05.01.2021 7 minut čtení

3 skvělé dividendové akcie, které můžete s klidem držet do konce života a předat je svým dětem

Akcií vyplácejících dividendy najdete na trzích nespočet. Jen pár desítek z nich se však může pochlubit titulem "dividendový aristokrat". A přesně z této prestižní skupiny pocházejí následující tři akcie pro vskutku dlouhodobé držení.

Jen pro pořádek - titul "dividendový aristokrat" může obdržet pouze akciový titul, který:

a) je součástí indexu S&P 500

b) již 25 let v řadě bez výjimky navyšuje svou vyplácenou dividendu

Byť jde pro každou společnost o vskutku prestižní přízvisko, rozhodně bych ho nepovažoval za automatický důvod pro nákup do dividendového portfolia. Působivá historie navyšování dividend během posledního čtvrtstoletí by totiž sama o sobě neměla být primárním důvodem k nákupu dané společnosti. Pokud k tomu ale existuje řada dalších indicií, jež firmě věští podobně úspěšnou budoucnost, může jít o zajímavý nákup. 

A zrovna u tohoto tria dividendových aristokratů bych se o jejich budoucnost příliš neobával. Kdo ví, možná tyto akcie jednou, až už jejich pasivní příjem nebudete potřebovat, předáte jakožto velmi cennou pozůstalost svým potomkům.

1. Lowe's ($LOW)

---

Společnost Lowe's patří kromě úzké skupiny dividendových aristokratů zároveň do ještě užší skupiny 27 dividendových králů, neboli akcií, jež své akcie navyšují již 50 nebo více let v řadě. Dividendy Lowe's již nepřerušovaně každoročně rostou od roku 1961, tedy celkem 58 let. Poslední loňský nárůst zvýšil vyplácenou dividendu o 9 % a výnos je nyní 1,47 %.

V životním cyklu společností není ničím neobvyklým, že ve chvíli, kdy za sebou mají dekády konstantního růstu dividend, mají velmi často období svého nejrychlejšího růstu již dávno za sebou a soustřeďují se spíš na nižší, konstantní růst a stabilitu. V případě Lowe's je však zajímavým aspektem mimo dividend i nemalý růstový potenciál.

Jak Lowe's, tak konkurenční Home Depot ($HD) za sebou zrovna mají úspěšný rok, v němž lidé zavření doma investovali místo dovolených a restaurací mnohem víc volných peněz do vylepšení a projektů v rámci jejich bydlení. Home Depot je aktuálně stále ziskovější, ale akcie Lowe's v roce 2020 předvedly lepší výkon s celoročním růstem o 38,37 %, zatímco $HD celoročně rostl o 25,63 %.

I tyto maloobchodníky můžeme relativně zařadit do kategorie "stay-at-home" akcií, kterým by návrat života do "normálu" mohl loňský růst zase trochu přistřihnout. Avšak v případě Lowe's existuje stále slušný prostor pro další růst. Zásadními prioritami managementu jsou totiž v poslední době práce na zkvalitnění e-commerce přítomnosti značky a také soustředění na navýšení prodejů externím kontraktorům z řad profesionálních řemeslníků.

Zejména druhá zmíněná strategie je budována za účelem navýšení příjmů společnosti v post-pandemické době, kdy budou všichni strůjci loňských rekordních prodejů domů (které snad vydrží vysoko i letos) v USA nepochybně ve velkém řemeslníky poptávat. Analytici dnes díky expanzi aktivit společnosti i mimo kamenný maloobchod očekávají, že její zisky v následujících 5 letech v průměru porostou o 20 % ročně, což by ve skutečnosti z vyplácených dividend mohlo udělat jen třešinku na dortu.

2. Realty Income ($O)

---

Realty Income se v loňském roce stalo nejnovějším členem klubu dividendových aristokratů. Jde o REIT společnost, které zpravidla patří mezi favority investorů hledajících zajímavé příjmové akcie, jelikož jsou ze zákona povinny vyplácet 90 % svých zdanitelných příjmů svým akcionářům.

$O je rovněž známá tím, že svou dividendu vyplácí na měsíční bázi, nikoliv kvartálně - i proto někdy firma sebe samu označuje jako The Monthly Dividend Company (Měsíční dividendová společnost). S aktuálním výnosem 4,56 % má na kontě 605 vyplacených měsíčních dividend v řadě a složený průměrný růst vyplácených dividend od roku 1994 o 4,4 %.

