Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.01.2021 7 minut čtení

Základní princip fungování Wall Street, který zajišťuje, že vám akciové indexy nakonec vždy vydělají peníze

V případě investování se zas a znovu všude opakuje mantra, že minulé zhodnocení negarantuje podobné zhodnocení v budoucnu. Akciové indexy však používají mechanismy, kterými se o tuto garanci minimálně velmi úspěšně snaží.

V podstatě nejde o nic složitelného či nepochopitelného a zrovna nedávno jste to asi všichni zaznamenali, když do amerického akciového indexu S&P 500 ($SPX) vstoupila po potvrzení své ziskovosti a veleúspěšném roku na trzích Tesla ($TSLA).

Neplatí to pouze pro S&P 500, ale více méně všechny hlavní akciové indexy fungují jako určitý benchmark, který by měl co nejlépe zachycovat aktuální nejkvalitnější a nejlepší veřejně obchodované společnosti. A tak se všechny indexy zpravidla několikrát do roka trošku mění, respektive mění se jejich osazenstvo. Tyto výměny však…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +39
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Moc pekny clanek. Ja jen si pokladam otazku, zda se nekdy S&P500 stane neco podobneho jako v Japonsku, kdy index klesnul a cca 30 let se dostaval zpatky.

  +8
 • Není ta výhoda zároveň i nevýhoda? Př. ta Tesla. Teď ji fondy nakoupily za velmi draho a díky její kapitalizaci i ve  velkém objemu. Kdyby se jí teoreticky přestalo dařit, cena spadla na reálnou hodnotu a z SP500 ji zase vyřadili ETF by na tom nehorázně "prodělaly". Nebo ne?

  0
  • @Prokmi To je přesně ta jedna nevýhoda tohoto mechanismu, o které píši tady: "Jedinou situací, kdy je tento mechanismus pro "očištění" indexu od nevhodných společností, zcela bezmocný, je rychlý, hromadný tržní výprodej, jaký jsme zažili například loni v březnu. Rozhodnutí o vyhození některé společnosti z indexu a jejím nahrazení jinou akcií nelze udělat ze dne na den, ale podléhá přísným regulacím a danému byrokratickému procesu." Kdyby se Tesle přestalo dařit postupně a akcie by klesaly v řádu let, možná by včas index S&P zase opustila, ale pokud by ji investoři hromadně vyprodali během 3 měsíců, index i indexové fondy by to rozhodně pocítili. Proto mi přidání takto očividně nafouknuté akcie do S&P osobně vadí, jelikož až to praskne, bude to pravděpodobně připomínat pád z letadla bez padáku. Na druhou stranu investoři, kteří plánují držet svá indexová ETF ještě 10-20 let, to až tolik řešit nemusí, protože místo Tesly a jiných nedostatečně výkonných akcií přijdou lepší náhrady, které by měly opět zajistit postupem času minimálně zotavení hodnoty.

   +4
  • @tomasdurcak Děkuji za objasnění, buď sem blbě četl nebo blbě pochopil :D Tak zrovna ta tesla padnout jen na hodnotu Toyoty (pokud se nepletu největší automobilka) tak to je pád nějakých 65%

   +1
  • @Prokmi Ano a i to by pořád byla diskutabilní valuace ve smyslu plnohodnotné rentabilní automobilky schopné vydělávat, kterou už dneska Tesla je, už to není žádný pohádkový startup, ale regulérní zisková firma, takže je o to snazší zařadit ji mezi ostatní regulérní firmy automobilového průmyslu. No a stačí 1-2 kvartály růstu, který nebude famózní, úžasný a raketový a jsem zvědav, co na to řekne cena akcií a všichni ti milionáři, které loni Tesla stvořila.

   0
  • Ak by padla Tesla o 65 percent a viac mali by inteligentný investori vianoce. Áno súhlasím, akcie tesly sú nahodnotene ako nejaké náboženstvo podobne ako bitcoiny

   +1
 • Dobrý den,

  chtěl bych začít s SP500. Můžete mi doporučit konkrétní cestu. Možností je spousta, ale kterou si vybrat. U akcií (konkrétně Varšavská burza) jsem chtěl začít s Patria, ale po porovnávání jsem zjistil, že poplatky budou při nákupu v korunách na PLN + poplatek za obchod + poplatek zpátky a zase na koruny o dost výš něž třeba u XTB. 

  Děkuji

  jakubmarkov@centrum.cz

  0
  • Hodně lidí si pochvaluje Degiro. Poplatky jsou minimální ne-li žádné a dá se tam investovat opravdu do stovek ETFek.

   +2
  • Vaše otázka je docela vágní na to, aby vám někdo doporučil konkrétní cestu, jak píšete ;) Různí brokeři mají různé poplatky, takže si v první řadě ujasněte, jak často a kolik chcete investovat. Třeba zmíněné degiro je relativně levné, ale pokud si nevyberete ETF zdarma, platíte za každou transakci 2 eura. To při nízkých částkách není úplně málo. Výběrem vhodné strategie se tak dá dost ušetřit. Pokud chcete spořit pravidelně nižší částky, produkty typu Fondee nebo Portu se můžou najednou stát lepší variantou i přes poplatek za správu. A naopak, s vyšší částkou se poplatky u brokera rozředí a do investice jde více peněz.

   Pokud trváte na konkrétním doporučení, zkuste se rozepsat více o své investiční strategii a místní diskutéři vám jistě rádi popíší své zkušenosti. :)

   0
  • Také bych doporučil Degiro. Za mě jednoduché a přehledné prostředí jak na pc tak na mobilu. Spoustu ETF lze koupit 1 měsíčně bez poplatku. U zbytku ETF i US akcií nízké poplatky.

   +1
  • @Prokmi děkuji

   0
Doporučené příspěvky
5 minut
8 minut
5 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
5 minut
8 minut
5 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut