09.01.2021 6 minut čtení

4 finanční lekce, které by se měl každý naučit ještě před třicítkou

30. narozeniny jsou mezníkem ve vašem životě, nejenom osobním, ale i finančním. Nasbírali jste už jisté životní zkušenosti a je vhodné začít pomalu uvažovat o důchodu. Co byste už měli ve 30 vědět, abyste mohli být v další fázi života úspěšní?

Vaše raná 20. léta jsou pravděpodobně první ochutnávkou finanční nezávislosti – jak absolvujete vysokou školu, naskočíte do pracovního procesu a už se o sebe staráte povětšinou sami.

Právě způsob, jak spravujete peníze ve svých počátcích pracovní kariéry však může mít zlomový dopad na vaši budoucí finanční situaci. Je tedy důležité rozvíjet návyky, které vás provedou po cestě k bezpečné finanční budoucnosti.

Pojďme si projít 4 chytré finanční koncepty, které by si měl osvojit každý mladý člověk, který se chce starat o své osobní finance zodpovědně:

1. Vytvořte si železnou rezervu

Dle průzkumu Raiffeisenbank z roku 2019 nemá pětina Čechů vůbec žádné úspory. Těžko odhadovat, jak se situace vyvinula za poslední rok, ale nemyslím si, že by se měla v minulých 12 měsících nějak zlepšit, spíše naopak. Co dělají tyto lidé v případě, že je postihnou neočekávané výdaje se bojím odhadovat. Vyzkouší jednu z „výhodných“ nabídek na nebankovní půjčku?

Představte si vaši železnou rezervu jako alarm, jehož sklo rozbijete pouze v případě, kdy ho je třeba aktivovat – taková rezerva vás může ochránit před zřízení nesmyslných úvěrů nebo jinými zoufalými kroky.

Chcete-li pomalu začít budovat vaši železnou rezervu, zřiďte si za tímto účelem ještě jeden bankovní účet (třeba spořící, byť je s minimálním úrokem, jeho zřízení je obvykle možné online a zdarma) a posílejte si sem pravidelně každý měsíc pevně stanovenou částku. Jak dlouho? Vaše železná rezerva by měla v ideálním případě odpovídat ekvivalentu 6měsíců vašich životních nákladů. Pokud je to pro vás na začátek moc, začněte alespoň s 3násobkem.

2. Pochopte sílu složeného úročení

O složeném úročení už bylo pár článků napsáno, tak pro změnu nějaký příběh:

O vynálezu šachů se traduje mnoho legend. Možná je vynalezli řečtí bohové, Peršané nebo Indové. Nejznámější je historka o indickém mudrci jménem Sissa ibn Dahir. Ten prý vynalezl tuto hru pro indického vládce a jako odměnu chtěl zrnka obilí, která se naskládají na šachovnici obsahující 64 políček. Na první políčko jedno zrnko, na druhé políčko dvě zrnka, na třetí čtyři a tak dále vždy na další políčko dvojnásobek počtu zrnek z předcházejícího políčka. Vládce mu to slíbil, ale brzy zjistil, že počet zrníček je tak velký, že by celá produkce jeho říše nestačila. Počet zrníček, který by musel vládce mudrci „vyplatit“ na 64. políčku je totiž 263 nebo také 18,4 miliardy miliard zrnek obilí.

Nebo jinak dostali byste raději dnes milion korun, nebo byste raději dostali halíř, který by zdvojnásoboval svou hodnotu po dobu 31 dnů? Většina lidí si vybere raději milion dnes, ačkoliv by se jim jeden halíř za 31 dní rozmnožil na více než 10 milionů korun.

Tyhle dva příklady vám názorně ukázali sílu složeného úroku, která může pomoci i vašim penězům růst rychleji, protože vyděláváte jak úroky z úroků, tak úroky z vašich naspořených peněz. Nemůžete počítat se zdvojnásobením vašich úspor každý den, ale i takové 7% zhodnocení může vaše úspory zdvojnásobit každých 10 let. Dlouhodobé spoření/investování je v zásadě spolehlivým způsobem, jak se finančně zabezpečit a spořitelé/investoři, kteří začnou dříve, mohou tuto sílu využít mnohem efektivněji.

Pouze jedno varování: Složený úrok může stejně tak pracovat proti vám, proto se vyplatí splácet dluhy s vysokým úrokem co nejrychleji.

3. Žijte pod svými možnostmi

Žít pod své možnosti neznamená nic jiného než utrácet méně, než vyděláte. Věřte tomu nebo ne, nemusí to být až takový problém a pokud nevíte, jak začít, můžete si hned projít 7krokový návod. Čím dříve si tento zvyk osvojíte, tím lépe. Utáhnout opasek, když jste už zvyklí na jistý životní styl není vůbec jednoduché, a tak může být úprava zvyků v pozdějším věku značně náročným úkolem. Jak se říká: Co se v mládí naučíš…

Pokud chcete začít velmi jednoduše, můžete zauvažovat o aplikaci pravidla 50/30/20. Pravidlo spočívá ve vyčlenění 50 % příjmů na životní výdaje, 30 % příjmů na zábavu a požitky a 20 % na dlouhodobé cíle jako je vytváření důchodového fondu, budování železné rezervy apod…

Pravidlo nelze aplikovat univerzálně, ale pokud se nad svými příjmy a výdaji zamyslíte, možná budete překvapeni, že ho budete schopní i sami dodržovat.

4. Zaplaťte nejdříve sami sobě

Princip, který jsem poprvé zaznamenal při čtení knihy Roberta Kiyosakiho, ale všiml jsem si ho i u dalších autorů, spočívá v tom, že byste si měli 20 % příjmů zmíněných výše, každý měsíc automaticky odesílat z bankovního účtu dříve, než budete s dalšími penězi svobodně nakládat.

Pokud nejprve zaplatíte sami sobě, lépe se vám bude dařit dosahovat stanovených dlouhodobých finančních cílů (odchod do důchodu, hotovost, kterou budete potřebovat k hypotéce na nemovitost), namísto okamžité spotřeby (nákupy na internetu, večeře v restauracích).

Pokud se vám zdá 20 % pro začátek jako příliš mnoho, můžete začít s menší částkou. Nezapomeňte však i tuto menší částku úměrně navyšovat s tím, jak bude postupně růst váš příjem. Pokud máte například vysoké náklady na bydlení, možná pro vás bude stropem 10 %, každopádně byste ale neměli otálet, vzpomeňte si na složený úrok.

---

Budete-li se držet těchto pravidel, zajistíte, že už v relativně útlém věku dáte svým osobním financím správný směr a budete na dobré cestě k dosažení dlouhodobých finančních cílů.

Tento článek byl takovým drobným shrnutím pro mé vrstevníky, protože se mi ale už pomalu blíží ta třicítka, v případě zájmu se můžu příští týden podívat i na to, jak by na tyto cíle měl navázat třicátník...

#osobnifinance #finance #investovani #financnicile #financnigramotnost #zaplatsamsobe #zitpodsvomotnosti #duchod #penize #sporeni #zeleznarezerva #pohotovostnifond

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.