Byť byl loňský rok přirozeně pro řadu REIT společností hotovou katastrofou - zejména pro ty, jež vlastní kancelářské prostory a reality plné pronajímaných obchodních ploch, které měly po velkou část uplynulých 12 měsíců z nařízení vlády zavařeno - Realty Income se podařilo pandemickému úpadku relativně vyhnout. Společnost samozřejmě rovněž vlastní řadu maloobchodních prostor, ale 4 největší kategorie jejich nájemníků tvoří prodejny zboží běžné spotřeby, lékárny, obchody s potravinami a obchody dollar stores - tedy ta část maloobchodního sektoru, která se s pandemií díky výjimkám z omezení poprala více než dobře.

I přesto, že v portfoliu Realty najdeme i nájemníky provozující posilovny či kina, ve 3. kvartálu loňského roku se společnosti podařilo vybrat 93 % veškerého nájemného. A byť akcie tohoto REIT dividendového aristokrata loni klesly o 16 %, zůstává i nadále solidním členem portfolia pro každého investora, který má zájem inkasovat ze svého portfolia příjem každý měsíc.

Mimochodem, zájemcům o potenciální investici do $O doporučuji pár týdnů staré video s podrobnější analýzou této společnosti od @rozumnyinvestor:

 

3. Colgate-Palmolive ($CL)

---

Do třetice tady máme dalšího dividendového krále s 57 lety nepřetržitého navyšování dividend a s výnosem 2,06 %, kterého zřejmě už podle názvu poznáváte. Portfolio produktů tohoto konglomerátu zahrnuje zubní kartáčky, zubní pasty, mýdla, čistící tekutiny, deodoranty či krmiva pro domácí mazlíčky. Jde o slušně diverzifikovaný katalog produktů, který popravdě není nijak vzrušující ani nenabízí žádné převratné technologie. 

To je však zároveň jedním z hlavních důvodů, které dělají z Colgate-Palmolive skvělou defenzivní akcii pro dlouhodobé držení. Předpokládám totiž, že se všichni shodneme na tom, že vaše návyky čistit si každý den dvakrát zuby a pravidelně se sprchovat nemají s aktuálním stavem ekonomiky příliš velkou korelaci.

$CL se v roce 2019 chlubilo 41,1% podílem na globálním trhu se zubními pastami a 31,6% podílem na globálním trhu s manuálními zubními kartáčky, které si i přes velkou nabídku automatických kartáčků stále drží svou oblibu - zvlášť díky lékařským studiím, jež ukázaly, že mimo děti a staré lidi, kteří nedisponují potřebnou silou, nedokáží automatické kartáčky zuby běžnému, zdravému člověku vyčistit o nic lépe než správně použitý manuální kartáček. 

Jinými slovy, Colgate-Palmolive je postaven tak, aby přežil i ty nejkrušnější ekonomické časy a měl neustále k dispozici silné cash-flow (mimo jiné pro zajištění udržitelného konstantního navyšování dividend), což ostatně společnost ukázala i loni.

Nepopírám, že investovat do elektromobilů, cloudových startupů nebo výrobců revolučních baterií může být mnohem víc vzrušující, než do výrobce vašeho oblíbeného sprchového gelu a zubní pasty. I proto od této společnosti nelze očekávat žádný masivní a nečekaný růst, který nechá zbytek trhu daleko v prachu za sebou. Až se ale trh příště splaší a zachvátí ho nekontrolovatelná volatilita, budete možná za tuto nudnou, ale zatraceně odolnou akcii ve svém portfoliu rádi.

#investovani #akcie #dividendovyaristokrat #dividendovykral #portfolio #dividendoveakcie #dlouhodobeinvestovani #dividendy #pasivniprijem #lowes #realtyincome #colgatepalmolive #defenzivniakcie #konzervativniinvestice

Hodnocení: +52
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super, jen jsou teď celkem vysoko. Chtělo by to slušnou korekci. Dnes to vypadá na korekci u NASDAQ.

    +2
  • Jako jsou to asi super  a i kvalitní akcie ale cokoliv co vydělá pod 3% což je inflace cr mi přijde jako mrhání  investičním potenciálem peněz

    0
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
7 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
7 minut
7 minut