06.01.2021 7 minut čtení

Moje zkušenosti s 2% cash-back kartou

Jak karta funguje? Kolik reálně člověk dostane zpět? Jak rychle se začne karta vyplácet? To všechno se dozvíte v článku.

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.

Subscribe now

Článek původně vyšel na mém blogu: roman2.substack.com

Kartu používám déle než 3 měsíce, tak vám zkusím sdělit své zkušenosti s jejím používáním a trochu propočítat návratnost. Karta, která se chová jako každá jiná debetní karta, kde vložíte peníze v eurech a poté utrácíte. Co je na ní tak extra? Kromě toho, že je karta vzhledově hrozně cool, by vás třeba mohl zaujmout 2% cash-back z každé transakce. To vám žádná banka nedá. Jaké další výhody má tato karta? Jak o ni můžu zažádat? Existují i nějaké nevýhody?

Jak získat 2% cash-back z každé transakce? A jak to celé funguje?

To nejlepší na tom celém je to, že jde jen o používání karty. Stejně tak, jako každý den používáte svoji běžnou kartu, budete používat novou kartu, jen s tím rozdílem, že teď se vám z každého nákupu vrátí 2 % z utracené částky. Co je tedy třeba udělat pro získání této karty?

1. Zaregistrujete se pomocí následujícího odkazu, kvůli registračnímu bonusu $25. Zkontrolujte si, že máte vyplněný referal code n92jmw7frt.

Registrovat na Cryptocom

2. Zažádáte si o 2% cash-back kartu nakoupením a zamknutím 2500 CRO tokenů (což je jejich interní měna), tím získáte bonus $25.

3. Počkáte až vám přijde karta

4. V mobilní aplikaci nahrajete eura na kartu například pomocí Revolutu, nebo přímo pomocí karty vlastní banky

5. Při prvním placení aktivujete kartu vložením do terminálu a pinem. Poté utrácíte přes internetové nákupy nebo běžně v obchodě a dostáváte odměny v CRO

6. Odměny si můžete převést do EUR hned jak dosáhnete minimální částky 140 CRO (asi 200kč)

Pokud nechcete, nemusíte vůbec využívat další funkce spojené s kryptoměnami, které jsem sepsal v předchozím článku o cryptocom službě. Jednoduše nahráváte eura a utrácíte. Při utrácení dostáváte odměny v jejich tokenech, které můžete směnit jednoduše přímo v aplikaci znova na eura a utrácet. Při placení částky v korunách jsou eura směněny pomocí výhodného mezibankovního kurzu, tedy ztráta na směně je jen malá.

Kdy se karta vyplatí

Jestli je pro vás karta výhodná a jak rychle se vám vrátí peníze, které jste museli zamknout, si můžete spočítat. Pro tento případ si uvedeme modelový případ. Pro získání karty s 2 % cashback je zapotřebí zamknout 2500 cro tokenů. To odpovídá dle aktuálního kurzu 3200 Kč. Tyto peníze sice jsou pouze zamknuté, ale protože budou uloženy v tokenech, tak je riziko při kolísání kurzu, že o tyto peníze přijdeme. Proto budeme pro modelový případ brát 3200 Kč jako náklady pro investici a spočítáme si, za jak dlouho se nám při používání karty, tyto počáteční náklady vrátí.

Pro následující výpočty jsem použil měsíční útratu 25 tisíc korun a ztrátu/poplatek na měnovém kurzu CZK->EUR->CZK jsem stanovil na 0.6 %. Dle pozorování je tato měnová ztráta spíše konzervativní. Pro tento účel je dobré snížit náklady pomocí směny na Eura v rámci Revolutu, nebo podobné služby. Tyto parametry si můžete zkusit upravit podle svých reálných čísel v šabloně, kterou jsem vytvořil.

 

V tabulce můžeme vidět, že investice do 2% cash-back karty se vám začne vracet už po 10 měsících. Pokud navíc používáte službu Spotify, pak se vám investice do karty vrátí už po 7 měsících. Při utrácení 25000 Kč měsíčně za 2 roky díky této kartě ušetříte téměř 9000 Kč.

Dále lze vidět z výpočtů, že 3% karta není výhodnější. Má mnohem delší čas návratnosti, protože pro získání této karty musíte zamknout 32000 kč. Pro člověka, který neutrácí velké objemy peněz, se 3% karta příliš nevyplatí.

 

 

Nevýhody

Při používání jsem narazil na pár drobností, které je dobré zmínit. Mezi první patří problém, že nelze platit např. u obchodu Mall. Ale jedná se opravdu o výjimku, u všech ostatních obchodníků nebyl problém. Platil jsem u Alzy, Hm, Lidlu, Albertu a spoustu jiných. V podstatě kdekoliv jinde se karta chovala normálně. Proto bych čekal, že chyba je spíše u některé platební brány než u cryptocom služby.

Další jasná nevýhoda je v nutnosti držet CRO tokeny a jejich nestabilní kurz. Ale to už jsme si popsali v horním bodě, že tyto peníze se nám rychle vrátí.

Poslední drobný problém, na který jsem narazil je, že můžete být přihlášeni pouze na jednom mobilu. Na druhém vás to odhlásí. Pokud chtějí mít společný účet manželé, pouze jeden z partnerů má přístup do aplikace.

