07.01.2021 4 minuty čtení

Closing Bell (7. 1. 2020) – Market Rally a Bitcoin na 40 000 USD

Zámořské akciové indexy během čtvrteční obchodní seance výrazně posilovaly pod sílícím očekáváním dalších fiskálních stimulů ze strany demokratické převahy v americkém Kongresu.

Výsledek senátních voleb ve státě Georgia zastiňuje politické napětí po středečních nepokojích na Capitol Hill, které vytvářejí tlak na americké zákonodárce, aby z funkce odvolali prezidenta Donalda Trumpa ještě před termínem 20. ledna 2021. Průmyslový index Dow Jones připsal 0,90 %, index S&P 500 posílil o 1,60 % a technologický Nasdaq zavíral růstem o 2,60 %. Dařilo se opět komoditám v čele s americkou ropou WTI, která otestovala úroveň 51 USD za barel. Bezpečné přístavy zakončily poblíž nuly navzdory propadu benchmarku volatility v podobě indexu strachu VIX, který odepsal na futures přes 7 %.

Zákonodárci včetně demokratického vůdce Senátu Chucka Schumera vyzvali viceprezidenta Mikea Pence, aby sesadil Donalda Trumpa z funkce odvoláním na 25. dodatek ústavy Spojených států. Kongres potvrdil výsledek prezidentských voleb a učinil poslední formální krok před inaugurací Joea Bidena. Po středečních nepokojích na půdě washingtonského Kapitolu a odmítnutí republikánských námitek oznámil dokončení certifikačního procesu viceprezident Mike Pence. Středeční nepokoje označují média jako pokus o puč, útok na demokracii či Trumpovo hanebné finále. Nejznámější sociální sítě pozastavili účet úřadujícího prezidenta z důvodu šíření falešných a pobuřujících zpráv, které v současné situaci jen přilévají pomyslný olej do ohně. Facebook ($FB) zablokoval účet do data předání funkce Bidenovi, Twitter ($TWTR) zablokoval Trumpa na nejméně 12 hodin a společnost Shopify ($SHOP) oznámila zastavení provozu online obchodů s Trumpovým zbožím.

Technologické tituly dnes zažívaly rekordní rally, společnosti Apple ($AAPL), Microsoft ($MSFT), Amazon ($AMZN), Facebook ($FB) a Alphabet ($GOOGL) uzavíraly seanci vysoko v zelených číslech a to i přes možnou budoucí hrozbu v podobě demokratického Kongresu USA. Výrobce čipů Micron ($MU) vzrostl o více než 4 % před zveřejněním čtvrtletních výsledků, jenž mají být oznámeny po uzavření trhů. Finanční instituce a investiční banky posilovaly v průměru o 2 %, když investoři vsázejí na expanzivní agendu demokratických zákonodárců, která by mohla vést k silnějšímu hospodářskému oživení. Akcie Wells Fargo ($WFC), Bank of America ($BAC) a JPMorgan ($JPM) posilovaly o 3 %.

Z makroekonomického kalendáře můžeme vyčíst náznaky, že dosavadní stimulační balíček vlády USA má požadovaný účinek zejména na trhu práce, kde počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesly v týdnu končícím 2. lednem o 3 tisíce na 787 tisíc, což bylo pod odhady analytického konsenzu na 800 tisících. Ačkoliv středeční report ADP národní zaměstnanosti trhy zklamal, investoři upínají svůj zrak na zveřejnění pátečních dat v podobě míry nezaměstnanosti a počtu zaměstnanců mimo sektor zemědělství (NFP). V sektoru služeb se aktivita v měsíci prosinci nadále zlepšovala, jelikož neprůmyslový index PMI ISM vzrostl na 57,2 z 55,9 b.

Tržní cena nejznámější světové kryptoměny bitcoin dnes pokořila poprvé ve své historii hranici 40 000 dolarů. Růst minulý rok odstartovaly zejména zasedání centrálních bank a holubičí komentáře zaznívající z úst jejich představitelů. Přísliby a vize udržovat úrokové sazby dlouhodobě na nule, nepolevující pandemická paralýza a historické rekordy na akciových trzích nahrávají alternativním investičním příležitostem jako je právě digitální zlato bitcoin. Svůj rekord pokořila také kryptoměna Ethereum růstem nad 1200 USD.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Ano dnes byl skvělý den na burze... Raději nebudu psát dnešní navýšení investičního účtu... No ale je třeba počítat, že se to zase změní...

  +3
  • Dobrý den, zajímalo by mě, jaké máte procentuální navýšení účtu za včerejšek. Do absolutní hodnoty nikomu nic není, ale vzhledem k tomu, ze spousta z nás se vašimi analýzami inspiruje, bylo by zajímavé vědět, jak moc porazite trh..

   0
  • @zemekMartin Přes 3,2%, to už je vysoké procento na 1 den...

   0