07.01.2021 4 minuty čtení

Sofiina volba jediné akcie

Pokud bych měl volbu jen jednoho akciového titulu, který by to byl? Amazon, Apple, Alibaba…? Ne!

Když jsem začínal s investováním, tak jsem měl předsevzetí mít 7 až 12 akcií v portfoliu. Plán byl postupně jen dokupovat podle příležitostí na trhu a využívat poklesů. Říkal jsem si, že menší množství titulů jsem schopen lépe ovládat a kontrolovat. Do dnes si myslím, že to není špatně. Ale kdo to má vydržet a nenakupovat stále nové a nové tituly, když každý měsíc člověk objeví „zaručenou pecku“, kterou musí mít.

Nemusím nikomu vyprávět, že mé akciové portfolio je podobné procházce zoologickou zahradou. Jeden exotický kousek vedle druhého a samozřejmě každou společnost mám rád a má svůj příběh. Jen sledování daných společností na denní bázi nefunguje, vlastně bych nemohl dělat nic jiného.

Dokážu si však představit situaci, ve které bych měl větší sumu a pouze jednu volbu, pouze jednu akcii. Slovy Tolkiena, „Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže.“ Která to je?

Na začátku bych si položil několik zadání, které musí splňovat.

     1. Očekáváný růst v dalších minimálně třech                letech 30%

     2. Dividenda více než 5%

     3. Silná společnost s produktem, který je                      nezbytný

     4. Ideálně monopolní postavení na trh

     5. Velký záběr trhu

     6. Velká marže z prodeje produktu

     7. Konkurenční výhoda na trhu

     8. Hodnota společnosti je trhem nedoceněná   

Tyto podmínky mi splňuje jedna společnost ve všech bodech.

Je to ruský Gazprom. $OGZPY je silně podhodnocená a svým způsobem záměrně analytickými servery opomíjená akcie. Na západě se Gazprom těší oblibě snad jen u kontrariánů. Vyslovit jeho jméno je pro renomovaného amerického analytika tabu. USA se všemožně snaží tuto společnost vymazat z investorského světa. Je to totiž černá můra amerických dodavatelů LNG, kteří by rádi ovládli svou produkcí evropský trh.

Velké plus Gazpromu vidím v kvalitním managmentu společnosti, největších zásobách zemního plynu na světě, nízkých nákladech na těžbu a již dokončených projektech. Nejzajímavější je samozřejmě Power of Siberia, hedvábní stezka plynu do Číny. Dle některých názorů spotřeba plynu v Číně do deseti let stoupne o 100%. Ve hře je i velmi sledovaný Nordstream 2, který ve spolupráci s Royal Shell a OMW bezpochyby v letošním roce dokončí. Není pravděpodobné, že by posledních 160 km z již 1200 km poležených potrubí nedokončil. Německo ruský plyn prostě potřebuje. Již se plánuje několik plynových elektráren ve spolupráci s $OGZPY, které nahradí zrušené uhelné elektrárny.  V současných ekologických trendech nelze bez levného ruského plynu snadno pokračovat. Jen pro zajímavost na okraj, Gazprom nedávno oznámil, že jedna z mnoha jím vlastněných společností se začne věnovat těžbě Bitcoinu.

To, že je společnost očerňována a zatracována je dobře, protože to vše je již započítáno v ceně akcie, a díky tomu stále zůstává levná.  Situace se změní v roce 2021, to již bude muset Gazprom plnit závazek ruské vládě vyplácení dividendy ve výši 50% zisku. Je jen otázkou času, kdy se z Gazpromu stane dividendové monstrum a jeho cena vystřelí rychle nahoru. Rusové prostě milují dividendy. Gazprom je prostě stále tak levný, že kdybych měl volbu jediné akcie, tak je to právě $OGZPY.

 

O Gazpromu lze najít mnoho informací a čím více se do jeho zkoumání člověk ponoří, tím více se mu tato volba zalíbí. Gazprom je prostě stále tak levný a nedoceněný, že kdybych měl volbu jediné akcie, tak je to právě $OGZPY. Pro ty, kdo se nechtějí utápět v anglických a ruských textech doporučuji video na youtube.com od Jindřicha Pokory, který mu věnoval jeden svůj podcast.

 

 

#nejlepšíakcie #gazprom #rusko #dividenda #plyn #ropa #portfolio

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Je podle vás investování do těchto ruských akcií skrze ADR v pořádku nebo je lepší investovat rovnou na moskevské burze? A liší se dividenda v případě ADR nějak výrazně? 

  Díky za info

  +1
  • Dividenda se neliší, maximálně se z ní odečítá poplatek za ADR, v případě GAZ je to 0.02,- za akcii. Osobně mám otevřenou u této akcie větší pozici, kterou držím v kmenových akciích na moskevské burze v rublech. Malé pozice řádově několika tisíc dolarů nemám problém držet v ADR. Myslím, že ani jedno není špatně.

   +1
 • Gazprom se mi líbí jako dividendová akci, ale od koupi mě vždy odrazoval malý růst ceny. Otázka je zda se vlak teprve nerozjede a není správný čas naskočit nyní, než pak dobíhat ??

  +1