Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.01.2021 2 minuty čtení

Closing Bell (5. 1. 2020) – Saúdská Arábie posílá ropu opět nad 50 USD za barel

Akciové indexy během druhé obchodní seance tohoto týdne korigovaly část svých pondělních ztrát, když energetické tituly taženy rostoucími cenami ropy pomohly zámořským indexům do zelených čísel.

Rostoucí ceny černého zlata a jednání kartelu OPEC pomohly odvrátit pozornost a nervozitu z očekávání výsledků voleb v Georgii, kde se rozhoduje o většině v americkém Senátu.

Energetické tituly dnes pomáhaly celkovému sentimentu na trzích, když světové ceny ropy poprvé od měsíce února minulého roku vystoupaly nad 50 USD za barel. Saúdská Arábie se zavázala od ledna snížit produkci o 1 milion barelů denně, aby vyrovnala nárůst produkce Ruska a Kazachstánu. Dohoda kartelu s producenty umožňuje Rusku a Kazachstánu zvýšit od února produkci o 75 tisíc barelu denně a o dalších 75 tis. od měsíce března. „Děláme to dobrovolně a děláme to za účelem podpory naší ekonomiky a ekonomik našich kolegů,“ řekl během tiskové konference saúdský ministr energetiky princ Abdulaziz Bin Salman. Dubnové těžební objemy mají být stanoveny na dalším setkání, které se uskuteční dne 4. března. Producenti vyvážejících ropu se nachází ve velmi zapeklité situaci. Státní rozpočty naléhavě potřebují příjmy z ropného průmyslu, ale přebytek nabídky by mohl způsobit opětovný tlak na ceny černého zlata. Kartel bude nadále udržovat pravidelné měsíční rozhovory, kde bude analyzovat průběh pandemie a její hospodářské dopady.

Dnešní pozitivní nálada je ale stále krocena očekáváním výsledků voleb v Georgii, kde se bude rozhodovat o tom, která strana ovládne americký Senát. Hlasování bude ukončeno ve středu v 1:00 hod našeho času. Sentiment vůči potenciálním výsledkům je doslova smíšený, přičemž demokratické vítězství by pravděpodobně povedlo v krátkodobém horizontu k větším fiskálním stimulům, ale v dlouhodobém horizontu k vyššímu zdanění a regulaci. Komentáře zaznívající z amerických investičních domů předpovídají pro rok 2021 jako hlavní témata rozsáhlou distribuci očkovacích vakcín proti koronaviru, 6% růst HDP, pokračující expanzivní politiku centrálních bank a nad konzistentní zisky společností indexu S&P 500 na úrovni 175 USD EPS, což je o 6 % více než v před pandemickém roce 2019.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím