5 minut čtení

Jak může extrémně drahá společnost typu Amazon i nadále růst, ačkoliv to odporuje zdravému rozumu?

Co nás může Amazon naučit o ohodnocení společnosti a skládaném úročení? Jednoduše to, že ho nevyužívají pouze investoři při zhodnocování svých peněz, stejně dobře ho mohou využít společnosti, aby zabránily návratu své ceny k průměru.

Některé společnosti na Wall Street se zdají imunní vůči oceňování a odměňují investory, kteří jsou natolik odvážní, aby ignorovali zdánlivě nesmyslná ocenění. Zvláště patrné to je u Amazonu, který je jedním z největších symbolů byznysového úspěchu posledních dvou dekád.

Nebudu tady rozebírat, proč Amazon zaznamenal tolik úspěchů – dlouhodobý růst tržeb, EPS a peněžních toků o více než 20 % ročně, i když by to také bylo zajímavé téma.

Namísto toho se raději podívejme na důsledky investování do vysoce růstových společností obchodovaných za velmi vysoké násobky svého zisku.

Největším rizikem vysoko ohodnocených společností je samozřejmě to, že bude mít jejich cena tendenci se navracet k průměru. Jaký je tento průměr? Akcie se dlouhodobě obchodují s průměrným P/E ratiem okolo 15-17 (k této hodnotě má tendenci se navracet i poměr ceny a volných peněžních toků – P/FCF) a stejně tak se i dlouhodobé průměrné EPS drží v úzkém rozmezí hodnot.

Jak jsou investoři více či méně optimističtí ohledně ekonomiky a vyhlídek akcií, akciový trh jako celek se obchoduje po delší dobu s výrazně vyšším, případně nižším násobkem P/E. Jen zřídka se akciový trh obchoduje za zmíněné průměrné hodnoty.

Takže v dobách, kdy je tržní P/E pod dlouhodobým průměrem, mohou mít akcie po mnoho let skvělé výnosy jednoduše proto, že nálady na trhu se stávají pozitivnější a P/E ratio roste na „normálnější“ úrovně bez jakékoliv změny výdělků.

Podobný jev nastává, když jsou akcie předražené, protože vznešená očekávání se mění na zklamání a nálada na trhu tlačí akcie až nepřirozeně dolů, i když tento pokles neodpovídá změnám v hospodářských výsledcích společností. Jedná se o dlouhodobě opakující jev a jen málokterá společnost je schopná se vyhnout návratu k průměru.

Klíčem k pokračujícímu růstu je složené úročení

Unikátní společnosti mohou překonat návrat ke střední hodnotě díky vynikajícímu růstu a aplikaci skládaného úročení. Právě Amazon je toho extrémním příkladem. V roce 2002 společnost vykázala prvně pozitivní volné peněžní toky (FCF). Jelikož se jednalo o růstovou akcii, dalo se počítat s vysokým oceněním. V roce 2002 činila tržní kapitalizace Amazonu 7,3 miliardy dolarů při FCF 135 milionu dolarů, což představuje poměr P/FCF 54.

Samozřejmě jsou na místě obavy, že by se Amazon začal nakonec obchodovat s poměrem P/FCF blíže k historickému průměru v rozmezí 15-17, jakmile se z růstové stane „běžnou“ akcií.

Ale do roku 2019 zvýšil Amazon své FCF ze 135 milionů dolarů na 25,6 miliardy dolarů, což představuje průměrný složený růst 36 % ročně. S tržní kapitalizací 920 miliard dolarů se na konci roku 2019 blížil poměru P/FCF k hodnotě 36, přičemž akcie za toto období rostly téměř 30% tempem ročně.

Hodnota volných peněžních toků Amazonu v letech 2005–2019 v miliardách dolarů. | Zdroj: macrotrends.com

Nicméně pamatujte: Rizikem není přiblížení k průměrné hodnotě, ale spíše úplná návratnost ke střední hodnotě akciového trhu. Což by znamenalo poměr P/FCF na úrovni 15 a odpovídající tržní kapitalizaci 384 miliard dolarů při zmíněné hodnotě volného cash flow.

