01.09.2018 3 minuty čtení

Coca-Cola se stává obrovskou hrozbou pro Starbucks!

Americký nápojový gigant provedl překvapivou akvizici britského kavárenského řetězce Costa Coffee, přičemž Whitbread současný vlastník Costy za prodej utrží 5,1 miliardy dolarů. Coca-Cola tak díky dohodě vstoupí na trh, se kterým nemá dosud žádnou zkušenost. Tento krok však pravděpodobně způsobí řadu bezesných nocí největším americkým kavárenským řetězcům jako je právě Starbucks.

Největší radost z prodeje budou mít asi akcionáři Whitbread. Cenné papíry společnosti, která kromě jiného vlastní také řetězec hotelů Premier Inn, stouply po zprávě o 20 procent. Představenstvo jednohlasně schválilo dohodu, jejíž realizace by měla podle současných očekávání proběhnout v první polovině roku 2019.

“Tato transakce je skvělou zprávou pro akcionáře, neboť dokazuje jakou strategickou hodnotu značka Costa má a jaký je její obrovský růstový potenciál. To vše vyjádřeno hotovostí ze strany Coca-Coly,“ uvedl generální ředitel společnosti Whitbread, Alison Brittain, ve svém prohlášení v pátek ráno.

Částka 5,1 miliardy dolarů představuje šestnáctinásobek očekávaného zisku společnosti Costa za rok 2018.

Kavárenský řetězec se může pochlubit více než 3800 provozovnami, z nichž se nachází 2467 ve Velké Británii a dalších 1415 mimo ostrovní království. Například ale USA je trh prozatím Costou absolutně nepolíbený.

Klesající obliba sladkých limonád

“Horké nápoje jsou jedním z mála zbývajících segmentů nápojového odvětví, ve kterém zatím Coca-Cola nemá vlastního globálního zástupce, a právě Costa nám poskytuje přístup do této části trhu prostřednictvím své silné značky,“ uvedl v prohlášení James Quincey, generální ředitel společnosti.

Současná akvizice výrobce typicky tmavé sycené limonády, je součástí rostoucího trendu, kdy se výrobci nealkoholických nápojů, snaží najít způsob jak zajistit růst, přestože se řada spotřebitelů odklání od sladkého šumivého pití, které je nyní na mnoha trzích silně zdaněno.

Například Pepsi už dříve během srpna zaplatila 3,2 miliardy dolarů za nákup SodaStreamu, který spotřebitelům umožňuje vyrábět si vlastní sycené nápoje u sebe doma.

Pepsi už dříve během srpna zaplatila 3,2 miliardy dolarů za nákup SodaStreamu

Kávová válka: Hrozba pro Starbucks

Prodej Costa Coffee do rukou Coca-Coly můžeme pravděpodobně považovat za přímou výzvu vůči dominanci Starbucks na trhu v USA. Costa provozuje ve Velké Británii více kaváren než právě americký řetězec a její plány jsou jednoznačně globální. Loni v říjnu například koupila čínský kavárenský řetězec Yueda, který byl jejím místní joint venture podnikem po více než desetiletí. A tak je nyní v Číně již dvojkou na trhu, když se kouká na záda samozřejmě Starbucks.

Spojení Coca-Coly a Costy však neohrožuje pouze současného kavárenského hegemona, ale i dodavatele kávových nápojů do maloobchodů po celém světě. Ve Velké Británii kromě toho všeho ještě Costa provozuje tisíce samoobslužných kávovarů v obchodech a na čerpacích stanicích, což je model, který by mohl být rozšířen i do USA.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.