08.01.2021 4 minuty čtení

Nastává rotace na trhu. Jak tomu přizpůsobit portfolio?

Rok 2020 se nesl ve znamení ekonomické recese. Díky tomu akcie technologických společností vystřelily nahoru. Akciové trhy budou pravděpodobně dobře podporovány politikami centrálních bank a nedostatkem rizikových událostí v blízkém období i nadále.

Tématem roku 2021 však může být rotace na trhu. Hra na ekonomické oživení, o které předpokládám, že bude pokračovat i v roce 2021, pomůže přesunout peníze z technologického sektoru do segmentů, které nejvíce zasáhl koronavirus.

Oživení nyní nepochybně zpomaluje, ale protože vakcína na COVID-19 bude v první polovině příštího roku stále dostupnější, domnívám se, že se omezení budou pomalu rušit, obnoví se nábor zaměstnanců, více lidí konečně znovu vstoupí do pracovního procesu a my se začneme vracet k "předpandemickému" životu.

Co je rotace na trhu?

Ekonomika se pohybuje v cyklu ekonomického růstu a ekonomického poklesu. Faktory, které mohou vyvolat recesi jsou různé: koronavirus, finanční krize, dluhová krize, nebo "dot-com" bublina. S jednotlivými fázemi neustále se opakujícího ekonomického cyklu souvisí i sektory, které outperformuje v jednotlivých fázích tohoto cyklu.

V současnosti se nacházíme v rané fázi ekonomické expanze, v níž rostou sektory: energetický, finanční, průmyslový a materiální. Na druhé straně v nejhorších časech se investoři uchylují k utilitám nebo spotřebitelskému zboží. Tento ekonomický růst je zajímavý i proto, že kromě výše zmíněných by měly posilovat i cestovní, zábavný a letecký sektor, které díky uzavírání ekonomik obstály to nejhorší. Kromě identifikace sektorů je však důležité rozložit riziko a investovat do ETF fondů nebo najít ty společnosti, které mají dostatečně silné obchodní modely a konkurenční výhodu na to, aby z krize vyšly ještě silnější.

Na grafu můžeme pozorovat procentuální rozdíl ETF fondů oproti hodnotám před propadem v březnu 2020. ETF fond zachycující americký finanční sektor (fialová čára) ztrácí na předpandemické úroveň 8,7 %, následuje ETF hotelů (žlutá čára) se ztrátou 20,3 % a nakonec energetické ETF (svíčkový graf) spolu s leteckým ETF (bílá čára) s přibližně stejnou ztrátou 32 %.

Krátkodobý / dlouhodobý trend

I přesto, že z dlouhodobého hlediska bude investování do trendů digitalizace, automatizace a e-commerce nejlepším řešením k překonání ostatních sektorů, krátkodobé podmínky více upřednostňují nejvíce zasažené sektory. Rok 2021 však otevírá i příležitost na nákup technologických společností, jako jsou Amazon, Apple, Microsoft, AMD a dalších firem investujících do pokroku, díky rotaci znamenající přelévání kapitálu z nadhodnocených do podhodnocených sektorů. Proto, pokud nemáte čas vybírat akcie a investovat podle cyklů nebo zmíněné společnosti nemáte v portfoliu, rok 2021 může vytvořit příležitost k jejich zařazení do portfolia.

@Lukas_Baloga_ProfitLevel, hlavní analytik ProfitLevel

Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd (dříve OX Capital Markets Ltd), kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Limassol, Cyprus.

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76.44 % účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.