Ze srovnání tržní kapitalizace 384 miliard dolarů a 7,3 miliardy dolarů v roce 2002 však vyplývá, že by Amazon stále mezi léty 2002 a 2019 zvyšoval svou hodnotu v průměru o 26,25 % ročně – opět výrazně nad průměrem indexu S&P 500.

Na příkladu Amazonu je vidět, že zvyšující se tempo růstu může dokonce překonat i přehnanou míru růstu akcií. Pokud je tedy společnost schopná exponenciálně zvyšovat své volné peněžní toky, může se jí časem podařit překonat i rychle rostoucí ocenění. To vše díky vlivu složeného úročení. Neboť 36% růst přinese 1. rok za každý investovaný dolar 36 centů, v druhém roce však už 49 centů, ve třetím už 66 centů atd…

Což je vidět i na ocenění Amazonu. Podíváme-li se na něj optikou P/E ratia, uvidíme, že pomalu ale jistě klesá. Není však pravděpodobné, že by se v nejbližších letech přiblížilo k dlouhodobému průměru trhu. Amazon byl schopný své volné peněžní toky vhodně investovat a tyto investice mu opakovaně generují další zisky.  

P/E ratio společnosti Amazon od roku 2015 do současnosti. | Zdroj: macrotrends.com

Možná vůbec nejdůležitější myšlenka, kterou byste si měli z tohoto článku odnést: Není dobré se koukat pouze na růst společnosti nebo její ocenění. Důležité je najít dobrou rovnováhu mezi těmito dvěma kritérii.

#akcie #akciovytrh #amazon #strategie #investicnistrategie #investovani #FCF #rustoveakcie #rust #ohodnoceni #hodnota

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Podle mne jestli je Tesla silně nadhodnocená akcie, tak Amazon je dnes naopak podhodnocený. Trh ještě zdaleka neocenil úspěchy, kterých dosahuje nejen zejména v cloudu, ale i v dalších oblastech (prodej léčiv, autonomní vozidla), Amazon se stále snaží a maká na sobě...

    +3
    • Nepsal jste nedavno, ze Amazon chcete prodat?

      0
    • @gryffth Ano, i jsem ho prodal... To se navzájem nevylučuje.... Než Amazon vyroste, trvá to moc dlouho, jsou zde rychleji rostoucí akcie... A v Amazonu jsem měl vázány velké prostředky, které dnes mnohem efektivněji investuji...

      0
    • souhlas se @Stan1000 ..Amazon bude pravděpodobně růst i do budoucna, ale pokud je někdo dostatečně schopný tak věřím, že může nalézt i zajímavější růstové příležitosti :-))

      0
    • @PatrikKudlacek Místo něj jsem zakoupil DDD (nárůst +123%), JAGX (nárůst +469%), MARA (nárůst + 108%), SSYS (nárůst +36%). Amazon nadále zůstává skvělou firmou, ale leze nahoru dnes již velmi pomalu...

      +1
    • super výsledky :-))

      0
    • @PatrikKudlacek Povedlo se načasování, i když všichni říkají, že trh se časovat nedá...

      0
    • pokud se vám to daří dlouhodobě, tak klobouk dolů. Osobně jsem ale přesvědčen, že 95 % investorů se svými znalostmi a schopnostmi (včetně mě) opravdu dlouhodobě s úspěchem trhy časovat nedovede ?

      +1
    • Něco je zkušenost, něco je i štěstí...

      0
    • kromě zmíněného bych doplnil ještě dostatek času :-) ..vy jste si během života tvrdou prací vybudoval dostatečný kapitál, abyste se dnes mohl věnovat především investicím, což vám závidím, a nese to své ovoce... Třeba se mi něco podobného také časem zadaří. Bez zkušeností, času a vědomostí, je to dle mého opravdu jenom o šťasné ruce.

      0