Má definice investiční chyby je následující: Když v našem stanoveném investičním horizontu nedosáhneme požadované návratnosti. Tedy, když investujeme a podnik zkrachuje, ale i když se mu nebude dařit podle našich očekávání. Nebo když podnik zveřejní nějakou negativní zprávu, např. že došlo k výpadku provozu, že došlo ke stávce zaměstnanců, nebo že došlo k většímu nesplácení klientů, a my si tuto zprávu vyhodnotíme chybně, a prodáme, když se cena akcie propadne, přestože jde o krátkodobý problém.
Ztráta je bolestivější
První věc, kterou je dobré mít na paměti, je, že ztráta nás bolí více než zisk. Pokud mám 1000 Kč a mám možnost hrát o to, že s 50% pravděpodobností ztratím 500 Kč či s 50% pravděpodobností 500 Kč získám, většina lidí si vybere nehrát, nepodstupovat takové riziko. Co z toho plyne pro investice? Pokud investuji do nějaké společnosti, nakoupím nějakou akcii, pokud cena akcie půjde dolů, můj prožitek bude intenzivnější než když cena akcie bude o stejný rozdíl růst. Toto není logické či racionální, je to jak fungujeme my jako lidé. A pokud si to neuvědomíme, tak nás to bude ovládat zpod vědomého povrchu.
Ztráta nás bolí o to více, čím více po sobě vyžadujeme dokonalost. Pamatuji si, jak jsme kdy na škole sepisovali své životopisy a připravovali se na pracovní pohovory. Na otázku, jaké jsou Vaše slabiny, někteří odpovídali: jsem perfekcionista (snad pod dojmem, že tím zapůsobí). Představte si, že bych od sebe vyžadoval dokonalost a připravoval videa na youtube. Jak by to dopadlo? Pravděpodobně připravit jedno video by mi trvalo měsíc, i tak by tam byly nepřesnosti a patrně bych toho záhy zanechal, protože bych z toho byl utrápený a byl bych neefektivní. Tedy pozor na tom co si přejeme. Čím více chceme být dokonalí, možná tím větší problémy budeme mít při investování, protože zde pracujeme s nejistotou a takřka neomezeným kvantem informací.
Carl Jung, podle mě jeden z nejlepších psychologů či psychiatrů moderní doby, prohlásil: "Dokud neučiníme z nevědomého vědomé, bude to řídit Váš život a budete tomu říkat osud." Proto uvědomování si toho, co se pro nás v nitru odehrává je podle mě tak důležité. Pokud netuším, co mě řídí, jak to budu moci změnit. A to ať už jde o naši kariéru, finance, vztahy či zdraví.
Chybám se nevyhneme
Důležité je uvědomit si, že děláme chyby a budeme je dělat. To je ten kontext, ve kterém se pohybujeme. Při investicích budeme mít nějakou představu o naší investici. Např. jsme pro YouTube kanál prováděli analýzu České zbrojovky. Investiční teze může být, že Zbrojovka bude expandovat v USA, zvyšovat tržby, zisk a tím pádem poroste nejen cena akcie, ale i dividenda. Ale může se stát, že jsme opomenuli riziko toho, že USA může znevýhodnit podnikatelské prostředí pro zahraniční dodavatele zbraní: importní tarify, další zdanění, kvóty atd. - aby podpořili domácí firmy. A zisk Zbrojovky tak klesne a ocitne se v problémech. Cena akcie klesne a my nedosáhneme naší návratnosti. Udělali jsme chybu. Buď jsem dané riziko opomenul, nebo jsem o něm věděl, a přesto jsem investovat, jen jsem měl smůlu, protože se manifestovalo. Tak jako tak, investiční chyba (i když se můžeme bavit o tom, zda to druhé je investiční chyba či ne).
Jak s investičními chybami žít, a dokonce uspět?
Povšimněte si, že se zde nebavíme o tom, jak nedělat chyby, protože je bláhové myslet si, že se dokážeme vyhnout chybám, protože my je děláme a budeme dělat, to je jednoduše kontext, ve kterém se nacházíme. Jak tedy s chybami pracovat a jak na ně odpovídat. Zde jsou dva tipy:
1) Investovat přímo úměrně naší znalosti a bezpečím. Tedy, pokud mám před sebou podnik, který již 5 let sleduji, znám, jak funguje, znám finance a mám dobrou představu o managementu, znám dané odvětví atd. Navíc jde o podnik, který je stabilní a nemá žádná zásadní rizika svého fungování. A cena akcie klesne tak, že mi najednou dává 20 či 30% roční návratnost, můžu investovat velkou část portfolia: 10, 15 či 20 %. Možná je to příležitost, která se nabízí jednou za 10 let a riziko chyby je malé.
Naopak, pokud jde o podnik, který příliš neznám, či ho znám jen krátce, nebo ho znám dobře, ale je s ním spojeno nějaké výrazné riziko. Např. jsme rozebírali Virgin Galactic. Podnik můžu znát odshora dolů, ale pokud dojde k další fatální letecké nehodě, bude to mít výrazný dopad na ziskovost podniku a na návratnost mé investice. V takovém případě jsem ochotný investovat pouze malou část svého portfolia. V případě Virgin Galactic neinvestuji, toto je pouze příklad.
2) Pamatovat si chyby, analyzovat je, zaznamenávat si je a učit se z nich. To zní skoro jako klišé. Pokusím se být konkrétní. Chyby dříve nebo později uděláme, rozhodující je, jak s nimi naložíme. Zde je důležitá sebereflexe: k čemu došlo? Např. osobně mám tendenci se nadchnout pro nějaký podnik, jakmile začne vypadat velmi dobře. Ještě než dokončím analýzu, vím, že ho chci koupit. A pak jsem nadšený a tzv. "musím" ho mít ihned následující den v portfoliu. Jak to? Pravděpodobně mám strach z toho, abych ho neztratil, abych o tuto příležitost nepřišel. Jako kdybych zapomínal, že příležitost vždy dříve nebo později přijde. Takto mohu cíleně podvědomě přehlížet některá rizika a zkreslovat svůj pohled, což může vést k investiční chybě. Pokud si to uvědomím, např. si můžu zavést závazek, že budu investovat nejdříve týden po dokončení analýzy. Možná pak budu klidnější a rozvážnější. A prakticky za týden se toho na trhu příliš nezmění. Nebo někdo jiný si může zavést pravidlo, že nebude investovat, aniž by porozuměl finančním výkazům daného podniku. Opět: struktura, kterou si nastavíme, nás může ochránit před opakováním chyb.
Učit se ze svých chyb, uvědomovat si je, aby naše podvědomí neřídilo náš život, jsou jedněmi ze stěžejních principů nejen investování, ale i úspěšného života. Usiluji o uplatňování nejen těchto principů na Portálu rozumného investora, což je služba, kterou spravuji a kde sdílím vše, co dělám.
#investice #investicedoakcii #portfolio #chyby #akcie #zbrojovka #virgingalactic #moneymanagement #riziko #riskmanagement #ochranakapitalu #investovani