06.01.2021 2 minuty čtení

Modrá vlna dostává pod tlak dluhopisy a možná pomůže dolaru

Volby do Senátu jsou klíčové pro další vývoj politiky Spojených států a podpory nově zvoleného prezidenta Joe Bidena.

Poslední dny vrcholí volby do amerického Senátu ve státě Georgia, kde se bojuje o poslední dvě křesla. Předběžné výsledky naznačují velmi těsný výsledek, kdy se voliči nakonec možná přikloní na stranu demokratů a skutečně se tak zhmotní ona “modrá vlna”, kdy demokraté obsadí jak Bílý dům, tak Senát. Nejvýrazněji zatím reagují americké dluhopisy a jejich výnosy, což by mohlo pomoci americkému dolaru.

Dluhopisy reagují výprodejem

S rostoucí pravděpodobností, že demokraté skutečně získají kontrolu nad celým legislativním systémem, roste také možnost vyššího fiskálního balíčku, který by nakopl ekonomický růst a inflaci. Na to reagují propadem ceny dluhopisů v USA a také jinde ve světě, což se inverzně projevuje v růstu výnosů z dluhopisů. Výnosy s desetiletou splatností v USA rostly poprvé za posledních devět měsíců nad 1 %, což by mohlo zajímat některé investory, kteří dolaru letos nedávali žádnou šanci.

Modrá vlna pro americký dolar?

50 křesel v americkém Senátu by demokratům stačilo k prosazování jejich politiky, které se sice obávají akciové trhy, ale krátkodobě by mohly přivítat prosazení většího fiskálního balíčku než toho, který byl prosazen v prosinci o velikosti 900 miliard dolarů. Je pravděpodobné, že uvidíme více peněz do infrastruktury a pro domácnosti. To je nepochybně pozitivní pro ekonomický růst a pro inflaci, se kterou letos téměř nikdo nepočítal.

Inflační očekávání na dalších 10 let v USA se tento týden přiblížilo 2 %, a to poprvé od konce roku 2018. Vyšší výnosy však nemusí být zas tak dobrá zpráva pro akciové trhy. Ty se totiž vezou právě na extrémně nízkých výpůjčních nákladech. Nicméně rychlejší růst výnosů nad 1 % je podle všeho vysoce nepravděpodobný, jelikož FED stále kontroluje tisknutím peněz výnosnou křivku a řada investorů dokonce plánuje sázet na pokles výnosů u dlouhodobějších splatností. Jde tedy o možná poslední možnost amerického dolaru, jak si letos vzít díky vyšším výnosům nějaké zisky.

#usa #politika #volby #senat #dluhopisy #modravlna #dolar

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.