Mé zkušenosti a návratnost po 3 měsících

Cash-back funguje výborně, jednoduše po každé platbě přibude odpovídající počet tokenů. Odměna v podobě premium účtu Spotify funguje skvěle a velice jednoduše. Pouze danou kartu nastavíte v Spotify nastavení účtu a jakmile si Spotify strhne částku, okamžitě obdržíte odpovídající počet cro tokenů. Jakmile máte dostatečný počet tokenů můžete je převést na eura a znovu utratit.

 

Za 3 měsíce používání jsem získal cash-back odpovídající asi třetině částky, kterou jsem musel zaplatit na získání karty. Tedy propočet návratnosti odpovídá realitě.

Pokud někomu vadí zamknutí dané částky pro získání 2% cash-back karty, můžete místo toho využít 1% cash-back kartu, která je bez podmínek. Vše funguje očekávaným způsobem, navíc bitcoinoví nadšenci zde mohou mít odloženy nějaké bitcoiny jako rezervu, které mohou kdykoliv převést na eura a utratit.

I když jsme nejdříve byli skeptičtí, velmi rychle se stala součástí naší domácnosti a používáme ji pro každý nákup. Tak co, koho karta zaujala?

 

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Na mém blogu také můžete zjistit jaké finanční služby využívám. Například jakou službu používám pro nákup bitcionu, jakou na utrácení bitcoinu přes visa kartu nebo na spoření s až 8%

O mně

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Příspěvek

Pokud byste mě chtěli podpořit, můžete mi třeba za bitcoin koupit kafe. Lightning Network LNURL QR code pro darování libovolné částky:

LNURL podporováno: Blue Wallet, Wallet of Satoshi, Phoenix

Onchain adresa: bc1q5pwqneuucphjgqpqdsyfhlmlaz6cs9w24x3su4

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • A nějaké zkušenosti s Binance kartou by byli? :)

  0
  • Já osobně nemám, ale z podmínek je mě osobně Binance karta připadá, že je spíše pro altcoinové investory a hračičky ohledně krypta. Cryptocom kartu může v klidu používat každý i když třeba je proti kryptu. Stačí si místo CRO představit bonus body, které lze konvertovat zpět na EUR. U binance mi osobně to přijde složitější, asi se utrácí přímo krypto a ten jejich token má spoustu využití, takže uživatele tlačí do toho aby ho drželi. Tím podle mě vzniká bublina okolo BNB, ale taky se můžu mýlit.

   0
  • @maroun2 U obou (nebo spíše u většiny kryptoměny karet) mi vadí, že je to spárované s eurem (neumí CZK), takže při platbě u obchodníka to prochází skrze dvě konverze. Jen nevím kdo dělá tu euro/CZK - doufám, že ne obchodník. :D

   0
  • Transakce a konverze jsem kontroloval. Při převodu z EUR->CZK jsem se pohyboval okolo 0.3 % rozdílu od čnb kurzu. Při nahrávání používám Revolut. Z mých zkušeností vím, že se mi to určitě vyplatí i při této konverzi. Osobně mi i vyhovuje, že mám aspoň část peněz (většinou jenom část výplaty) v EUR, když koruna teď docela hodně lítá.

   0
 • Tak už to vypadá, že se nyní požaduje zamknutí 5000 CRO, což dle aktuálního kurzu je cca 8200,-Kč :-/

  0
  • @mimokarlik Je to opravdu tak, zjistil jsem to o víkendu, když jsem chtěl Ruby kartu doporučit švagrovi. Za těchto podmínek bych si ji ovšem ani já sám nepořídil.

   0
 • To vypadá zajímavě, více prostuduji a možná zkusím. Škoda že u té 2% není taky netflix.

  Jeden dotaz, jde kartu používat přes googlepay ?

  0
  • Taky bych Netflix využil, ale dle návratnosti mi ta 3% nedává smysl. S googlepay bohužel nefunguje.

   0
  • Do Google pay by to mělo jít přidat teoreticky přes prostředníka. http://curve.app/join#EKG88JQN

   0
  • @maroun2 To mě taky napadlo, ale přijde mi to asi už zbytečně složitý.

   +1
  • Karta Ruby mi dnes konečně přišla po více než 2 měsících od registrace. Stihl jsem založit účet ještě před zvýšením staking limitu (původně 1000CRO a bonus 50USD, nyní 2500CRO a 25USD). Do Google Pay mi karta přidat šla bez problémů, ovšem nevím, zda je to funkční, zatím jsem nic neplatil. Každopádně čas ukáže, jak jim ten byznys pojede, to náhlé zvednutí cen úplně důvěru nebudilo. A byť na tom nesejde, tak souhlasím, že vzhledově je opravdu "cool" - celokovová s luxusní povrchovou úpravou :-).

   +2
  • @maroun2 @Prokmi Doplnění: na webu opravdu lze kartu přidat do Google účtu a platit s ní přes Google Pay online. Bohužel přidat ji do Google Pay v mobilu a platit přes NFC nelze.

   +1
  • @maroun2 @Prokmi Doplnění 2: Podporu karty přes Google Pay dle oficiálního supportu "plánují", neboli "Please be advised that this feature is yet to be made available. If we do this in the future, we will share the the news on our social media platforms."

   0