím nedostaly.

I proto lze vidět na loňských výsledcích citelný rozpor, když například populární SPDR S&P 500 ETF ($SPY) vzrostl o 16 %, zatímco zmíněný $QQQ přidal neuvěřitelných 48 %. Na níže uvedeném seznamu by mohla být i Tesla, avšak jen 10 dní před koncem roku "utekla" do indexu S&P 500.

Tabulku lze zvětšit kliknutím

Z článků a komentářů vím, že řada zdejších uživatelů má tyto společnosti ve svých individuálních portfoliích. Zaměřujete-li se pouze na indexová ETF, jde pro vás o ukázku jedné z výhod individuálního výběru akcií na základě vlastní analýzy (potenciálně mnohem větší výnos, který širší trh a benchmarky překoná). Na druhé straně však přirozeně existuje o to větší riziko, že si vlastnoručně akcie vyberete naopak příšerně a za indexy obrovsky zaostanete. Bez důsledného studia firem i segmentů, v nichž se pohybují, to zkrátka nejde.

Pokud některé z akcií držíte nebo třeba zvažujete jejich nákup, přidávám ještě druhou tabulku, která obsahuje názory analytiků Wall Street na letošní vývoj těchto akcií po loňském výrazném růstu:

Tabulku lze zvětšit kliknutím

Je zajímavé, že byť má 11 z těchto 15 akcií aktuálně u více než 50 % analytiků rating "BUY", u většiny akcií již cena letos stihla překonat jejich cílovou částku. A byť třeba u loni extrémně výkonného  Cloudflare aktuálně nikdo nedoporučuje prodávat, letošní očekávaný vývoj ukazuje pokles o 4 %. Nicméně tyto predikované cenové odhady jsou zpravidla udávány pro následujících 12 měsíců. Lze tedy říct, že analytici vidí ve většině z těchto akcií především dlouhodobý potenciál, byť jejich valuace mohou z krátkodobého pohledu vypadat velké.

Zároveň je z cílových částek patrné (Wayfair +35 %), že analytici poměrně jednoznačně očekávají možné zklidnění některých "přepálených" valuací a také definitivní porážku pandemie skrz vakcinaci, což by mohlo znamenat začátek ekonomického zotavení. Tento předpoklad ale stojí na rychlé a efektivní globální vakcinaci plus několika dalších proměnných, které stále nejsou garantovány. A dokud nebudou, lze očekávat spíš vývoj kopírující trendy loňského roku, který je zatím v lednu patrný.

#investovani #akcie #indexovefondy #2020 #technologie #internet #inovace #pandemie #vitezove #zhodnoceni #analyza #2021 #vyhled #wallstreet #ocekavani #ekonomika #zotaveni #dlouhodobainvestice

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Je zde hlavně vidět, že v loňském roce cloudové firmy vyrostly více, než je jejich reálná hodnota. Jsou to samozřejmě nadále skvělé firmy, ale je třeba vrátit cenu tam, kam patří. Však zase časem porostou. V portfoliu mám pouze 2 - Pinterest a Spotify, a sleduji VEEV s možností nákupu.

    +1